آداب و رسوم نوروزی در شهر های مختلف ایران

زمان مطالعه: 3 دقیقه

عید نوروز که عید باستانی ایرانیان است. در هر کشور و شهری و حتی روستا به روستا با آدام و رسوم خاصی برگزار می شود که تنها مخصوص همان شهر، کشور و روستاست. بدیهی است که این تنوع رسوم و آداب به خاطر وسعت فرهنگ ایرانی و فارسی در دنیاست.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید؛ در این مقاله قصد داریم به شاخص ترین آداب و رسوم شهر های ایرانی در روز های نوروزی اشاره کنیم.

آداب و رسوم عید نوروز در تهران

یکی از رسومی که از گذشته در تهران وجود داشت و آن را با سایر شهر ها متمایز می کرد، حضور حاجی فیروز در سطح شهر در اسفند ماه و خوردن آش و کوکو سبزی در سیزده بدر است.

آداب و رسوم عید نوروز در کرمان

کرمانی ها برای پذیرایی کردن از مهمانانشان از خوراکی های خوشمزه ای مثل کماچ سهن، قاووت، کلمپه و قطاب بهره می برند.

کرمانی ها در سیزدهمین روز نوروز، برای رفع بلا، سبزه های هایشان را سر چهار کوچه و یا در آب می ریزند. برخی از مردم کرمان معتقدند که در روز سیزده بدر نباید به سفر رفت چرا که این روز نحس است و ممکن است سیزده گیر شوند.

 

آداب و رسوم عید نوروز در خراسان شمالی

در استان خراسان شمالی اقوام مختلفی زندگی می کنند که هر کدام عید نوروز را به شیوه ای خاص جشن می گیرند و آداب و رسوم خاصی اجرا می کنند.

مردم این شهر ها در نوروز، نوروز کجه، نوروز بامه و سمنی می خورند.

از جمله مراسم هایی که در این ایام در این استان انجام می شود مسابقات اسب دوانی، شاخ زنی میش ها، میری نوروزی، کشتی با چوخه، کبدی، خروس جنگی، رقص با چوب، پرش برای گرفتن دستمال از بلندی، چوچور، تاب بازی و مهره بازی است.

 

بیشتر بخوانید:  خلاقیت با چوب: ایده هایی برای قفسه های چوبی دستساز

 

از دیگر آیین های نوروزی این استان می تون به کوزه شکنی اشاره کرد؛ که یکی از آیین های باستانی به حساب می آید.

انجام این آیین به این صورت است که یک کوزه با مقداری آب ( و گاهی چند سکه ) از بالای پشت بوم (بلند ترین نقطه خانه) به پایین پرتاب می کنند و با این کار به صورت نمادین آلودگی ها و اندوه هایی که به مدت یکسال جمع شده بودند را می شورند.

آداب و رسوم عید نوروز در خراسان جنوبی

مردم خراسان جنوبی در نوروز سرسوزی (سبزه) می نشانند، حنا می بندند، برای نیازمندان اجناسی که نیاز دارند را فراهم می کنند.

بازی و رقص های محلی انجام می دهند. پوشیدن لباس های نو با رنگ های روشن و چیدن سفره هفت سین سفید از دیگر آداب مرسوم در خراسان جنوبی هنگام نوروز است.

بین هفت سینی که مردم خراسان جنوبی می چینند با هفت سین معمول یک تفاوت وجود دارد و آن این است که آن ها از سیاه دانه به عنوان یکی از سین های هفت سین استفاده می کنند.

 

آداب و رسوم عید نوروز در گیلان

در گیلان آیین های نوروزی با شهر های، استان های دیگر تفاوت زیادی ندارد. یکی از رسوم بخصوص گیلک ها این است که نوروزنامه خوانی نوروز نو سال برگزار می کنند. در این آیین افراد خوش صدا و هنرمند مانند پیک بهاری در کوچه پس کوچه محله ها به استقبال نوروز می روند.

یکی دیگر از رسومی که امروزه کمرنگ شده است، رسم آیینه تاودانی است که بیشتر توسط جوانان انجام می شد. در این رسم، چند روز مانده به نوروز جوانان، آینه ای مستطیلی با گل بنفشه و پامچال یا شاخه های شمشاد تزیین می کنند و آن را به ریسمان بلندی وصل می نمایند و پس از شام، آن را داخل خانه همسایگان می اندازند، همسایگان در ازای این کار به آن ها سکه، تخم مرغ و حلوا می دادند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *