آیا اسفنج هوشمند می تواند از آسیب مغزی ورزشکاران جلوگیری کند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در ورزش هایی هم چون راگبی، اتومبیل رانی و موتور سواری خطرات آسیب دیدگی مغز بالاست. ممکن است افراد بدون این که متوجه شوند  مبتلا به بیماری‌های مغزی شوند. به تازگی پژوهشگران آمریکایی موفق شدند که یک اسفنج هوشمند بسازند که بتواند از این آسیب ها جلوگیری کند؛ با  ویرامگ همراه باشید تا با این اسفنج هوشمند آشنا شوید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

بیشتر بخوانید:  ۱۰ کسب و کار دانشجویی که می توان در خوابگاه شروع کرد

پژوهشگران ظرف چند روز اخیر در مورد علت مرگ بازیکن سابق رشته راگبی(آرون فرناندز) و لیگ NFL تحقیق می کردند. در هنگام اسکن مغز وی دریافتند که در زمان حیاتش به بیماری روان زخمی مغزی مزمن یا بیماری CTE شدید مبتلا بوده است و در آخر، دست به خودکشی زده است.

اسفنج هوشمند

همچنین پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که این بیماری در بین ورزشکاران در رشته راگبی رایج است به نحوی که افرادی که سابقه بازی در لیگ NFL را دارند با این بیماری درگیر هستند و این امکان وجود دارد که همچون آرون فرناندز دست به خودکشی بزنند. لذا پژوهشگران اسفنج هوشمند را طراحی کرده‌اند تا شدت آسیب دیدگی های مغزی کاهش یابد.

مقابله با آسیب دیدگی های مغزی با استفاده از اسفنج هوشمند

جیک مرل دانش آموخته دانشگاه Brigham Young  به همراه تعداد دیگری از پژوهشگران دست به طراحی اسفنج هوشمند زدند. با قرار گرفتن این اسفنج زیر کلاه بازیکنان راگبی، اسفنج می تواند کیفیت ضرباتی که به سر آن ها وارد می‌شود را تشخیص دهد و اطلاعات کامل مربوط به ضربه را برای پزشکان مربی تیم ارسال نمایند و آن ها می‌توانند از وضعیت جسمانی بازیکنان خود باخبر می شوند. در مورد آرون فرناندز تشخیص آسیب مغزی وی پس از مرگ اتفاق افتاد.

بیشتر بخوانید:  مبارزه با زوال عقل با انجام تمرینات بدنی

با طراحی این اسفنج هوشمند تشخیص آسیب مغزی به سرعت انجام می شود و آسیب های وارده به سر بازیکنان توسط سیگنال های الکتریکی موجود در اسفنج هوشمند اندازه‌گیری می‌شود و به شکل بی سیم به تبلت موبایل یا هر ابزار هوشمندی که در اختیار کادر پزشکی و یا مربیان است ارسال می‌شود؛ اگر مایلید در مورد این اسفنج بیشتر بدانید همراه ما باشید.

آسیب مغزی

عملکرد اسفنج هوشمند چگونه است

هنگامی که ضربه به سر بازیکنان وارد می شود، در اسفنج قابل انعطاف ذرات نیکلی ساییده می شود و پس از از این برخوردها بار الکتریکی ایجاد خواهد شد؛ در این اسفنج الکترودهای رسانایی وجود دارد که این بار الکتریکی ایجاد شده را جمع آوری می کند و این بارالکتریکی به وسیله یک میکرو کامپیوتر اندازه گیری می شود و در آخر نیز حاصل این اندازه گیری به موبایل ابزار هوشمند مربی ارسال می شود.

هنگامی که مربیان و کادر پزشکی از ضربه وارد شده به سر بازیکن خود خبردار شوند، می توانند ملاحظات ایمنی را برای وی در نظر گیرند. این تکنولوژی می‌تواند ضرباتی که فقط به سر بازیکنان وارد می شود را تجزیه و تحلیل کند و سایر ضرباتی که به بدن بازیکنان وارد می شود در اختیار مربیان قرار نمی دهد.

بیشتر بخوانید:  اسکن هسته ای چیست آیا برای بدن مضر است؟

اما با توجه به این که قبل از طراحی این اسفنج هوشمند راهی برای تشخیص میزان تندی، سرعت، ضربات و انرژی وارد آمده به سر بازیکنان وجود نداشت، می تواند یک اختراع و طراحی مفید برای تشخیص درست مصدومیت های ورزشی از ناحیه سر باشد.

پس به طور خلاصه می‌توان گفت که این اسفنج می تواند شتاب ضربات وارد شده به سر را تشخیص دهد و همچنین سرعت و تندی انرژی ضربات را مشخص نماید. با داشتن این اطلاعات پزشکان متخصص ورزشی می توانند شدت ضربات وارده به سر بازیکنان و همچنین محلی که ضربه وارد شده است را با دقت بیش از ۹۰ درصد تشخیص دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *