با رنگ روانشناسی کنید…

زمان مطالعه: 4 دقیقه

این رنگ ها هستند که بر روی خلق و خو و رفتار انسان ها تاثیر گذار هستند؛ به عنوان مثال زمانی بیماران در فکر خوردن یک محرک هستند قرص هایی که دارای رنگ  گرم هستند تاثیر بیشتری دارند یا قرص هایی که به رنگ آبی روشن است هستند برای  افرادی که دچار افسردگی هستند و از قرص های افسردگی استفاده می کنند تاثیرات بیشتری دارد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

روانشناسی رنگ یکی از علوم اعجاب انگیز انسان می باشد که در این جا ما روانشناسی رنگ ها صحبت می کنیم و با روانشناسی رنگ شخصیت ها را توصیف می کنیم با ویرامگ همراه ما باشید.

رنگ ها را احساس کنید

همه ما رنگ ها را احساس می کنیم و از هر شخصی به شخص دیگر متفاوت است؛ بعضی از آن ها برای برخی حس آرامش را به ارمغان می آورد و برای برخی دیگر ناراحت کننده است و باعث خشم آن ها می شود.

به طور کلی رنگ هایی که در طیف آبی رنگ قرار می گیرند همچون رنگ های بنفش و سبز، به افراد حس آرامش و راحتی می باشد،  دیگر رنگ ها که نماد شور و هیجان هستند در طیف قرمز رنگ قرار دارند و شامل رنگ های زرد و نارنجی هم می شود و به عنوان طیف گرم نیز آن ها را می‌شناسیم.

روانشناسی رنگ ها یک ابزار مهم برای کسانی است که دکوراسیون داخلی طراحی می کنند و بسیار از این علم در صنعت ها به کار برده می شود. در ادامه ما به روانشناسی برخی از رنگ ها میپردازیم با ما باشید.

رنگ سفید

رنگ سفید در فرهنگ ها نماد متفاوتی شناخته می شود؛ به عنوان مثال، در هند این رنگ نماد عزا، غم و انده است در حالی که در نقاطی دیگر به عنوان انتخابی بی نظیر برای لباس عروس می باشد.

رنگ سفید نماد نور و روشنایی، پاکی و تمیزی است و تنها رنگی که می توان آن را تیره و تار کند رنگ سیاه است. از رنگ سفید به عنوان پاکی و خلوص و انرژی مثبت می شود؛ می توان روپوش سفید دکترها را به عنوان تداعی کننده مفهوم پاکی و تمیزی این رنگ مثال زد.

اما این رنگ جنبه منفی نیز دارد و القاکننده احساس سردی و بی حاصل است؛ لذا توصیه می شود که به صورت تک رنگ از آن استفاده نشود و به دلیل خنثی بودن آن می توان به راحتی و با رنگ های دیگر ترکیب کرد

رنگ آبی

در بسیاری از نقاط جهان هم چون دریاها، اقیانوس ها و آسمان به رنگ آبی دیده می شود؛ اگر از بیشتر مردم رنگ مورد علاقه شان را سوال کنید، رنگ آبی را خواهند گفت. این رنگ باعث ترشح هورمون های آرام بخش در بدن می شود و رنگ مناسبی برای اتاق خواب، بیمارستان ها و… است.

برای محیط هایی که نیاز به آرامش و تمرکز لازم برای انجام کارها دارید، می توانید فضای آن را به رنگ‌ آبی دربیاورید؛ اما استفاده بیش از اندازه این رنگ باعث ناامیدی و سردی می شود؛ همچنین این رنگ نماد اعتماد و وفاداری است.

رنگ سبز

در سال ۲۰۱۷  توسط موسسه پنتون این رنگ به عنوان رنگ سال انتخاب شد. رنگ سبز رنگی صلح جو و آرام است که در همه جای جهان یافت می شود؛ رنگ گیاهان و درختان است که احساس سرحالی و تازگی را به همراه می آورد؛ رنگ سبز رنگ رشد پول و طبیعت است.

با نگاه کردن به این رنگ می توان به تعادل و آرامش رسید؛ به همین دلیل، در اکثر بیمارستان ها از رنگ سبز روشن استفاده می کنند؛ هم چنین استفاده بیش از حد از این رنگ باعث ایجاد حس خستگی می شود.

رنگ زرد

رنگ زرد رنگی که به همراه آن خنده و انرژی شاد و بار مثبت به همراه می آید؛ هنگامی که در معرض رنگ زرد قرار گیرید، حس اعتماد به نفس و خوش بینی حاصل  می شود که دلیل آن ترشح سروتونین است؛ اما رنگ زرد همیشه خوشبینانه نیست اگر زیاد در معرض این رنگ باشیم دچار افسردگی و اضطراب می شویم؛ لذا توصیه می شود که نوزادانی که گریه می کنند و دچار بی قراری هستند در محیط زرد رنگ قرار نگیرند.

رنگ صورتی

با پایه از رنگ قرمز رنگ صورتی شروع می شود. این رنگ آرامش بخش است اما در عین حال می تواند مهیج هم باشد؛ بیشتر زنان از این رنگ استفاده می کنند و نشان دهنده حال و هوای زنانه است؛ استفاده از این رنگ تا حدودی تضعیف کننده انرژی باشد، چرا که بازدارنده است و ترس را به همراه می آورد.

رنگ بنفش

رنگ بنفش رنگ ردای ملکه ها و پادشاهان است؛ رنگ سلطنتی که به همراه ثروت و رفاه و غنی بودن می باشد؛ رنگی که به آرامش در تفکر کمک می کند و سبب آرام شدن ذهن می شود؛ در زمان های مدیتیشن از آن استفاده می شود؛ به دلیل لوکس بودن رنگ بنفش، بسیار مورد علاقه خانم ها است؛ استفاده از این رنگ باعث زوال، حقارت و درون گرایی می شود. این رنگ با تحریک فعالیت مغز به حل مسائل کمک زیادی می کند.

رنگ نارنجی

رنگی که از نظر عاطفی و روانی محرک می باشد؛ این رنگ نماد امنیت، نشاط، گرما و مواد خوراکی در ذهن است؛ با همراه بودن با این رنگ می توانید لحظه های شادی را در خاطر خود ثبت کنید.

هم چنین این رنگ نماد جاه طلبی است استفاده بیش از اندازه رنگ باعث ناامیدی و بیهودگی می شود. این رنگ شعله ورترین رنگ در سیاره به دلیل ترکیب با رنگ قرمز است.

رنگ قرمز

رنگی که زود به چشم می آید و همه را به سمت خود می کشد و همین دلیل در چراغ های راهنمایی استفاده می شود. باعث می شود که قلب ضربان قلب و تنفس زیاد شود؛ رنگی پر انرژی است  و یا هیجان و جنب و جوش همراه است.

بیشتر توصیه می شود که در اتاق افراد بزرگسال که دنبال هیجان هستند استفاده شود و در اتاق بچه ها استفاده نشود؛ این رنگ نماد زندگی و عشق است و هدایایی که عشاق به یک دیگر هدیه می دهند این رنگ دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *