تزیین سفره شب یلدا

زمان مطالعه: 3 دقیقه

شب یلدا یکی از آداب و سنت های کهن ایرانی است که از آن با نام شب چله نیز یاد می کنند. ایرانیان در این شب که طولانی ترین شب سال به حساب می آید، دور کرسی می نشستند و جشن می گرفتند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با وبرامگ همراه باشید تا به شما در تزیین سفره شب یلدا کمک کنیم.

امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی مردم این مراسم دیگر کم کم دارد از شکل سابق خود فاصله می گیرد و در شکل مدرن تری دنبال می شود. سفره شب یلدا و چیدمان آن یکی از زیبایی های ویژه شب یلدا در سال های اخیر به حساب می آید.

 

بیشتر بخوانید: شب یلدا و تاریخچه آن

 

با توجه به تنوع زیادی که انواع چیدمان سفره شب یلدا پیدا کرده است، انتخاب تزیین یک سفره شب یلدای زیبا کار چندان دشواری به نظر نمی رسد.

شما می توانید پارچه ترمه و یا هر نوع پارچه گلدوزی شده را به شیوه قدما روی میزتان پهن کنید و آجیل مشکل گشا، ازگیل، خرمالو، انار دانه شده، هندوانه و انواع دیگری از میوه ها و خوراکی ها را روی بگذارید.

می توانید مختص این شب از ظرف های سفالین رنگی، ظرف های چینی گلسرخی قدیمی و یا ظرف های نقره ای استفاده کنید.

 

تزیین سفره شب یلدا

 

اگر شمعدان های لاله ای قدیمی در خانه خود دارید، که در گذشته به آن ها جارو لاله می گفتند، حتما از آن ها در دکور شب یلدایی خانه تان استفاده کنید. در پایه این شمع ها از سنگ مرمر استفاده می شده است و مزین به جا شمعی های بلورین به رنگ های صورتی، یاسی و ارغوانی هستند.

سعی کنید حتما در کنار قرآن و کتاب های شعر اصیل ایرانی مانند حافظ نامه و شاهنامه، از گل های یاس و نرگس در کنار آن ها استفاده کنید.

تزیین سفره شب یلدا به شکل مدرن

اگر قصد دارید شب یلدا را به صورت مدرن و متناسب با فضای بروز خانه تان برگزار کنید، سعی کنید از انواع ترمه ها و رومیزی های حریر و ابریشمی استفاده نمایید.

می توانید رومیزی ها را روی یک میز ناهارخوری و یا میزهای کوچک تر پهن کرده و به آرامی با دست قسمت هایی از آن را چروک نمایید و برآمده کنید، سپس وسایل مورد نیاز و تزیین شده را در ظرف های سیلور یا کریستال قرار دهید و بین فاصله برآمدگی های سفره بگذارید.

می توانید بین چروک های رومیزی، گل های تازه و یا خشک معطر بگذارید. بهتر است دو طرف میز را با شمعدان های سیلور چند شاخه بیارایید، چرا که با این کار روشنایی بیشتری در این شب خواهید داشت.

 

 

بیشتر بخوانید:خودآرایی: نکاتی که برای خود آرایی در منزل لازم است بدانید

 

برای این که تزیین سفره شب یلدا در زیبا ترین حالت خود باشد، تلاش کنید که تمام اجزای سفره را تزیین نمایید به این منظور قادر خواهید بود به تزیین هندوانه، انار، سیب، نارنگی و دیگر میوه ها و خوراکی ها بپردازید.

شما حتی می توانید، لبو و آجیل را نیز تزیین کنید و از این خوراکی های تزئین شده روی سفره زیبایتان استفاده کنید. سعی کنید در حینی که میوه ها را تزئین می کنید، کمتر اسراف به خرج دهید و قسمت هایی از میوه ها را که جدا می کنید نیز در یک ظرف برای مصرف بگذارید.

اگر در شب یلدا مهمان دارید می توانید با درست کردن گیفت و کاردستی های مختلف و گوناگون و گذاشتن آن ها روی سفره شب یلدا آن ها را غافلگیر کنید.

سعی کنید با جذاب ترین و بهترین ایده ها و در عین حفظ سادگی در تزیین سفره شب یلدا، یک شب خاطره آفرین و رویایی را برای خود و اقوام رقم بزنید، فراموش نکنید که اصلی ترین هدف برای این شب نشینی ها دور هم بودن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *