تصفیه فاضلاب: فاضلابی که خود را تصفیه می کند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

فکر کردن به کم آبی و نبود آب می تواند زجر آور باشد چه برسد به این که روزی با آن مواجه شویم؛ با توجه به این که منابع شیرین و آبی رو به کاهش است و بشر در حال روبرو شدن با بحران های کم آبی و کمبود منابع آبی است، تصفیه و استفاده مجدد از منابع آبی هم چون فاضلاب ها می تواند بخشی از این کمبود آب را جبران کند. محققان استرالیایی در بخش تصفیه و استفاده مجدد منابع آبی به موفقیت‌هایی دست یافتند؛ اگر علاقه دارید با این موفقیت ها آشنا شوید، با ویرامگ همراه ما باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

فناوری و تصفیه فاضلاب ها

با پیشرفت علم و فناوری می توان رسوخ فناوری و تکنولوژی را در هر علم و کسب و کاری دید. هدفی که فناوری جدید در بخش تصفیه آب در نظر دارد این است که فاضلاب ها خودشان قابلیت تصفیه شدن را داشته باشند. محققان استرالیایی توانسته اند روشی را در این زمینه کشف کند. آرایش ترکیباتی به نام هیدروتالیسیت (Hydrotalicites)  مبنای کار محققان بوده است و روش به دست آمده توانسته است کارایی بهتری از تصفیه فاضلاب به شکل مرسوم داشته باشد.

نتایج آزمایشاتی که بر این اساس انجام شده است نشان داده است که اگر حجم آبی به اندازه ۲۰ برابر استخر المپیک داشته باشیم، پس از انجام مراحل پاکسازی و تصفیه حجم مواد زائد و لجن موجود در آن، تا ۹۰ درصد کاهش می یابد؛ اما هیدروتالیسیت چیست و چگونه می تواند این فرایند تصفیه را انجام دهد.

هیدروتالیسیت (Hydrotalicites)  و تصفیه فاضلاب ها

ترکیبات تشکیل دهنده هیدروتالیسیت آلومینیوم، منیزیم و کربنات ها هستند که  ساختار آن به شکل لایه های کریستالی است؛ این لایه ها می تواند ناخالصی ها را میان خود به دام اندازند و از ناخالصی آب بکاهد.

جالب است بدانید که این عناصر به شکل طبیعی و در غلظت های بالا در آب های فاضلاب وجود دارد. محققین استرالیا توانستند با دستکاری شیمیایی این عناصر، ساختارهای  هیدروتالیسیت را تشکیل دهند. البته این فرآیند در قسمت های خاصی از آلومینیوم و منیزیم رخ می دهد که باعث افزایش و تغییر میزان PH آب می شود. به دلیل شکل کریستالی که این عناصر دارند، می تواند ذرات ناخالصی موجود در فاضلاب را در خود گیر بیندازند. این ناخالصی ها در طی آزمایش هایی مشخص شدند. ناخالصی ها شامل عناصر کمیاب زمین، فلزات انتقالی، رادیوم و آنیون هستند.

پس از این که این مواد با یکدیگر ترکیب شدند و به دلیل این که حجم آب موجود در آن ها کمتر شده است این مواد غلظت بیشتری یافته اند، این مخلوط را می توان سانتریفیوژ کرد و لجن و مواد زائد را از آن جدا سازی نمود. پس از این می توان لجن تغلیظ شده را مجدد برای جستجوی دیگر مواد معدنی و فلزات مورد بررسی قرار داد و آن ها را استخراج نمود.

در نهایت یک آب با درجه خلوص بالا به عمل می آید و از آن می توان به راحتی استفاده نمود؛ همچنین به دلیل کاهش حجم مواد زائد و لجن موجود در فاضلاب حمل و به کارگیری آن آسان تر شده است و هزینه کمتری را به بار می آورد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *