سنگ فیروزه و خواص آن

زمان مطالعه: 3 دقیقه

نحوه تشکیل سنگ فیروزه

سنگ فیروزه  از آلومینیم، مس، منگنز، اکسید آهن و آب تشکیل شده است. فیروزه در عمقی کمتر از ۲۰ متر تشکیل می شود. بیشتر در زمین های بایر و خشک و در رسوبات مسی یافت می شود.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

کانی های غنی از اکسید آلومینیوم (AL2O3) و فسفر به صورت آپانیت درون سنگ های آذرین که طی دگرگونی گرمایی از عمق با فشار به سطح آمده وبا محلول های مس دار ترکیب شده و با طی مراحل لازم فیروزه شکل می گیرد.

فیروزه جزو سنگهای آهکی محسوب می شود و ساختاری چند وجهی دارد. فرمول شیمیایی سنگ فیروزه CuAl6 [ (OH)2 – PO4]4.4H2O  است و سختی آن ۵-۶ است، به راحتی با اسید واکنش می دهد و در آن حل می شود. با ویرامگ همراه باشید.

مشخصات فیروزه از نظر رنگ

فیروزه به رنگهای آبی، آبی متمایل به سبز، سبز یافت می شود؛ رنگ جذاب و آبی فیروزه به دلیل وجود عنصر مس در آن است، اگر فیروزه را در معادن مس یافت کنیم به رنگ آبی آسمانی  خواهد بود.

وجود رگهای تیره در فیروزه بخاطر وجود عنصر آهن در آن است و اگر فیروزه را از معادن آهن استخراج کنند به رنگ سبز متمایل می شود.

اگر عنصر روی در آن یافت شود به رنگ زرد و سبز دیده می شود که این نوع فیروزه کمیاب است. هرچه رنگ آبی در سنگ فیروزه بیشتر باشد؛ ارزش سنگ نیز بیشتر است.

سنگ فیروزه

انواع فیروزه از نظر شکل ظاهری به دو دسته عجمی و شجر تقسیم می شود. فیروزهایی که صاف و یک دست باشند و بدون رگه و شکستگی و خالص فیروزه عجم گویند. این نوع فیروزه فقط در ایران یافت می شود و در بین اعراب محبوبیت زیادی دارد. به شکل گرد و بادامی تراش داده میشود.

فیروزه ای که همراه با ناخالصی است و به صورت های گرد، بیضی، چهارگوش تراش داده می شود را فیروزه شجره  گویند.

سنگ فیروزه در نقاط مختلف استخراج می شود ولی مهمترین معادن فیروزه را می توان فیروزه تبت، فیروزه آمریکایی و فیروزه مصر را نام برد. در ایران مهم ترین معادن، معادن نیشاپور، کرمان و دامغان است که از نظر تجاری با ارزش ترین فیروزه در دنیا، فیروزه نیشابور است.

تشخیص اصل بودن فیروزه

تشخیص اصل بودن فیروزه حتی برای افراد حرفه ای بسیار دشوار است و در مواردی فیروزه کرمان و یا دامغان را با قیمت بالاتری جای فیروزه نیشابور به فروش می رسانند.

بهتر است که در هنگام خرید فاکتور فیروزه را از فروشنده دریافت کنید.

تشخیص فیروزه ایرانی از غیر ایران

فیروزه امریکایی که در ایران وجود ندارد. فیروزه ایرانی دارای ترکهای درشت و تیره است ولی رگهای فیروزه تبت ریز و ظریف است. فیروزه های تبت به صورت تکه ای کوچک استخراج می شوند و روی رکابی انگشتر به صورت چندین سنگ کنار هم کوبیده شده استفاده می شود.

نکاتی در مورد نگهداری سنگ فیروزه

هرگز آن را داخل آب قرار ندهید.

برای خشک کردن فیروزه، آن را در کنار کتری، شعله، سماور و سشوار قرار ندهید. این کار ممکن است به فیروزه آسیب جدی وارد کند.

بهتر است برای اینکه از فیروزه خود مدت زمان بیشتری استفاده کنید آن  را در جایی قرار دهید که در معرض هوا نباشد مثلا آن را در یک سلفون بپیچانید و یا در خاک اره قرار دهید.

خواص سنگ فیروزه

دفع کننده چشم بد و انرژی های منفی است. در اصلاح گردش خون و تقوبت سیستم تنفسی ، قلب و کبد نقش دارد. در صورتی فرد بیمار شود و یا اتفاق ناخوشایندی در شرف  وقوع باشد؛ رنگ فیروزه تغییر می کند. گاهی در راه مراقبت از فرد ترک می خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *