سپندارمذگان روز عشق ایرانی و بزرگداشت زن و زمین چه روزی است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سپندارمذگان یا همان روز عشق ایرانی که از نام های دیگر آن می توان به اسپندگان اشاره کرد، روزی است که برخی آن را معادل روز ولنتاین می دانند. اما به راستی می توان گفت که روز ولنتاین که ویژه ایرانیان باستان بوده است تاریخی کهن تر ولنتاین داشته، در این روز مردم برای پاسداشت زن و زمین جشن می گرفتند و پایکوبی می کردند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید؛ تا بیشتر در مورد سپندارمذگان، جشن بزرگداشت زن و زمین بدانید.

 

بیشتر بخوانید:  ولنتاین: با آداب و رسوم روز عشاق در کشورهای مختلف آشنا شویم

 

درباره تاریخ این روز اختلاف نظر های زیادی وجود دارد. اما اغلب تاریخ این روز را در ایران باستان پنجم اسفند ماه می دانند. در ایران باستان ماه های سال همگی سی روزه بودند، در تقویم جدید ایرانیان ۶ ماه اول سال ۳۱ روزه است به همین دلیل بعضی معتقدند که روز سپندارمذگان ۲۹ بهمن است.

دسته اول دلیل دیگری برای نظر خود دارند و آن این است که اسم اسپندگان نام پنجمین روز ماه اسفند است و سپندارمذگان باید در همین روز جشن گرفته شود.

 

سپندارمذگان

 

جشن سپندارمذگان

جشن اسپندگان جشنی ایرانی است که در ایران باستان در پنجمین روز از ماه اسفند برگزار می شد.

 

ابوریحان بیرونی درآثارالباقیه می نویسد ایرانیان باستان روز پنج اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می دانستند.

در گاهشماری ایرانیان باستان، علاوه بر این که ماه ها نام خاصی داشتند، روز ها نیز اسم هایی به خصوص برای خود داشتند. مثلا روز اول هر ماه روز اورمزد،روز دوم روز بهمن، روز سوم اردیبهشت، روز چهارم، شهریور و روز پنجم سپندارمذ بوده است. سپندارمذ لقب ملی زمین بود.

زمین نماد عشق بود که با خضوع، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزید. زمین به سان یک مادر همه موجودات را در دامان خود پرورش می دهد و همه را به یک چشم می نگرد. این دیدگاه باعث شده است که در ایران باستان اسپندارمذگان به عنوان نماد مهر مادری و باروری پنداشته شود.

آداب و رسوم  روزهای مختلف در ایران باستان

نام روز و ماه، در هر ماه یکبار یکی می شده است، مردم در این روز جشن و پایکوبی می کردند. مثلا روز شانزدهم هرماه مهر نام داشت، در ماه مهر که نام ماه و روز مهر یکی می شد آن را مهرگان می گفتند و با این مفهوم آفرینی ها برای خود شادی می آفریدند.

به همین ترتیب، یکسان شدن نام روز پنجم و ماه دوازدهم که اسفندار مذ نام داشت سبب برگزاری جشنی به همین نام توسط مردم ایران باستان می شد.

 

بیشتر بخوانیم: بهترین مکان ها برای سفر زمستانی

 

سپندارمذگان روز زن و زمین است. در این روز مردان همسران خود را پاس می دارند و به آن ها هدیه می دهند. این جشن یک بهانه برای یادآوری به مردان بود تا همسران و مادرانشان را گرامی بدارند و این آزرم و احترام برایشان گوشزد شود.

بر اساس روایات ابوریحان بیرونی، برخی عوام در این روز دست به کار های دیگری مانند برگزاری آیین جادویی برای دور کردن خرفستران انجام می دادند. ابوریحان این آیین را اصیل نمی داند و معتقد است در طول زمان به وجود آمده اند.

متاسفانه با گذشت زمان این جشن نیز مانند اغلب جشن های باستانی ایرانیان به فراموشی سپرده شده است. اما زنان ایرانی می توانند با برگزاری کنگره ها، جلسات و مجالس مخصوص زنان دراین روز یاد آن جشن را زنده نگه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *