عسل ارگانیک : ۷ فایده ای که نباید از آن غافل شوید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

عسل یک ماده غذایی شیرین و مقوی است که ضروری است؛ حتما در  برنامه غذایی گنجانده شود و از دیرباز به دلیل خاصیتهای دارویی بسیار بی نظیر آن مورد توجه بوده است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید تا شما را بیشتر از فواید عسل ارگانیک آشنا کنیم.

از عسل برای بهبود جای زخم، درمان گلودرد و سرفه و انرژی دهنده و تقویت قوای بدنی استفاده میشود.

عسل طبیعی یک جایگزین عالی برای شکر تصفیه شده میباشد و با تقویت بدن، تنظیم اسید معده و قند خون علاوه بر اینکه موجب تنظیم سوخت و ساز بدن میشود، در جلوگیری از بسیاری از بیماریها چون دیابت، بیماری های قلبی و سرطانها یک ماده مؤثر است.

برای به دست آوردن حداکثر مزایای عسل، بسیار اهمیت دارد که فرم طبیعی و ارگانیک آن مصرف شود؛ چرا که در نوع فرآوری شده آن با دخالتهایی که در تولید آن وجود داشته است، بسیاری از خواص غذایی و دارویی آن از دست میرود.

البته توجه به این نکته حایز اهمیت است که عسل علاوه بر طبیعی بودن باید ارگانیک نیز باشد و این دو با یکدیگر متفاوت هستند.

عسل طبیعی میتواند ارگانیک یا غیرارگانیک باشد که ارگانیک بودن عسل مربوط به روش تهیه آن است. عسل یا هر ماده غذایی دیگر برای اینکه به روش ارگانیک تولید شود، نباید در آن هیچ اصلاح و دخالتی صورت گیرد.

 

 بیشتر بخوانید:  معرفی کتاب “خاطرات روسپیان سودازده من”

 

در تولید عسل ارگانیک ، تولیدکننده مجاز به استفاده از آفت کشها و سموم برای پیشگیری از آفات احتمالی در گلها و گیاهانی که زنبور عسل از آنها تغذیه خواهد کرد؛ نمیباشد و از مزارع استفاده کننده نیز باید حداقل ۵ کیلومتر فاصله داشته باشد.

علاوه بر این در این روش تهیه هیچ محصول نگهداری کننده در آماده سازی یا توزیع عسل مورد استفاده قرار نمیگیرد. طبق استاندارد USDA (وزارت کشاورزی ایالت متحده)، تنها پاستوریزه کردن عسل برای پیشگیری از بوتولیسم مجاز است.

عسل ارگانیک به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی و عدم تغذیه زنبور عسل از گیاهانی که در آنها از سموم و مواد شیمیایی استفاده نشده است، بهترین و کاملترین خواص را دارا میباشد.

البته تولید این عسل به دلیل ریسک بالایی که برای تولیدکننده دارد محدود بوده و پرهزینه است. عسل ارگانیک خاصیت انرژی زایی بسیار بالا داشته و در تنظیم سوخت و ساز بدن و چرخش خون بسیار موثر است.

همچنین به دلیل تغذیه مستقیم زنبور عسل از گرده گلهای طبیعی، برای پیشگیری از آلرژیهای فصلی نیز بسیار مؤثر است. اما از این ماده غذایی اکیدا توصیه میشود که در کودکان زیر ۱ و حتی ۲ سال استفاده نشود.

در ادامه این متن به بیان توضیحات مربوط به برخی از خواص مهم عسل طبیعی ارگانیک میپردازیم:

۱- تقویت کننده انرژی بدن

ماده اصلی تشکیل دهنده عسل کربوهیدراتهای ساده است که به آسانی به گلوکز تبدیل میشوند و انرژی مورد نیاز بدن را تامین میکنند.

 

بیشتر بخوانید:   مکمل های ویتامینی تاثیر مثبت چندانی در بیماری های قلبی ندارند!

 

۲- ضد آلرژی و حساسیت

عسل طبیعی و بهویژه عسل ارگانیک به طور مستقیم از گرده گلهای محلی تولید میشود بنابراین به عنوان یک ضدآلرژی طبیعی شناخته میشود.

۳- سرشار از مواد مغذی

حداقل ۳۱ نوع ویتامین و مواد معدنی در عسل طبیعی ارگانیک وجود دارد که مهمترین آنان، ویتامین C، پتاسیم و کلسیم، فسفر و منزیم است. بنابراین با مصرف روزانه عسل ارگانیک بخشی از مواد موردنیاز بدن به آسانی تامین میشود.

۴- آنتی اکسیدان

آنتیاکسیدانها از بدن در مقابل تاثیرات آلایندهها، گردوغبار و دود سیگار و غیره محافظت میکنند. عسل به عنوان یک آنتیاکسیدان قوی شناخته میشود.

۵- ضد قارچ و ضد باکتری و التیام زخم و جراحت پوستی

عسل طبیعی به علت خاصیت ضد قارچ و ضد باکتری بودن بر جراحات سطحی و زخمپوستی نیز موثر است و استفاده موضعی آن در بهبود اثر جراحات پیشنهاد میشود. از عسل در طب سنتی برای از بین بردن جای بخیه، خراش، بریدگی و پس از انجام حجامت استفاده میشود.

۶- درمان گلودرد و سرفه

خوردن عسل به همراه ترکیب آبلیمو بسیار برای گلودرد و سرفه توصیه شده است که به دلیل اثر ضد باکتریایی و ضد عفونت آن میباشد. البته توجه به این نکته مهم است که سعی شود عسل با آب جوش مخلوط نشود چرا که این حرارت موجب کاهش خواص دارویی عسل میشود.

۷- پیشگیری و التیام زخم معده

استفاده از عسل مرغوب، برای تقویت و التیام سوزش و حتی زخم معده مفید است. که در این مورد استفاده ناشتا از عسل پیشنهاد شده است.

مسلما موارد مطرح شده بخش کوچکی از فواید عسل ارگانیک میباشد و این ماده علاوه بر ارزش غذایی بالا، اثر دارویی بی نظیری دارد.

هرچند که گفته میشود عسلهای طبیعی غیرارگانیک نیز به دلیل استفاده مستقیم از زنبور عسل تا حدی خواص دارویی عسل را دارند اما برای تاثیربخشی کامل و مناسب استفاده از عسل ارگانیک توصیه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *