قمر در عقرب چیست؟ روزهای قمر در عقرب سال ۹۷ کدامند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

حتما شما هم بارها و بارها هنگام انجام امور مهم از بزرگان شنیده‌اید که “مواظب باش ایام قمر در عقرب نباشد”. از دیرباز ما ایرانیان به ایام قمر در عقرب اعتقاد داشته‌ایم، ایامی که گفته می‌شود بهتر است برخی کارهای مهم در این ایام انجام نشود. با ویرامگ همراه باشید تا هر آنچه در مورد ایام قمر در عقرب می‌دانیم را با شما در میان بگذاریم. ضمنا ایام قمر در عقرب سال ۹۷ را هم به شما معرفی کنیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

 

قمر در عقرب چیست؟

قمر در عقرب یک پدیدهٔ نجومی است که در آن  ماه (که قمر کره زمین است) از زمینه صورت فلکی عقرب (کژدم) یا از امتداد برج فلکی عقرب می‌گذرد.

قمر در عقرب در هر ماه قمری یک بار رخ می‌دهد و هر بار معمولاً دو تا سه روز (حدود ۶۰ ساعت) طول می‌کشد. پدیدهٔ قمر در عقرب از گذشته (البته همراه با برخی خرافات) نشان از واقعه‌ای شوم دانسته می‌شده است. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا در این ایام هیچ کار مهمی از جمله خرید خانه، خواستگاری، عقد، ازدواج، مسافرت و… را انجام ندهند.

شاید باور به وجود چنین ایامی از باور عموم مردم به تاثیر نجوم و اجرام آسمانی بر زندگی نشات گرفته باشد اما چیزی که مسلم است این است که برخی افراد سود جو با استفاده از باورهای مردم و عدم آگاهی آن‌ها خرافاتی را هم به این دست باورها وارد می‎‌کنند.

با این وجود مسئله قمر در عقرب در روایتی از امام صادق (ع) که از زبان ‏محمد بن حمران نقل شده است، هم بیان شده است:

 « مَنْ سَافَرَ أَوْ تَزَوَّجَ وَ الْقَمَرُ فِی الْعَقْرَبِ لَمْ یَرَ الْحُسْنَى »

« هر کس در هنگامی که قمر در عقرب باشد، مسافرت یا ازدواج نماید، خیری نمی بیند.»

در محاسبه ایام قمر در عقرب کاملا مشخص نیست که آیا منظور این است که قمر در صورت فلکی عقرب است یا این که قمر در برج عقرب است؟ از این رو برخی فقها همچون فاضل هندی معتقد است برای انجام امور مهم مانند عقد، ازدواج و یا مسافرت، بهتر است به جای دو روز، سه روز و نیم صبر کنید.

 

 

تا چه حد باید به قمر در عقرب اعتنا کرد

از روایت امام صادق مشخص است که صورت فلکی و نجوم بر زندگی ما تاثیر می‌گذارد اما نباید بیش از اندازه زندگی خودمان را به این دست مسائل محدود کنیم به طوری که تمامی امور روزمره خود را با ساعت‌های سعد و نحس و باورهایی از این دست تنظیم کنیم. بلکه در انجام همه امور ابتدا باید از قدرت عقل خود استفاده کرده و سپس به خداوند توکل کنیم.

اما همیشه احتیاط شرط عقل است. بنابراین پیشنها می‌کنیم که قبل از انجام امور مهم، تاریخ و ایام مناسب را در نظر داشته باشید، حتی اگر چنین باورهایی روی زندگی ما تاثیری نداشته باشند.

 

ایام قمر در عقرب سال ۹۷ کدامند

شاید شما هم به دنبال این باشید که بدانید در چه روزهایی از سال، قمر در برج عقرب قرار دارد تا انجام امور مهم خود را به تاریخی به جز این ایام موکول کنید. از این رو در تصویر زیر تاریخ و ساعت ایام گفته شده را برای هر ماه مشخص کرده‌ایم. البته در نظر داشته باشید که این تاریخ‌ها تنها برای سال ۹۷ است و در هر سال تاریخ‌ها و ساعت‌ها تغییر خواهد کرد.

ایام قمر در عقرب سال ۹۷
ایام قمر در عقرب سال ۹۷

 

نظر شما در مورد چنین باورهایی چیست؟ آیا تجربه خاصی از انجام امور مهم در این ایام داشته‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران ویرامگ در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *