ماریجوانا چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از پرمصرف ترین مخدرهای رایج در دنیا که نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورها مورد استعمال قرار می گیرد ماریجوانا است. ترکیب این گیاه تشکیل شده از گل‌ها، شاخه‌ها و برگ‌های گیاه کانابیس ساتیوا که گاهی به ماریجوانا علف یا گرس نیز گفته می شود.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید، در این مقاله قصد داریم در مورد این ماده مخدر و آسیب هایی که به بدن انسان وارد می کند، با شما صحبت کنیم.

خطرناک ترماده تشکیل دهنده ماری جوانا که تاثیر مستقیمی بر ذهن و آسیب های ذهنی می شود ماده ای شیمیایی به نام دلتا-۹-تتراهید کربنبینول (THC) است که همان طور که گفتیم این ماده بعد از استعمال زمانی که وارد ریه می شود به سرعت وارد جریان خون و به مغز و سایر اعضای بدن می رسد و باعث نوسانات خلقی و آسیب به ذهن می شود.

بسیاری از افراد برای این که اثرات ماری جوانا را در لحظه احساس کنند ماری جوانا را به صورت سیگار و برخی آن را با غذا مخلوط می‌کنند یا به شکل چای دم می‌کنند، معمولا میزان اثرگذاری این مخدر به مقدار مصرف آن بستگی دارد.

عوارض کوتاه‌ مدت مصرف‌ کنندگان ماریجوانا

۱-  اختلال در تفکر و حل مسئله

۲-  اختلال در حافظه

۳-  از دست دادن هماهنگی

۴-  اختلال درک

۵- اختلال در  رانندگی

مضرات مصرف ماریجوانا در دراز مدت عبارتند از :

۱- تاثیر بر سیستم گردش خون:

با توجه به این که این ماده مخدر به سرعت از ریه وارد جریان خون می شود باعث افزایش شدت ضربان قلب می شود که این شدت تپش می تواند سبب بروز حمله قلبی در فرد شود.

۲- تاثیر در مغز:

مصرف این مخدر تاثیر شگرفی را بر روی برخی نواحی مغز دارد و باعث بروز استرس شدید و عدم تصمیم گیری های درست در فرد می شود.

۳- مشکل ناباروری :

با توجه به تحقیقات انجام شده مشخص شده است که بیشتر مصرف کنندگان این مخدر دارای مشکل ناباروری هستند همچنین طبق یافته ها بچه‌هایی که از مادرانی که در دوران بارداری خود از ماریجوانا استفاده می‌کرده‌اند بیشتر دچار مشکلات رشدی و رفتاری می باشند.

۴- مشکلات تنفسی :

بروز سرفه های خلط دار در تفرادی که ماریجوانا می‌کشند بسیار شایع است و از این رو بیشتر افرادی که این مخدر را مصرف می کنند دچار مشکلات تنفسی می‌شوند

۵- تغییر در فشارخون:

  افت فشار خون عارضه ی دیگری است که در بیشتر افرادی که به طور مداوم از ماریجوانا استفاده می کنند دیده می شود و این افت فشار باعث سرگیجه و بروز سردر در افراد می‌شود.

۶- تضعیف سیستم ایمنی:

نقش سیستم ایمنی در تامین سلامت و توانایی آن برای مقابله با عفونت‌ها و سایر بیماری‌ها بسیار مهم است از این رو مصرف آن باعث کاهش سیستم ایمنی می شود.

 ۷- مشکلات احساسی:

افسردگی شایع ترین عارضه ی است که بیشتر معتادان با آن دست و پنجه نرم می کنند علاوه بر افسردگی ممکن است این افراد دچار دیگر مشکلات روحی دیگر مانند اضطراب، اختلالات شخصیتی و خطرناک ترین نوع آن دچار بیماری روانی شیزوفرنی، که یک نوع بیماری روانی جدی است می شوند.

از دیگر مشکلات احتمالی مصرف ماریجوانا :

همان طور که گفتیم مصرف این مخدر چه به صورت سیگار و چه به صورت دم کرده چای می تواند علاوه بر عوارض بلند وکوتاه مدت موجب اعتیاد به سایر موادمخدر ها نیز شود. هروئین و کاکوئین مخدر هایی هستند که در افرادی که از ماریجوانا استفاده می‌کنند احتمال مصرف این مخدر ها بیشتر از سایر مخدر ها است.

آسیب دیدن دائمی حافظه، دشواری در تمرکز و تصمیم گیری های فکری شایع ترین عوارض مصرف این مخدر در نوجوانان است. در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند سرطان و ایدز مصرف برای کنترل اسپاسم و تشنج، کاهش احساس تهوع و استفراغ، افزایش اشتها و بهبود عملکرد کبد، این ماده تنها با نظارت و تجویز پزشک و برای کمک به کاهش علائم بیماری می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. ماری جوانا همچنین می تواند آسیب شدیدی را به عصب بینایی برساند زیرا باعث پارگی رگ های خونی چشم و قرمز شدن آنها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *