مغز شما مردانه است یا زنانه ؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

آیا واقعا بین مغز زنان و مردان تفاوتی وجود دارد؟ امروز عصری است که بیشتر از گذشته بر روی برابر بودن هر دو جنس انسان تاکید می شود. از یکسو هم به کرات مشاهده می شود که بیشتر از گذشته میان این دو جنس تفاوت وجود دارد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

دختر ها و پسر ها از  همان کودکی به انجام بازی های جنس خود می پردازند، پژوهشگران در بیشتر موارد هم برای این موضوع تفاوت فیزیولوژی قائل هستند.

شواهد علمی جدید در حال اثبات این موضوع هستند که بین زن و مرد تفاوت های آشکاری وجود دارد، مرد ها در حل مسائل ریاضی از زن ها بهترند و زن ها در هر چه که به احساسات و عواطف مربوط می شوند جلوتر هستند.

محققان این تفاوت ها را به ساختمان مغزی ارتباط می دهند. ممکن است این ادعا ها را جدی نگیرید اما باید بدانید در امریکا آمار نشان می دهد مرد ها ۲۰ درصد از همکاران زنشان که درس فیزیک در سطح پیشرفته را انتخاب می کنند یا مهندس هستند جلوترند.

بیشتر بخوانید :  برای تقویت معدلتان بیشتر بخوابید.

اما این ادعاهای علمی را باید از یک نظر هم مخرب و آسیب رسان به حساب آورد. نمی توان معتقد بود که دختران در این میان همواره بازنده هستند، در ضمن، پسر ها فشار بیشتری را تحمل می کنند. در دنیای امروزی مهارت هایی مانند ارتباطات و هوش عاطفی، یعنی این که دیگران چگونه فکر یا احساس می کنند دارای ارزش بیشتری هستند.

مغز
تفاوت مغز مردان و زنان

تفاوت مغز بین دو جنس را باید حاصل وراثت شخص دانست یا حاصل محیط؟

به هر حال وجود تفاوت های رفتاری بین زن و مرد قطعی است اما درباره عوامل پدید آورنده این تفاوت ها اتفاق نظر وجود ندارد.

درباره وجود تفاوت های ساختمانی میان مغز زن و مرد بحث ها خیلی زیاد است مثلا اغلب دانشمندان با تفاوت حجم و وزن بین مغز های زن و مرد موافقند. اما یک نکته هم در این میان وجود دارد و آن این است که حتی بین مغز یک مرد با مرد دیگر و یک زن با زن دیگر تفاوت های زیادی وجود دارد.

در کنار تفاوت در اندازه مغز زن و مرد، تفاوت های دیگری هم در مغز زن و مرد وجود دارند که متعلق به تفاوت های جنسیتی هستند. یکی از این تفاوت ها، وجود هیپوتالاموس بزرگتر در مرد هاست، این اندام رابط بین مغز و دستگاه هورمونی بدن است، که آن هم در مرد ها روی کار های تولید مثلیشان و در زن ها روی تخمدان هایشان اثر می گذارد.

اندام دیگری به نام هیپوکامپ هم در مغز های زن و مرد یک اندازه نیست، این اندام در وضعیت حافظ مان نقش دارد، و تحقیقات نشان می دهد که بخشی از آن در زن ها بزرگ تر از مرد هاست. متاسفانه وقتی محققین به تفاوت در اندازه هیپوکامپ توجه می کنند و بعد رفتار زن و مرد هایی را مورد توجه قرار می دهند که روی آن ها مطالعات مربوط به قدرت حافظه را انجام می دهند، متوجه می شوند که بین این دو تا اصلا تفاوتی وجود ندارد.

پس روشن می شود که اگر این تفاوت های جزئی در ساختمان مغزی وجود داشته باشد نمی تواند در نوع رفتار های زن و مرد تاثیر گذار باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *