مکان های عجیب و جالب کره خاکی را بشناسید

زمان مطالعه: 5 دقیقه

به نظر شما شاید عجیب ترین چیزها در این جهان تنها عجایب هفتگانه باشد؛  اما این دنیا پر از شگفتی های گوناگون است؛ با ویرامگ همراه ما باشید تا شما را با نمونه هایی از این مکان های عجیب و شگفتی های جالب کره خاکی آشنا سازیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

مکان های عجیب

 کوهی که  سنگ تخم مرغی می گذارد

ممکن است تا به حال به این فکر نکرده باشید که ممکن است کوهی تخم مرغ بگذارد! اما  از صخره های chan da ya  در کشور چین سنگ های گرد و بیضی شکلی شبیه به تخم مرغ از سطح آن بیرون می زند. طبق گفته مردم منطقه تا زمان جدا شدن کامل این سنگ ها ۳۰ سال باید زمان بگذرد. این رویداد عجیب جغرافیدانان را علاقمند کرده تا به این منطقه ناشناخته کوهستانی سفر کنند و به دنبال پاسخی برای آن باشند.

بررسی ها نشان داد که بخشی از این کوه ها از سنگ های آهکی نرم تر شکل گرفته است که به راحتی فرسایش می یابد. از طرفی دیگر، جنس سنگ های تخم مرغی سفت و سخت تر است و این تفاوت باعث می شود که این سنگ ها به مرور به بیرون درز می کنند؛ ولی هنوز در مورد این که چرا شکل این سنگ ها به شکل  بیضی یا دایره است توضیحی ارائه نشده است.

این کوه در استان Guizhou  و در منطقه Qiannan Buyi  قرار گرفته است.

آبگرم رنگارنگ

بزرگترین چشمه آبگرم در آمریکا که تصویری خارق العاده را از طبیعت بر جای گذاشته است و مساحتی به اندازه ۹۰ متر دارد چشمه بزرگ منشوری است. در این چشمه می توان رنگ های رنگین کمان را دید. به دلیل این که این چشمه رنگ های آن شبیه به تجزیه نور سفید با یک منشور است، نام آن را چشمه  منشوری گذاشتند.

رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز و آبی به صورت حلقه هایی به دور چشمه دیده می شوند؛ دلیل به وجود  آمدن این رنگ ها، وجود باکتری های رنگدانه داردر لامینه های میکروبی است.

بیشتر بخوانید:  هر جا گیاهان گوشتخوار را دیدید، فرار نکنید!!!

لامینه های میکروبی در فصل تابستان سرخ و نارنجی رنگ می شود؛ به دلیل گرمای شدید مرکز این حوضچه آبی رنگ است.عمق این چشمه ۵۰ متر و درجه حرارت آب در حدود ۷۰ درجه سانتی گراد است. در کنار این چشمه گله های بایسن و موس (گوزن شمالی)، گرگ ها و خرس های گریزلی زندگی می کنند.

این چشمه در یلواستون  در کشور آمریکا می باشد.

 هرم بالس

شاید این طور فکر کنید که تنها هرم های جالب و عجیب در جهان، اهرام ثلاثه مصر است. اما یکی از هرم های جالب و طبیعی در جهان هرم بالس است. این هرم از میان دریا سر بر آورده و به عنوان بلندترین صخره آبی دنیا آن را می شناسند. این هرم در جنوب استرالیا قرار دارد.

سنگ هایی که حرکت می کنند

از دیگر عجایب این هستی، سنگ هایی هستند که در صحرا بدون هیچ گرانش و یا نیروی خاصی حرکت می کنند؛ این سنگ ها از لحاظ وزن و اندازه با هم تفاوت دارند و برخی از آن ها به اندازه چند صد کیلو و برخی دیگر به اندازه چند گرم است. البته تا به حال کسی نتوانسته راه رفتن آن ها را ببیند؛ اما خطی که بر روی زمین درنتیجه کشیده شدن آن ایجاد شده است، نشان دهنده این موضوع است که این سنگ ها حرکت می کنند؛ اما دلیل  این حرکت چیست؟

نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که جنس سنگ ها از دولومیت و سینیت است که تشکیل دهنده کوه های اطراف هستند. بر اثر فرسایش این سنگ ها ریزش می کند و از کوه ها می افتد. سطح پایین سفت و سخت است و باعث می‌شود تا بعد از حرکت این سنگ ها، خط های روی زمین به جا بماند.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی شوش را بشناسید

سنگهایی که سطح زیرین سخت تری دارند خطای مستقیمی را بر روی زمین ایجاد می کند و آن هایی که سطح زیرشان سخت نیست و نرم تر می باشد، خط های غیر مستقیم  را بر روی زمین بر جای می گذارند. دانشمندان در سال ۲۰۱۴ توانستند حرکت را با استفاده از تصاویر ثبت کنند و نتیجه این شد که حرکت این سنگ ها در نتیجه تعادل میان آب و یخ و باد است. باد باعث می شود که سنگ ها در هر دقیقه ۲ تا ۶ متر حرکت کنند.

این سنگ ها در پارک ملی دره مرگ  در یکی از گرمترین نقاط  زمین در شمال آمریکا قرار دارد.

دریاچه صورتی

هر دریاچه خصوصیات بخصوص خود را دارد اما دریاچه هیلیر خصوصیتی  شگفت انگیز دارد و آن صورتی رنگ بودن آن است. این دریاچه رازآلود در سال ۱۸۰۲ توسط کاپیتان انگلیسی به نام متیو فلایندرز  کشف و ثبت شد. در سال ۱۸۰۳ زمانی که دوباره به این جزیره بازگشت و از این دریاچه دیدن کرد به دلیل مرگ خدمه اش یعنی ویلیام هیلیر نام دریاچه را هیلیر گذاشت.

این دریاچه در ساحل جنوبی استرالیا غربی در مجمع‌الجزایر ریشرشی و در جزیره میانی قرار دارد.

صخره فیلی

یکی دیگر از مکان های گردشگری جالب و عجیب در پارک دره آتش واقع در ایالت نوادا صخره‌های فیل مانند است که هدف گردشگری توریست های زیادی شده است. این صخره ها بسیار شبیه به یک فیل با خرطوم بلند است که بر اثر زمان به این شکل تبدیل شده است.

چاه آبی بزرگ

یکی از عجایب های دریا را می توان گودال آبی بلیز نام برد.عمق این چاه ۱۲۵ متر و قدمت آن  در حدود ۶۵ هزار سال قبل بر می گردد. یکی از عجیب ترین ویژگی هایی که این چاه آبی دارد شکل منظم آن است که یک دایره کامل به قطر ۳۰۰ متر می باشد.

این گودال در دریای بلیز در شرق آمریکا است.

صحرای موج

لایه بندی های خاص و فرسایش ماسه و سنگ ها باعث شده است تا صخره های موج مانند در میان صحرا به وجود آید. برخی از باستان شناسان بر این باورند که عمر این سنگ ها و صخره ها نزدیک به ۱۹۰ میلیون سال است  که به دوران ژوراسیک برمی گردد.

صحرای موج  در مرز میان ایالت یوتا و آریزونای آمریکا است.

بیشتر بخوانید:  چرا برج پیزا کج است؟

دریاچه های انفرادی

ممکن است این اسم عجیب به نظر برسد اما جریان های آبی به محفظه هایی وارد می شوند و در آنجا فقط می توانند تبخیر شوند به همین دلیل  این نام را به کار می برند. پس از تبخیر، املاحی که این آب ها دارند در راه خود رسوب می کنند و باعث به وجود آمدن صخره های جالبی می شود.

نودای آمریکا محل وجود این صخره هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *