فواید و مضررات استحمام در طب سنتی _ اسلامی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

استحمام یکی از اصول درمان است که مانند بیشتر روش های طب سنتی در پیشگیری از بیماریها موثر است و بعضا در معالجه بعضی بیماری ها تجویز می شود.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید؛ تا شما را با فواید استحمام از نظر طب سنتی و بزرگان طب سنتی آشنا کنیم.

 

بیشتر بخوانید: ۱۲ آنتی اکسیدان غذایی

 

حضرت امام رضا (ع) فرموده اند: هر گاه حمام کردن پس از غذا خوردن صورت بگیرد برای دفع صفرا و سودا مفید است و برای کسانی که مبتلا به امراض بلغمی هستند در حالت ناشتا و گرسنگی بهتر است.

 

حضرت موسی بن جعفر (ع): استحمام در روز را باعث گداخته شدن چربی ها و لاغر شدن می شود و معتقدند حمام رفتن یک روز در میان را باعث اضافه شدن گوشت بدن می دانند.

تیاذوق حکیم معتقد است شخص باید یک روز در میان یا هر روز به حمام برود چرا که حمام چیز هایی را از بدن شما خارج می کند که اگر در بدن باشند شما را مریض و گرفتار دارو و درمان خواهند کرد.

 

بیشتر بخوانید: خلاقیت با چوب: ایده هایی برای قفسه های چوبی دستساز

 

ابوعلی سینا می گوید: بر همه کسانی که برای استحمام می روند لازم است به تدریج داخل گرمابه شوند و در گرمخانه آن چندان بمانند تا مواد دفعی بگدازند و بدن آسایش یابد و پذیرای غذا شود. ولی نباید این کار را چندان طول دهند تا کسل شوند و به ناتوانی رسند.

 فواید استحمام از نظر شیخ الرئیس: خواب آوری، گشادگی، رنگ زدایی، پختگی، گداختن و غذا بالا آوردن، بند آوردن اسهال و از بین بردن خستگی

مضرات استحمام از نظر ابوعلی سینا

زیاده روی در استحمام و در گرمابه نشینی، قلب را ناتوان می کند و انسان را به غش و تهوع دچار می سازد و مواد آرام گرفته و مضر را بر می انگیزد و به حرکت در می آورد و پذیرای تعفن می کند و این مواد به سوی اندام های ناتوان می روند و دمل ها در سطح و درون اندام ها سر بر می آورند.

حرث بن کلده ثقفی درباره دخول به حمام می گوید: در هنگام پر بودن معده وارد حمام نشوید. اما چنان که گفته شد این کار برای افرادی که صفرا و سودای زائد دارند، اشکال ندارد و فقط نباید بعد از غذا و با شکم کاملا پر باشد.

زمان هایی که باید از رفتن به حمام اجتناب کنید

وقتی اعضای باطنی ورم کرده اند

درزمان تفرق اتصال

وقتی فرد تب دارد

هنگام پر بودن معده

هنگام گرسنگی

توقف زیاد در حمام چه تاثیری بر وزن دارد؟

استحمام طولانی مدت به خاطر این که قوای بدنی را تحلیل می کند، برای افرادی که ضعیف و لاغرند، دستگاه هاضمه خوبی ندارند، از مشکلات اعصاب و روان رنج می برند، توصیه نمی شود.

طب سنتی معتقد است که استحمام اگر در شرایط خاصی انجام شود می تواند باعث چاق شدن یا لاغر شدن افراد شود. در نظر طب سنتی، حمام کردن پس از غذا می تواند شخص را فربه کند و حمام کردن با شکم خالی موجب لاغری می شود. ملاک توقف در حمام برای جثه های مختلف فرق می کند. افرادی که مزاج معتدل دارند، نیم ساعت، افراد لاغر اندام کمتر از نیم ساعت، و افرادی که چاق هستند و قصد لاغر کردن خود را دارند تا یک ساعت مجوز ماندن درحمام را دارند. ماندن بیش از یک ساعت در حمام برای هیچ گروهی توصیه نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *