هدف اخلال‌گران فینال جام جهانی 2018 روسیه مشخص شد

زمان مطالعه: 3 دقیقه

فینال جام جهانی 2018 در روسیه که بین فرانسه و کروواسی انجام شد با یه اتفاق جنجالی همراه بود. چند دقیقه بعد از شروع نیمه دوم، یعنی دقیقه 52 بازی، چند نفر از تماشاچی‌ها که لباس پلیس به تن داشتن اومدن داخل زمین!

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

ماموران حراست سریع وارد شدن و این تیم چهار نفره و از زمین بیرون بردن اما یه عالمه عکس جنجالی از همین ورود کوتاهشون به زمین بازی، به جا مونده.

در تصاویر زیر می‌بینید که یکی از اعضای این تیم زمانی که وارد زمین می‌شه با امباپه، بازیکن 19 ساله تیم فرانسه دست‌هاشون رو بهم می‌زنن.

حرکت یکی از اعضای اخلال‌گر در فینال جام جهانی 2018 با امباپه
حرکت یکی از اعضای اخلال‌گر در فینال جام جهانی 2018 با امباپه

صحنه جالب دیگه این ورود، کمک کردن بازیکن کروواسی به پلیس هست تا این اخلال‌گران زودتر از زمین بیرون فرستاده بشن.

بیرون کردن اخلال‌گران توسط بازیکن کروواسی
بیرون کردن اخلال‌گران توسط بازیکن کروواسی

شاید در نگاه اول همه تصور می‌کردیم که اخلال‌گران بازی فینال جام جهانی 2018 طرفداری یکی از دو تیم باشن که برای از بین بردن تمرکز تیم مقابل وارد زمین شدن.

با توجه حرکتایی که در تصاویر دیده شده، یعنی کمک بازیکن کروواسی برای بیرون بردن اخلال‌گران، به نظر می‌رسید که اخلال‌گران طرفدار تیم فرانسه باشن اما واقعیت چیز دیگه‌ای هست.

این گروه چهار نفره اخلالگر فینال جام جهانی 2018، یک گروه موسیقی هستن که “پوسی رایت” نام دارن. در اصل این گروه با پوتین رئیس جمهور روسیه مخالف هستن و دقیقا برای نشون دادن اعتراضشون به پوتین این حرکت رو انجام دادن.

 

 

داستان شهرت گرفتن اخلال‌گران فینال جام جهانی 2018

شهرت گرفتن این تیم برای اولین بار به سال 2011 و 2012 برمی‌گرده که با آواز خوندن مخالف خودشون رو با سیاست‌های پوتین به نمایش گذاشتن. این تیم در این سال در یک کلیسا شروع به آواز خوندن اعتراضی کردن و به همین دلیل دو نفر از اون‌ها برای دو سال به زندان محکوم شدن.

اقدام دوباره گروه پوسی رایت دنباله همون اعتراضات هست. این تیم خواستار آزادی زندانی‌های سیاسی هستن. بعلاوه پوسی رایت می‌خوان که همه بتونن در شبکه‌های اجتماعی آزادانه فعالیت داشته باشن و همچنین این تیم با بازداشت شدن غیرقانونی افراد در اعتراض‌ها هم مخالفت دارن.

گروه «پوسی رایت» گفته است که این سبک اعتراضی را به یاد دیمیتری پریگوف انجام دادن.

پریگوف یک هنرمند و یکی از مخالفان اتحاد جماهیر شوروی بوده که ۱۱ سال پیش از دنیا رفته. این هنرمند در اشعار و آثار دیگر خود همواره از تصویر پلیس استفاده می‌کرد.

گروه «پوسی رایت» هم با پوشیدن لباس پلیس وارد زمین شدن.

 

خواسته‌های تیم پوسی رایت چیست

پوسی رایت در حساب فیس‌بوک خودشون تعهد و احترامشون به پریگوف را اعلام کردن و تقاضاهای خود از این سبک اعتراضی را فهرست وار آوردن.

در این پیام چنین آمده:

“امروز، ۱۱ سال از مرگ دیمیتری الکساندروویچ پریگوف شاعر بزرگ روسیه گذشت. پریگوف در فرهنگ روسیه تصویر میلیتاریست، دارنده حکومت بهشتی را ساخت. پلیس بهشتی، به گفته پریگوف، از طریق بی سیمش با خود خدا صحبت می‌کند.”

 

خواسته تیم پوسی رایت به این شکل هست:

  •  همه زندانیان سیاسی آزاد شوند.
  • کسی به خاطر لایک کردن زندانی نشود.
  •  بازداشت‌های غیرقانونی در تظاهرات متوقف شود.
  •  اجازه رقابت سیاسی در کشور داده شود.
  •  به کسی اتهامات ساختگی جنایتکارانه داده نشده و بی‌دلیل افراد در زندان نگه داشته نشوند.
  •  پلیس زمینی را به پلیس بهشتی تبدیل کنند.

 

حرکت اعتراضی پوسی رایت به کروواسی ضربه زد

حرکت تیم مخالف پوتین آرمان‌های خوبی رو دنبال می‌کرد اما شاید کروواسی بیشتر از هر کسی از این مسئله ضربه دید. دقیقا توی اون لحظه‌ها کروواسی شدیدا به دنبال گل زدن بود تا شاید بتونه بازی 1 بر 2 رو به مساوی تبدیل کنه اما حرکت این تیم باعث شد که بازی با وقفه همراه باشه و کروواسی از تب و تاب بیفته!

 

نظر شما چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *