چگونه از اتلاف انرژی جلوگیری کنیم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

با توجه به اینکه در حال نزدیک شدن به روزهای سرد هستیم، شاید بسیاری از افراد به دنبال راهکاری برای جلوگیری از اتلاف انرژی در خانه و یا محل کار خود باشند. بهتر است بگوییم با توجه به اینکه این روزها انرژی های مصرفی دارای هزینه بالایی هستند، بهترین کار صرفه جویی است که برای جبران آن باید از اتلاف انرژی جلوگیری کرد. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه از اتلاف انرژی جلوگیری کنیم؟ با مجله اینترنتی ویرامگ همراه باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

چگونه از اتلاف انرژی جلوگیری کنیم؟

برای اینکه بتوانید از اتلاف انرژی جلوگیری کنید، راهکارهای بسیار زیادی وجود داردکه رایج ترین آن ها شامل موارد زیر است:

  • استفاده از درزگیر

همانطور که می دانید تمام درب ها و پنجره ها دارای منافذی هستند که می توانند هوا را از خود عبور دهند و معمولا این عبور هوا تنها در فصول سرد احساس می شود. گاهی نیز ممکن است درب و پنجره در جایی قرار گرفته باشد که شما متوجه عبور هوا نشوید، اما می تواند عاملی برای افزایش مصرف انرژی باشد. به همین دلیل نیاز است تا با کمک درزگیر مسیر عبور هوا را ببندید. درزگیرها قیمت بسیار مناسبی دارند و اگر قصد دارید از اتلاف انرژی جلوگیری کنید، حتما از درزگیر استفاده کنید.

  • استفاده از پنجره های دو جداره

پنجره های دو جداره این مزیت را دارند که از ورود هوای سر و گرم جلوگیری می کنند. این یک مزیت بسیار بزرگ برای درب و پنجره دو جداره است زیرا می تواند تا حد بسیار زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری کند. همچنین پنجره های دوجداره می توانند تا حدودی مانند عایق صوتی عمل کنند و از ورود و خروج صدا جلوگیری کنند.

  • استفاده از پرده های زخیم

اگر می خواهید در زمستان خانه ای گرم و در تابستان خانه ای خنک داشته باشید، از پرده های زخیم استفاده کنید. پرده زخیم می تواند مانع ورود و خروج هوای سرد و گرم شود. همچنین می تواند از هدر رفتن انرژی گرمایی و سرمایی در منزل نیز جلوگیری کند. پس از اگر به دنبال راهی برای کاهش مصرف انرژی هستید، توصیه می شود تا از پرده های زخیم در خانه استفاده کنید.

چگونه از اتلاف انرژی جلوگیری کنیم؟

  • پوشاندن کانال کولر

یکی از مواردی که می تواند مقدار بسیار زیادی از انرژی را در منزل هدر دهد، کانال کولر است. شاید در نگاه نخست تصور شود که با بستن دریچه های کولر دیگر هوا از آن عبور نمی کند، اما این تصور کاملا اشتباه است و هوا می تواند به سادگی از دریچه های بسته کولر نیز عبور کند. توصیه می شود در فصول سر حتما دریچه کولر را بپوشانید. به عنوان مثال می توان از کمی نایلون استفاده کرد و بر روی دریچه کولر چسباند. البته بهتر است که دور کولر را نیز در فصول سر بپوشانید. زیرا کولر امکان رد و بدل شدن هوا فراهم می کند.

  • شوفاژ و رادیاتورهای را هوا گیری کنید

توجه داشته باشید که اتلاف انرژی تنها به معنای از دست رفتن هوای سر و گرم نیست. و گاهی نیز ممکن وسایل سرمایشی و گرمایشی با توجه به میزان مصرف انرژی سرما و یا گرما مورد نظر ما را تولید نکنند. به عنوان مثال ممکن است شوفاژ و رادیاتورهایی که از آن ها برای گرم کردن فضا استفاده می کنید، نیاز به هواگیری داشته باشند. در صورتی شوفاژ و رادیاتورها هوا داشته باشند، نمی توانند گرمای مورد نظر را تولید کنند، و به نوعی می توان گفت که اتلاف انرژی اتفاق افتاده است.

چگونه از اتلاف انرژی جلوگیری کنیم؟

جمع بندی

راهکارهای بسیار زیادی برای جلوگیری از اتلاف انرژی وجود دارد که می تواند به شما در کاهش مصرف انرژی کمک کند. توجه داشته باشید که صرفه جویی در مصرف انرژی می تواند بسیاری از هزینه های شما را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *