یک کفش مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پا قلب دوم ماست به طوری که هر بخشی از پا را به قسمتی از بدن ارتباط می‌دهند و حتی برخی معتقدند که با ماساژ قسمت‌هایی از پا می‌توان دردهای بخشی از بدن را تسکین داد. از طرف دیگر ما کل طول روز را با کفش می‌گذرانیم. بنابراین باید کفش مناسبی انتخاب کنیم که به پا و ستون فقرات آسیب نرساند. با ویرامگ همراه باشید تا به شما بگوییم که یک کفش مناسب چه ویژگی‌هایی دارد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

پا قلب دوم انسان است
پا قلب دوم انسان است

گذشته از راحت نبودن پا، استفاده از کفش نامناسب می‌تواند باعث بیماری‌‌های زیادی از جمله میخچه، فرو رفتن ناخن در انگشت، انحراف یا سایئدگی شست پا و… شود.

یک کفش مناسب چه ویژگی‌هایی دارد

برای اینکه یک کفش مناسب انتخاب کنید تا هم راحت باشد و هم به سلامتی شما آسیبی نرساند باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید.

پاشنه مناسب کفش

کفش‌ها به صورت تخت و پاشنه‌دار ساخته می‌شوند. پاشنه کفش‌ها حتی گاهی تا 14سانتی متر هم می‌رسد. برخلاف تصور عده‌ای، کفش کاملا تخت (بدون هیچ پاشنه‌ای) اصلا مناسب نیست زیرا پس از مدتی می‌تواند مشکلات زیادی مانند درد در کف پا و یا ساق پا را به همراه داشته باشند.

بهتر است پاشنه کفشی که برای استفاده مداوم انتخاب می‌کنید حدود 3 تا 4 سانتی متر باشد تا پا در بهترین وضعیت ممکن قرار بگیرد.

اگر مایلید از کفش‌های پاشنه بلندتر برای طولانی مدت استفاده کنید بهتر است دور پاشنه‌های تیز را خک بکشید. برای کفش‌های با  پاشنه‌ 5 تا 7 سانتی  متر می‌توانید از پاشنه‌های پهن‌تر استفاده کنید.

اگر ارتفاع پاشنه کفش از 8 سانت بیشتر شد نمی‌توان آن را دائما استفاده کرد زیرا ستون فقرات و خود پا به شدت آسیب می‌بیند. از این نمنوه کفش‌ها تنها در شرایط خاص و برای مدت کوتاهی باید استفاده کنید. در این ارتفاع حتما کفشی را انتخاب کنید که در قسمت جلو دارای لژ باشد تا آسیب کمتر به بدن شما برسد و از طرف دیگر راحت‌تر بتوانید با آن راه بروید.

کفش پاشنه بلند لژ دار
کفش پاشنه بلند لژ دار

قبل از خرید کفش آن را امتحان کنید

اولین مسئله‌ای که باید به آن توجه کرد سایز پا است. همین‌طور که سن شما بالا می‌رود اندازه پا هم رشد می‌کند. بنابراین هر بار که می‌خواهید کفش انتخاب کنید به سایز قبلی کفشتان توجه نکنید بلکه کفش را امتحان کنید. ضمنا ممکن است قالب کفش‌ها با هم متفاوت باشد.

 

عصرها کفش بخرید

جالب است بدانید که عصرها سایز پا بزرگ‌تر از بقیه زمان‌هاست بنابراین برای اینکه همیشه در کفش احساس راحتی کنید بهتر است که عصرها را برای خرید کفش انتخاب کنید.

 

هر دو لنگه کفش را امتحان کنید

در بسیاری از افراد سایز پای چپ و راست با هم متفاوت است! بنابراین هر دو لنگه کفش را امتحان کنید و آن کفشی را انتخاب کنید که برای لنگه بزرگ‌تر پای شما مناسب باشد. برای لنگه کوچک‌تر می‌توانید از یک کفی استفاده کنید.

 

جنس کفش مناسب

کفش مناسب باید انعطاف پذیر باشد. بهترین جنس برای کفش چرم است زیرا چرم طبیعی بیشترین سازگاری و انعطاف را با پا دارد.

 

کفش تنگ یا گشاد نخرید

در انتخاب کفش حتما به پنجه پا توجه کنید. نباید این قسمت برای پا تنگ باشد. بهتر از حدود یک سانتی متر بعد از انگشتان فضا داشته باشید اما کفش گشاد هم انتخاب نکنید. در کفش مناسب باید پاشنه پا کاملا پوشیده شود تا جایی که هنگام راه رفتن کفش از پا خارج نشود.

گشاد بودن بعضی اوقات باعث پیچ خوردن مچ پا می‌شود.

پنجه کفش مناسب
پنجه کفش مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *