آیا الکسای آمازون از شما جاسوسی می کند؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

این روزها بلندگوهای هوشمند به یکی از گجت های محبوب در بین علاقه مندان به تکنولوژی تبدیل شده است؛ اما در این بین افرادی هستند که به این دستیارهای صوتی اعتماد ندارند و بر این باور هستند که این ابزارها مکالمات شخصی آنها را بدون اجازه گوش می دهند و پس از ضبط، آنها را برروی سرورهای اینترنتی خود ذخیره می‌کنند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

شاید تا پیش از یک اتفاق عجیب برای یک زوج آمریکایی، این باور که بلندگوی هوشمند آمازون به طور مداوم به مکالمات شخصی آنها گوش می دهد به نظر فقط یک شوخی می آمد.

اما فقط مدت کمی طول کشید تا این شوخی به واقعیت تبدیل شد. این زوج متوجه شدند که تمام مکالمات شخصی آنها ضبط و برای فردی از لیست مخاطبین بلندگوی اکوی آنها به صورت تصادفی ارسال شده است.

شرکت آمازون برای این اتفاق توضیحی دارد. اما اول بینیم که دقیقاً چه اتفاقی برای این زوج افتاده است.

ماجرا از تماس یکی از همکاران آنها شروع شد. او ادعا میکرد که یک فایل صوتی دریافت کرده که حاوی مکالمات شخصی این زوج بوده. در ابتدا آنها حرف وی را باور نمی کردند، ولی هنگامی که همکار آنها توضیح داد که دقیقاً مکالمه آنها در چه موردی بوده، در کمال ناباوری از صحت این ادعا مطمئن شدند.

نماینده شرکت آمازون توضیح داده که چه چیزی باعث این اتفاق شده است.

دستگاه اکوی آمازون با شنیدن کلمه ای مشابه “الکسا” در مکالمه این زوج فعال شده است. سپس در ادامه مکالمه جمله ای را به عنوان یک درخواست برای ارسال پیام شنیده. اما ارسال پیام به چه کسی؟

الکسا بخشی از مکالمه را نیز به عنوان نام یکی از افراد موجود در لیست مخاطبین خود ترجمه کرده است. سپس برای تایید نام فرد مورد نظر، از این زوج سوال کرده؛ و مانند اتفاقات قبل، بخشی از مکالمه را به عنوان تایید ارسال پیام به این فرد دریافت کرده. با وجود این توضیحات، این زوج ادعا می کنند هیچ اخطاری مبنی بر تایید ارسال این پیام از طرف الکسا دریافت نکرده اند.

اگرچه احتمال وقوع چنین اتفاقاتی رایج نیست، ولی شرکت آمازون در تلاش است تا ایرادات بلندگوی هوشمند خود را برطرف کند تا بتواند احتمال رخ‌ دادن چنین اشتباهاتی را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *