آیا نوبت بالا بردن سرعت انتقال داده از مغزمان فرا نرسیده است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

شب پیش یکی از گفتگوهای تازه ایلان ماسک را نگاه می‌کردم. در طول گفتگو می‌شد به‌راحتی دید، که ماسک تحت تأثیر فشارهای اخیر بر شرکت تسلا موتورز بوده و چهره ی کاملاً خسته‌اش را می‌توان نشانه‌ای از فشار کاری یک کارآفرین سرشناس در دنیای امروزی دید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

در میانه‌های بحث ماسک اشاره کرد که در چند ماه آینده شاهد رونمایی محصولی از شرکت نیورالینک خواهیم بود که شاید سرعت خروجی اطلاعات از مغز انسان را چند برابر کند. در ادامه به بررسی این ایده می‌پردازیم و اینکه چرا این گلوگاه از اساسی‌ترین پیشرفت‌های آینده فناوری است؟

ما اکنون در جهانی زندگی می‌کنیم که هرروزه نرخ انتقال اطلاعات در آن رو به افزایش است و سرعت‌های کیلوبایت تبدیل به مگابایت و گیگابایت خواهند شد و این روند بر همگان روشن است. متأسفانه تنها چیزی که ثابت هست، نرخ انتقال و پردازش اطلاعات از مغز به اینترنت است و احتمالاً سرعت خواندن کتاب یا تایپ شما در چند سال اخیر فرق چندانی نکرده است.

خیلی از خوانندگان، فیلم ماتریکس رو دیده اند که در یک صحنه می‌بینیم، نیو در چند ثانیه کونگ‌فو رو به مغز خودش آپلود می‌کند و به مورفیس می‌گوید که من کونگ‌فو بلدم.

به‌راستی چقدر از وقت گران‌بهای خودمان را می‌توانستیم به کارهای بهتر اختصاص دهیم؛ اگر می‌شد ورزش‌ها یا دروس پایه دوران دبیرستان و دانشگاهمان را ظرف چند ثانیه یا چند ساعت یاد می‌گرفتیم؟

نیورالینک شرکتی‌ است که در چند سال اخیر توسط ماسک با هدف حل مشکل سرعت انتقال اطلاعات از مغز انسان تأسیس شد و اگر بتواند، محصولی ارائه کند که مشکل این گلوگاه را حل کند؛ احتمالاً یکی از بزرگ‌ترین نوآوری‌های تاریخ بشر خواهد بود.

گمان‌های بسیاری در مورد ماهیت این محصول وجود دارد، که آیا شامل جراحی خواهد بود یا از فنّاوری‌های دیگر که نیاز به جراحی نداشته باشد استفاده خواهد کرد؟

از نظر من انسان امروزی اساساً سایبورگ هست و احتمالاً افراد کمی هستند که بدون استفاده از عینک، گوشی یا رایانه‌یشان بتوانند روز خودشان را شب کنند. به‌کرات افرادی را هم می‌توان دید که جراحی می‌کنند و از وسایل الکترونیکی طبی مثل ضربان‌ساز قلب و دستگاه‌های کار گذاشته در مغز برای بیماران پارکینسون استفاده می‌کنند. به نظر من بین این افراد و کسانی که به خاطر ارتقا توانایی‌هایشان حاضر به انجام جراحی باشند، فرق چندانی نیست و در صورت کم‌هزینه بودن افراد زیادی دست به چنین کاری بزنند.

فکر کردن به این مسئله و پرسیدن این سؤال از خود که آیا حاضرهستید، این کار رو انجام دهید؟ احتمالاً شما را با یک چالش روبرو می کند. این مسئله شبیه بحث دست‌کاری ژنتیکی فرزندان در آینده است که موافقان و مخالفان سرسختی خواهد داشت؛ ولی از همه این‌ها که بگذریم احتمالاً دنیای رقابتی امروزی به ما وقت تأمل در این زمینه‌ها را ندهد و برای جا نماندن از قطار پیشرفت و فنّاوری هرچند با اکراه دست به این کار بزنیم.

به گفته ماسک بشر توان غلبه بر مخلوق خودش یعنی هوش مصنوعی رو نخواهد داشت و ازنظر او اگر نمی‌توانیم بر آن غلبه کنیم تنها راه پیش رو پیوستن به آن است. استفاده از فنّاوری برای ارتقای سرعت انتقال اطلاعات و استفاده از هوش مصنوعی به‌عنوان لایه سوم مغز راهکار پیشنهادی این کارآفرین خوش‌فکر هست. البته چون آلون ماسک در دو شرکت تسلا و اوپن اِی آی درگیر توسعه هوش مصنوعی هست، دید خیلی بهتری به قابلیت‌هایش دارد و به گفته او سرعت پیشرفت هوش مصنوعی بسیار بیشتر از سرعت توسعه فن‌آوری‌هایی است که بتوانند هوش مصنوعی رو کنترل کنند. به همین خاطر راه‌حل او بسیار منطقی به نظر می‌رسد.

از یک نظر دیگر، هم اگر به موضوع بنگریم خواهیم دید که با افزایش سرعت انتقال اطلاعات به مغز احتمالاً وقت بسیار بیشتری برای تجربه‌های مختلف و غنی کردن زندگی خواهیم داشت. هرچند این فنّاوری راه رو به‌سوی سناریوهای عجیب مانند هک شدن و دنیایی شبیه به بورگ (مغز کندویی) باز می‌کند ولی ظاهراً قطار فنّاوری قابل ‌توقف نیست و تنها باید امیدوار بود که سیاست‌گذاران و مخترعان بتوانند سناریوهای خطرناک رو پیش‌بینی کنند‌ و راه‌حل‌های مطمئنی برای مقابله با آن‌ها قبل از رخ فاجعه ارائه دهند.

 

عباس دهناد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *