ارز دیجیتال یا Cryptocurrency چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

ارز دیجیتال یا (Cryptocurrency) که به آن رمز ارز نیز گفته می شود یک فرمت خاص از پول دیجیتال است که با کمک علم رمزنگاری طراحی و ایجاد شده است. می توان گفت که تقریبا تمام ارزهای دیجیتال برای برخورداری از ویژگی‌ های مهمی مانند غیر متمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن، از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌ کنند. غیر متمرکز بودن ارزهای دیجیتال به این معنا است که هیچ  نهاد یا سازمانی نمی تواند آن را کنترل کند. در ادامه بیشتر با ارزهای دیجیتال آشنا خواهید شد و به شما خواهیم گفت ارز دیجیتال یا Cryptocurrency چیست؟ با مجله اینترنتی ویرامگ همراه باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency چیست؟

گفته می شود که بیت کوین اولین ارز دیجیتال حقیقی یا رمز ارزی بود که نخستین بار ایده آن سال ۲۰۰۸ در وایت ‌پیپر بیت کوین منتشر و اولین سکه‌ های آن در سال ۲۰۰۹ ساخته و استخراج شد، البته تا پیش از آن چندین بار ایده هایی برای تولید ارز دیجیتال مطرح شده بود اما موفق هیچکدام موفق نبودند. درواقع هدف از شکل‌گیری ارزهای دیجیتال حذف دو مشکل بزرگ «اعتماد به شخص ثالث» و «دوبار خرج کردن» است.

توجه داشته باشید زمانی که شما از بانک ‌ها برای انتقال پول و نگهداری آن استفاده می ‌کنید، یعنی به بانک مورد نظر اعتماد دارید. درواقع این یک واقعیت بزرگ این است که تمام اتفاقاتی که در اطراف ما رخ می دهد بر پایه اعتماد است. ارزهای دیجتال با توجه به اینکه بر پایه تکنولوژی بلاک چین شکل گرفته اند، از قابلیت اطمینان و اعتماد بسیار بالایی برخوردار هستند.

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency چیست؟

نحوه انتقال ارزهای دیجیتال به چه صورت است؟

ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی ‌ها این قابلیت را دارند تا به صورت مستقیم و بدون دخالت هرگونه واسطه ‌ای از طریق اینترنت به شخص دیگری منتقل شود. برای ارسال ارزهای دیجیتال به دیگران هیچ  نیازی به افتتاح حساب بانکی و یا استفاده از خدمات بانک‌ها نخواهید داشت.

رمزارزها یا همان کریپتوکارنسی درست مانند ریال و دلار پول‌ هایی هستند که با در نظر داشتن استراتژی خاصی تولید می شوند. فرآیند تولید برخی از این ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین با روش ماینینگ انجام می ‌شود و برخی دیگر از رمزارزها، تمامی سکه‌ ها از قبل استخراج شده در شبکه قرار می‌ گیرند و افراد مختلفی می توانند اقدام به خرید آن ها کنند.

ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها چگونه کار می کنند؟

ارزهای دیجتال برای انجام تراکنش ‌های مالی از مدل ‌های مختلفی استفاده می کنند. به عنوان مثال بیت کوین از مدل اثبات کار برای انجام تراکنش استفاده می کند که طی انجام مراحل آن استخراج‌ کنندگان یا ماینرها تراکنش ‌ها را تایید می‌ کنند.

مدل ‌های مختلف انجام تراکنش در بلاک چین‌  که با نام «الگوریتم‌ های اجماع» یا ساز و کارهای توافق جمعی شناخته می‌ شود و در انجام تراکنش ها این قابلیت را فراهم می کنند تا انتقال ارز به امنیت کامل انجام شود.

به این نکته توجه داشته باشید که تراکنش های‌ ارز دیجیتال به صورت همتا به همتا (P2P) انجام می شود و براساس مدل استفاده شده، دیگر نیازی به واسطه برای انجام تراکنش نخواهد بود.

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency چیست؟

ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با پول‌های معمولی دارند؟

ارزهای دیجتال با داشتن ویژگی های منحصر به فرد خود، تفاوت های زیادی میان پول و ارز دیجیتال ایجاد کرده است. البته برخی از ارزهای دیجیتال هستند که این چنین نیستند و ویژگی های منحصر به فردی ندارند.

یکی از ویژگی های مهم ارزهای دیجتال غیرقابل برگشت بودن تراکنش ‌هاست. به عنوان مثال اگر انتقال ارز دیجیتال انجام، و تراکنش شما نیز تایید شود، دیگر نمی‌توانید آن را به حساب خود برگردانید و این کار تنها در صورتی امکان ‌پذیر خواهد بود که گیرنده بخواهد ارز را به حساب شما برگرداند.

اما این اتفاق در بانک‌ ها متفاوت است و اگر کسی به اشتباه پولی را به حساب شخصی دیگر واریز کند، در نهایت می تواند با پیگیری قضایی آن را پس بگیرید. اما این در حالی است که اگر بیت کوین یا ارز دیجیتال دیگری را به اشتباه  به آدرس دیگری انتقال دهید، دیگر قادر به پس گرفتن آن نخواهید بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *