این بار هوش مصنوعی، پیشگوی بزرگ جام جهانی 2018 شده است

زمان مطالعه: 3 دقیقه

مسابقات جام جهانی یکی از پرطرفدارترین رویدادهای ورزشی سراسر دنیاست که پیشگویی برنده نهایی این تورنومنت هم خود به موضوعی جالب تبدیل شده است. حتی عده زیادی از عاشقان فوتبال در این نبرد جهانی بر سر برد و یا باخت تیم‌های مختلف شرط بندی می‌کنند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

پیشگوی جام جهانی 2010 یک اختاپوس به نام پائول بود که برخلاف باور بسیاری، به خوبی از عده این کار برآمد. این اختاپوس از 14 بازی جام جهانی، برنده 12 بازی را به درستی پیش‌بینی کرده بود!

حالا پس از گذشت 8 سال و در حالی که تنها چند ساعت تا آغاز جام جهانی 2018 باقی مانده است، پیشگویی از جنس تکنولوژی، با روش‌هایی علمی، نتیجه مسابقات را پیش‌بینی کرده است.

هوش مصنوعی، پیشگوی جام جهانی 2018

پژوهشگران سه دانشگاه صنعتی دورتموند، بلژیگ و مونیخ با استفاده از یادگیری ماشین، هوش مصنوعی را توسعه داده‌اند که نتایج این رویداد مهم را پیش‌بینی کرده است.

این هوش مصنوعی برای پیشگویی‌های خود از فاکتورهای بسیاری همچون موارد زیر بهره برده است:

  • رتبه کشور در فیفا
  • تعداد بازیکنان هر تیم که در یک باشگاههم بازی هستند
  • متوسط سن بازیکنان
  • تعداد جام های کسب شده لیگ قهرمانان توسط تیم
  • جمعیت هر کشور

این پژوهشگران، هوش مصنوعی پیشگو را 100 هزار مرتبه اجرا کرده‌اند تا پیش‌بینی صحیح و دقیق‌تری را ارائه دهند.

بنا به نتایجی که از این هوش مصنوعی به دست آمده است، احتمال صعود هر تیم از مرحله گروهی به مرحله بالاتر و شانس هر تیم در کل جام جهانی 2018 مشخص شده است.

 

پیش‌بینی احتمال برد هر تیم در جام جهانی 2018

بنابه پشیبینی‌های این هوش مصنوعی در جدول زیر احتمال صعود هر تیم در هر گروه مشخص شده است.

احتمام برنده شدن هر تیم در هر گروه
احتمام برنده شدن هر تیم در هر گروه

شانس برنده شدن هر تیم در کل جام جهانی 2018 بخش دیگری از نتایج این هوش مصنوعی است که شانس اسپانیا را برای برنده شدن در جام جهانی 2018 بیش از هر تیم دیگری می‌داند. البته تیم آلمان هم با فاصله کمی در رتبه بعدی قرار دارد.

طرفداران تیم ملی ایران باید بگوییم که این هوش مصنوعی احتمال برنده شدن تیم ایران را در بین 32 کشور، در رتبه 30 پیش‌بینی کرده است.

پیشبینی شانس برنده شدن هر تیم در جام جهانی 2018
پیشبینی شانس برنده شدن هر تیم در جام جهانی 2018

اگرچه با توجه به پیش‌بینی‌های این هوش مصنوعی اسپانیا بیشترین احتمال برنده شدن در جام جهانی 2018 را دارد اما اخراج سرمربی این تیم آن هم دو روز قبل از آغاز مسابقات مسلما تاثیرات منفی بر تیم اسپانیا خواهد داشت.

این هوش مصنوعی تنها پیشگوی جام جهانی 2018 نیست، پیشتر شرکت EA Sports یک شبیه ساز از این تورنومنت ساخته که در فینال بازی، فرانسه و آلمان با هم مسابقه داده و فرانسه برنده‌ی نهایی خواهد شد.

درست است که هوش مصنوعی، علم و تکنولوژی می‌توانند با در کنار هم قرار دادن فاکتورهای بسیاری، پیش‌بینی‌های (که شاید درست و یا غلط باشند) را ارائه دهند اما هیچ یک از واقع انسانی آگاهی ندارد بنابراین نمی‌توان صددرصد به پیش‌بینی‌های صورت گرفته اعتنا کرد.

پیش‌بینی شما برای برنده جام جهانی 2018 چیست؟

منبع : فیسیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *