با انواع کاغذ در صنعت چاپ آشنا شوید

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر می خواهید با انواع کاغذ آشنا شوید باید بدانید که بیش از ۳۰۰۰ نوع کاغذ، برای مصارف مختلف، در بازار وجود دارد که هرکدام کاربرد ویژه ای در صنعت چاپ دارند. قیمت کاغذ معمولا با توجه به کاربردی که در صنعت دارد تعیین می شود. اگر قصد دارید تا با انواع کاغذ آشنا شوید با مجله اینترنتی ویرامگ همراه باشید، در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا با انواع کاغذ در صنعت چاپ آشنا شوید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

به طور کلی در صنعت کاغذ سازی انواع کاغذ به چهار گروه اصلی تقسیم می ‌شوند:

  • کاغذ و مقوای گرافیکی
  • انواع مقوای بسته بندی
  • کاغذ های بهداشتی
  • کاغذ های صنعتی برای مصارف الکترونیکی

توجه داشته باشید که مصرف کننده های کاغذ نیز به صورت زیر دسته بندی می شوند:

  • کاغذ تحریر
  • کاغذ روزنامه
  • کاغذ بایپل
  • مقوای جلد

با انواع کاغذ در صنعت چاپ آشنا شوید

انواع کاغذ

کاغذ روزنامه (Paper News Print):

کاغذ روزنامه یک نوع ارزان از کاغذ است که معمولا به شکل رول و ورق عرضه می شود. با توجه به قدرت جذب بالا در این نوع از کاغذ بهترین گزینه برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس است. کاغذ روزنامه از خمیر مکانیکی تهیه می شود که مواد تشکیل دهنده آن از خمیر چوب و الیاف بازیافتی است که آن را تبدیل به رول و ورق می کنند. این این نوع از کاغذ را می توان برای چاپ روزنامه و صورت حساب ‌های ارزان قیمت مثل چاپ انواع قبوض استفاده کرد.

به دلیل وجود ناخالصی موجود در الیاف کاغذ روز نامه که لکنین نام دارد، رنگ آن با ماندن در معرض نور آفتاب تغییر می کند و حالت پوسیدگی به خود می گیرد.

کاغذ تحریر (Writing Paper):

کاغذ تحریر بیشتر برای چاپ افست مورد استفاده قرار می گیرد، چاپ افست برای چاپ کتاب و کاغذهای اداری مانند سربرگ، یادداشت و پاکت استفاده می ‌شود و به راحتی می‌ توان بر روی آن با خودکار یادداشت کرد. معمولا کاغذهای حریر در گرم های ۷۰ تا ۱۲۰ گرم به بازار عرضه می شوند.

کاغذ گلاسه مات و براق (Coated Paper & Board – Matt & Glossy):

کاغذهای گلاسه دارای پوششی براق یا مات هستند که در چاپ ‌های رنگی از آن ها استفاده می شود. کاغذ گلاسه به دلیل داشتن پوششی صاف و براق، به آن Surface Paper هم گفته می‌ شود و در گرم های مختلف از ۹۰ گرم تا ۳۰۰ گرم به بازار عرضع می شوند.

معمولا از کاغذهای گلاسه برای چاپ رنگی و چاپ مجلات با کیفیت بالا استفاده می ‌شود. مواد تشکیل دهنده کاغذ گلاسه مواد معدنی و خاک چینی  است. البته نوع دیگر کاغذ گلاسه که ارزان قیمت هم هست با خمیر چوب و الیاف بازیافتی تولید می ‌شود.

کاغذ خود کپی (Carbonless Paper):

کاغذ خود کپی با داشتن پوشش شیمیایی که شبیه به کاربن عمل می‌ کند، می تواند نوشته های روی خود را به کاغذ دیگر منتقل کند. این کاغذ در چند نسخه تهیه می شود که در پشت برگه اول، از کپسول‌های بسیار ریز رنگی برای انتقال تصویر و یا متن به صفحه بعد استفاده می‌ شود.

کاغذ خود کپی در بازار با نام  NCR نیز شناخته می شود و دارای گرم های ۴۰ تا ۲۴۰ است. از کاغذ خودکپی بیشتر در مواردی مانند، فاکتورها، قبوض، فرم‌ ها و قرارداد های چند نسخه ‌ای استفاده می‌ شود.

با انواع کاغذ در صنعت چاپ آشنا شوید

جمع بندی

بسیاری از افراد هستند که با توجه به شرایط کاری خود نیاز دارند تا با انواع کاغذ آشنا شوند. علاوه بر کسانی که در صنعت چاپ فعالیت می کنند، افرادی هستند که نیاز است تا با انواع کاغذ و موارد مصرف ان ها آشنا شوند. به عنوان مثال کارمندان کسانی هستند که بیشتر فعالیت هایشان وابسته به کاغذ است، به همین دلیل نیاز است تا با انواع کاغذ و موارد مصرف آن ها آشنا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *