جمعه سیاه ، سفری از آمریکا تا فروشگاه‌های اینترنتی ایران

زمان مطالعه: 2 دقیقه

حتما شما هم این روزها بارها و بارها کلمه بلک فرایدی، جمعه سیاه و یا حراجمعه را شنیده‌اید اما آیا می‌دانید بلک فرایدی چه روزی است؟ این روز چه تاریخچه‌ای دارد و چطور به وجود آمده است؟ با ویرامگ همراه باشید تا به همه سوالات شما درباره جمعه سیاه یا بلک فرایدی پاسخ دهیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

بلک فرایدی یا جمعه سیاه چیست؟

بلک فرایدی یا همان Black Friday اولین روز بعد از روز شکرگزاری است. عملا این روز آخرین جمعه ماه نوامبر است که مردم برای خرید کریسمس آماده می‌شوند. جالب اینجاست که این جمعه اصلا در تقویم تعطیل نیست اما معمولا اغلب افراد ترجیح می‌دهند این روز را مرخصی بگیرند و از تخفیف‌های ویژه‌ای که فروشگاه‌های مختلف ارائه می‌دهند بهره ببرند.
این داستان به حدی معروف شده که شرکت‌های مختلف هم به کارمندان خود مرخصی می‌دهند.

 

تاریخچه بلک فرایدی

نه تنها در کشور ما، بلکه در بسیاری از جوامع، عبارت سیاه به رویدادهای بدشگون نسبت داده می‌شود. جمله سیاه هم از همین جا می‌آید، روز ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ درآمریکا که روز رسوایی بازار طلا بود. این رسوایی با سو استفاده دو نفر از شرایط آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد. این دو نفر توانستند انحصار طلا را در بازار به دست بگیرند و زندگی بسیاری از افراد را نابود کنند. به همین دلیل این روز را بلک فرایدی نامیدند.

بلک فرایدی اما به مرور زمان معنی اولیه خود را از دست داد و از سال ۱۹۵۳ بود که این روز را با روز تخفیف‌های بزرگ می‌شناسیم. روزی که حتی بسیاری از فروشگاه‌ها حاضرند کالاهای خود را بدون کوچک‌ترین سود به دست خریداران برسانند.
به هر ترتیب سال‌هاست که جمعه سیاه یا حراجمعه در کشورهای مختلف سراسر دنیا برگزار می‌شود و یکی از پرسودترین روزهای سال به شمار می‌رود.

 

بلک فرایدی در فروشگاه‌های اینترنتی ایرانی

ایران هم از کاروان بلک فرایدی جا نمانده است و چند سالی است که ما شاهد چنین روزی در کشور هستیم؛ با این وجود این رسم هنوز هم تنها در بین فروشگاه‌های اینترنتی مرسوم است و پای آن به فروشگاه‌های حضوری و سنتی باز نشده است.
جالب اینجاست که رسم بلک فرایدی در ایران اصلا شبیه به نمونه خارجی آن نیست. رک و پوست کنده بگوییم اینجا تخفیف چندانی در کار نیست! بلکه بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی از یک ماه قبل از حراجمعه قیمت کالاهای خود را به شدت بالا می‌برند. سپس در روز موعود، با یک تخفیف چشم‌گیر کالاهای خود را به نمایش می‌گذارند!!!
به همین راحتی بدون اینکه تخفیف واقعی روی اجناس به خریدار بدهند، تنها با نام بلک فرایدی، کالاهای خود را با تخفیف تقلبی به فروش می‌رسانند.

البته این تجربه‌ای است که در طی سال‌های اخیر با آن رو به رو بوده‌ایم ک. شاید امسال حراجمعه ایرانی کمی متفاوت برگزار شود و خریداران هم در این بین سودی ببرند.

 

تاریخ بلک فرایدی ۲۰۱۸

امسال هم به رسم هر سال در فروشگاه‌های اینترنتی ایران شاهد برگزاری بلک فرایدی ۲۰۱۸ هستیم که امسال تاریخ آن ۲ آذرماه است.

 

وب سایت و یا فروشگاه اینترنتی خود را با ۳۰ درصد تخفیف ویژه جمعه سیاه راه اندازی کنید

جمعه سیاه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *