داشبوردهای کاربردی اکسل برای مدیران

زمان مطالعه: 4 دقیقه

اکثر مدیران علاقه مند هستند که ریز اطلاعات، آنالیزها و… را بتوانند در یک نگاه به گزارشات جامع، تحلیل و بررسی کنند. داشبوردها در اکسل این کار را برای شما انجام می دهند. با ویرامگ همراه باشید؛ در این جا مابه بررسی داشبوردهای کاربردی اکسل برای مدیران می پردازیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

 

بیشتر بخوانید:   اثر مثبت واتساپ بر اعتماد بنفس کاربران!!!

هوش تجاری BI

قبل از این که وارد بحث معرفی داشبوردها اکسل شویم بهتر است با هوش تجاری آشنا شوید. ابزارهای هوش تجاری، داده های خام را به دانشی کاربردی و عملی تبدیل می کند. مخاطبان هوش تجاری مدیران شرکت ها هستند که به تبدیل دانش خام به دانشی کاربردی و عملی علاقه مند هستند.

در دنیای دیجیتال امروز که حجم داده ها روز به روز افزوده می شود و تبدیل داده های خام به اطلاعات کاربردی امری ضروری است، شرکت های بزرگ نرم افزاری بر روی این بخش تمرکز کردند. از مزایای هوش تجاری می توان به شناسایی و تشخیص فرصت های جدید، کاهش هزینه های شرکت، شناسایی تغییرات در محیط کسب و کار، ایجاد گزارشات کاربردی و شناخت ناهنجاری های داده ای اشاره کرد.

پس اگر بخواهیم این مزایای هوش تجاری را به همراه اطلاعات هدفمند در قالب گرافیکی و کاربرپسند ایجاد کنیم بایستی از داشبوردها استفاده کنیم.

آیا داشبورد های اکسل برای مدیران است؟

شرکت مایکروسافت در نرم افزار اکسل قابلیت ساخت داشبوردها و استفاده از آن ها را تعبیه کرده است؛ لذا اگر می خواهید در مورد داشبوردهای اکسل بدانید و از داشبوردهای اکسل استفاده کنید همراه ما باشید.

انعطاف پذیری داشبوردهای اکسل

در اکثر داشبوردهای ساخته شده اجازه تجزیه و تحلیل و یا تغییر در داده ها پیش بینی نشده است و برای تغییر نیازمند پشتیبانی از شرکت سازنده می باشند. داشبوردهای اکسل از ویژگی هایی هم چون ایجاد لیست های کشویی، پاور کوئری، کنترل های تعاملی مانند چک باکس، فرم ها و… در اختیار کاربر قرار می دهد که باعث انعطاف پذیری داشبوردهای اکسل می شود.

 

داشبوردهای اسکل برای مدیران

اتوماتیک کردن فرآیند ها و اتصال به دیتابیس

شاید در نگاه اول به اکسل این طور به نظر می رسد که یک نرم افزار ساده و پیش پا افتاده است؛ در حالی که پشت این سادگی پیچیدگی‌های فراوانی نهفته است. اکسل با شی گرایی قوی و زبان برنامه نویسی بومی خود قادر است به دیتابیس های مختلف وصل شود و بیشتر فرآیندها را به طور خودکار انجام دهد؛ با استفاده از این تکنیک ها مدیران می توانند داشبورد های کاربردی برای خود داشته باشند.

توسعه و گسترش سریع

اگر محدودیت زمانی و منبع وجود داشته باشد، می توان از داشبوردهای اکسل استفاده کرد. با استفاده ازداشبوردهای اکسل می توان به سرعت داشبوردهای خود را ایجاد کرد و نیازهای خود را برطرف کرد.

ذخیره منابع مالی

بیشتر شرکت ها منابع مالی محدود دارند و نمی تواند هزینه های زیادی برای ساخت داشبورد انجام دهند؛ از این رو می توانند از داشبورد اکسل برای ایجاد گزارشات بدون پیچیدگی و بدون مواجهه با مشکل استفاده کنند

در ادامه به معرفی داشبورد کاربردی برای مدیران می پردازیم.

 

تحلیل داده ها با نمودار با اکسل

مشخص کردن شاخص های کلیدی عملکرد با داشبورد KPI

یکی از داشبورد های کاربردی برای مدیران و کسانی که به تجزیه و تحلیل داده می پردازند، داشبورد KPI است. شاخص هایی که مستقیماً بر روی هدف های شرکت و سازمان تاثیر می گذارند در این داشبورد ها اندازه گیری می شود.

شیوه کار به این گونه است که ابتدا باید به شناسایی متریک ها بپردازیم و پس از آن متریک های بااهمیت یا شاخص های کلیدی عملکرد را اندازه گیری کنیم. KPI به مدیران کمک می کند تا کارکنان را بهینه سازی کنند. با استفاده از شاخص های کلیدی عملکرد می توانند راهکارهایی را برای پیشرفت تیم کاری خود در ارتباط با هدف ها و فرایندها کسب و کار هم چون بازاریابی، اهداف فروش، پیشرفت های فروش و منابع انسانی فراهم کنند.

ایجاد داشبورد اکسل

برای تهیه داشبورد بایستی به نکاتی توجه داشته باشید.

  • مسلط به کد نویسی

  • در فرمت سل برای نمایش سلول ها و در نمودار ها برای نمایش محور ها و لیبل ها ترفند های فرمت سل کدنویسی بسیار کارآمد است؛ لذا بایستی به این ترفند ها تسلط داشته باشید.

 

  • مسلط بودن به رسم نمودار

شما باید با ترکیب نمودار ها، ترفندها، نمودار های پویا و انواع نمودار آشنا باشید و هرچه آشنایی شما با نمودار ها بیشتر باشد، داشبوردهای حرفه ای تری را می توانید طراحی کنید.

  • تسلط بر پیوت تیبل

یکی از از ابزارهای مهم در ارائه گزارش های پویا و گزارش گیری پیوت تیبل است. تسلط کامل بر این ابزار داشته باشید.

  • تسلط بر فرمول نویسی

اگر تسلط کامل بر اصول فرمول نویسی حرفه ای در اکسل دارید و با توابع اکسل آشنا هستید، می‌توان گفت نیاز شما برای تهیه داشبورد تامین شده است. تسلط به نحوه ترکیب توابع و کاربرد های آن ها اهمیت زیادی دارد

  • تسلط به ابزارهای تصویر سازی

از دیگر مهارت هایی که برای تهیه داشبورد های اکسل باید داشته باشید این است که به ابزارهای تصویرسازی مسلط باشید استفاده از ابزارهای فرم و نحوه فرمول نویسی به وسیله آن ها را بدانید.

تسلط بر نامگذاری محدوده داشته باشید و همچنین به گرافیک کاملاً آشنا باشید.

 

بیشتر بخوانید:  تکنولوژی اینترنت نسل ۵ و برتری ۵G  نسبت به ۴G

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *