دنیای نامریی باتری‌ها و مشکل شارژ آن‌ها

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به‌تازگی پر بودن باتری گوشی یا خودرو الکتریکی به نگرانی روزانه شمار زیادی از آدم‌ها تبدیل‌شده است. خیلی‌ها از پاوربانک یا باتری‌های اضافی هم کمک می‌گیرند تا روزشان را بدون خاموش شدن گوشی به شب برسانند. در خرید ابزارهای نو هم قابل شارژ بودن ابزار و مدت نگهداری شارژ به یکی از معیارهای اصلی گزینش مشتریان تبدیل‌شده است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

نوآوری باتری‌های لیتیوم-یونی درِ تازه‌ای به روی تولیدکنندگان ابزارهای الکتریکی گشوده و وسایل زیادی به این باتری‌ها مجهز شدند. در دنیای خودروهای الکتریکی هم مهم‌ترین عامل موفقیت و محبوبیت خودرو کیفیت باتری و سرعت شارژ شدن آن است. در آینده هم با رشد تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی پیش‌بینی می‌شود رقابت میان تولیدکنندگان باتری‌ها دشوارتر شده و باتریها هر روز کوچک‌تر و سبک‌تر شده و احتمالاً شاهد پیشرفت‌های زیادی در روش‌های شارژ بی‌سیم و سرعت شارژ و توانایی نگه‌داری بیشتر انرژی باشیم. تجهیزاتی مانند هدست‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، پوشیدنی‌های هوشمند و تجهیزات پزشکی و ویژه مراقبت بهداشتی که احتمالاً در بدن کار‌گذاشته خواهند شد، باتری‌های گوناگونی می‌طلبند و چرخه تولید و بازیافت این باتریها به یکی از بزرگ‌ترین صنایع در این زمینه بدل خواهد شد.

توسعه پایدار، نیازمند بازیافت و تولید بدون آلایندگی این باتری‌ها است و گسترش بکارگیری صفحات خورشیدی و انرژی‌های تجدید‌پذیر دیگر، هم به این دلیل این که همیشه در دسترس نیستند، نیازمند بهره‌گیری از باتری‌های پیشرفته‌تر است. هم‌اکنون شرکت‌های زیادی در این زمینه تکاپو می‌کنند.

یکی از پروژه‌های محبوب تسلا متورز کارخانه‌های گیگافاکتوری باتری‌سازی این شرکت است. الون ماسک که از سلبریتی‌های محبوب درزمینهٔ کارآفرینی و فنّاوری‌های نو هست، شدیداً به آینده این شرکت خوش‌بین هست و گزارش‌هایی دربارهٔ راه‌اندازی پروژه‌هایی مشابه در چین هم از او نقل‌شده و پکیج‌هایی ویژه مصارف خانگی و ذخیره انرژی خورشیدی ارائه کرده است. در شرکت‌های بزرگ و دانشگاه‌ها هم پژوهشگران زیادی انرژی زیادی صرف یافتن جایگزین‌های بهتری می‌کنند که از مواد تک لایه مانند گرافین بهره می‌گیرند.

تجهیزات ذخیره‌سازی الکتریسیته در استرالیا
تجهیزات ذخیره‌سازی الکتریسیته در استرالیا

با نگاه به آینده‌ی محدود سوخت‌های فسیلی، به‌سادگی می‌توان تصور کرد که آینده از آنِ انرژی‌های تجدیدپذیر است؛ در ایران با نگاه به شرایط جغرافیایی، انرژی خورشیدی و بادی یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و راهبُردی به نظر می‌آیند. طبیعت این‌گونه انرژی تناوب آن‌ها است و بهترین راه رویارویی با این چالش توسعه و سرمایه گزاری درزمینهٔ تجهیزات ذخیره‌سازی و باتری‌هاست که گویا در این زمینه در کشور ما کارهای جدی صورت نگرفته است؛ انرژی ارزان سبب شده در این زمینه از کشورهایی که انرژی پرهزینه‌تر است عقب بمانیم. کشورهای همسایه جنوبی ما از جمله عربستان که بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار درزمینهٔ انرژی‌های نوین سرمایه گزاری کرده است درتلاش‌اند تا از وابستگی به سوخت‌های فسیلی بکاهند؛ بنابراین درخواست برای به‌کارگیری از باتری‌ها و در پی آن بازار تولید باتری بی‌گمان شتاب می‌گیرد.

 

عباس دهناد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *