زیبایی و فناوری

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در مسیر شکوفایی و تعالی، از زیبایی به‌عنوان یکی از نیازهای آدمی نام‌برده شده است. انسان زیبا شادتر هست و در طول زندگی با فرصت‌های رشد بیشتری رو به رو می‌شود؛ مثلا بیشتر افراد به خاطر پیش‌فرض‌های غریزی‌، در برخورد با آدمی‌هایی که ظاهر زیباتری دارند امتیازات بیشتری می‌دهند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

زیبایی در سالهای اخیر در دنیای مدرن مفهوم نوینی پیدا کرده، به گونه ای که هر روز گزینه‌های در اختیار ما بیشتر می‌شوند.بکارگیری اپلیکیشن های گوناگون که پیشنهادهای در رابطه با آرایش و مد به ما می‌دهند، امکان استفاده از لنزها و عینک‌های گوناگون، استفاده از اپلیکیشن های ویژه حفظ تناسب‌اندام و رژیم‌های غذایی و دارویی، تعویض گوشی و ماشین قدیمی با آخرین و زیباترین مدل‌های موجود، بکارگیری مواد شیمیایی جدید مانند شامپوها و واکس مو یا خمیردندان و جرم‌گیر جزء کوچکی از بازار رو به رشد صنعت آرایش و زیبایی هست.

دراین ‌بین محققان زیادی در مورد فنّاوری‌های آتی مثل وسایل آرایش سفارشی‌شده طبق خصوصیات فردی، لباس‌ها و پوشیدنی‌های هوشمند ساخته‌شده از الیاف پیشرفته گمانه‌زنی می‌کنند؛ و سیل عظیم وسایل و تجهیزات جدید که شرکت‌های مختلف هر روز در دنیای رقابتی برای جذب مشتری ارائه می‌دهند هم به ما نشان داده که این صنعت ماندگار است و بخش بزرگی از درامد ما را به خودش اختصاص خواهد داد.

از سوی دیگری می‌توان زیبایی را از دید خلاقیت، رفتار، پایداری و حفظ تنوع در طبیعت و گونه‌ها و … دید؛ در این موارد هم باز می‌بینیم که فناوری به اشکال مختلف در این زمینه‌ها بکار گرفته‌شده و بر درک سنتی بشر از زیبایی تأثیر گذاشته است. خلق آثار هنری به کمک فنّاوری‌هایی که به هنرمند امکان خلاقیت در سطوحی می‌دهند که در گذشته ممکن نبود، آواتارهای مختلف در شبکه‌های اجتماعی، اصلاح گونه‌ها، سینما و دنیاهای مجازی و بازی از مثال‌های این دسته هستند.

سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا ما این‌گونه رفتار می‌کنیم و آیا این رفتار منطقی هست؟ آیا سود این مخارج بر هزینه آن‌ها می‌چربد؟

از دید خودم تا زمانی که یک خرید به من فرصت‌های بیشتری بدهد یا به اعتماد به ‌نفس و عزت‌نفس من کمک بکند و من را در رویارویی با آینده مجهزتر کند، البته اگر به سلامتی من و محیط‌ زیست ضربه وارد نشود، من این مخارج را منطقی میدانم و مطمئناً شما معیارهای خاصی در انتخاب‌های خودتان دارید که به‌احتمال زیاد با معیارهای من فرق دارند. ولی باید معیارهای پایه مشترکی وجود داشته باشد که به ما در انتخاب اخلاقی و مسئولانه این محصولات کمک کند تا آینده‌ای پاک‌تر را برای فرزندانمان به ارث بگذاریم و نه زمینی که در اثر استفاده نابجا و خریدهای غیرمسئولانه ما غیرقابل زیست شده باشد.

در مسیر تعالی و شکوفایی اگر فقط بر خودمان تمرکز کنیم عاقبتی جز نابودی نخواهیم یافت. طی کردن این مسیر نباید به‌گونه‌ای باشد که در مسیر صعود بقیه را به زیر بکشیم بلکه همه باهم رشد کنیم و دنیایی بهتر و زیباتر خلق کنیم و این‌گونه زندگی ما معنادارتر و عمیق‌تر هم می‌شود.

متأسفانه نظام سرمایه‌داری با تمرکز نقطه‌ای بر موضوعات خاص و نادیده گرفتن دید کلی در مورد پیشرفت در بسیاری از موارد به طبیعت صدمه زده و در آسمان کلان‌شهرها دیگر شاهد زیبایی ستاره‌ها نیستیم. فضای بیشتر شهرها به‌اندازه کافی سبز نیست و پلاستیک و زباله چهره دریاچه‌ها و دشت‌ها را زشت کرده و هر بار که این‌ها را می‌بینیم مسلماً بر روان ما اثر خواهند گذاشت؛ آمار بالای خودکشی و بیماری‌های روانی و جسمی شاهدی بر این مدعاست.

و پاسخ به همه این مشکلات چیزی نیست جز انتخاب‌های مسئولانه و آگاهانه ما.

 

عباس دهناد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *