طول عمر حافظه فلش یا فلش مموری چقدر است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما هم به وجود آمده باشد، طول عمر حافظه فلش یا فلش مموری است. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که می تواند باعث تغییر طول عمر حافظه فلش مموری شود، که با رعایت برخی از نکات می توان طول عمر آن را افزایش داد. با مجله اینترنتی ویرامگ همراه باشید در ادامه به شما خواهیم گفت که طول عمر حافظه فلش یا فلش مموری چقدر است؟

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

طول عمر حافظه فلش یا فلش مموری چقدر است؟

برای اینکه بدانید طول عمر حافظه فلش یا فلش مموری (FLASH MEMORY) چقدر است، باید بدانید عواملی مختلفی وجود دارد که می تواند بر روی عمر فلش مموری تاثیرگذار باشد. برخی از این عوامل شامل موارد زیر است:

  • طول عمر فلش مموری با توجه به میزان مصرف تعیین می شود نه زمان

به این نکته توجه داشته باشید که طول عمر فلش و حافظه مموری با زمان خریدن آن ارتباطی ندارد و درواقع میزان استفاده از آن است که می تواند بر طول عمر آن تاثیرگذار باشد.

فلش مموری این امکان را به سادگی فراهم می کند تا شما بتوانید برای مدت زمان بسیار طولانی اطلاعات مورد نیاز خود را بر روی آن ذخیره کنید، بدون آنکه اطلاعات کیفیت خود را از دست بدهند. نگهداری اطلاعات برای مدت زمان طولانی هیچ تاثیری بر کاهش طول عمر فلش مموری ندارد. اما اینکه حافظه فلش را دائم ریست کنید، می تواند باعث کاهش عمر آن شود.

طول عمر حافظه فلش یا فلش مموری چقدر است؟

  • انواع مختلف فلش مموری ‌ها طول عمر متفاوتی دارند

شاید این تصور در میان بسیاری از افراد وجود داشته باشد که تمام فلش مموری ها عملکرد و طول عمر یکسانی داشته باشند، اما این تصور کاملا اشتباه است. طول عمر فلش مموری ها با توجه به عوامل مختلفی که وجود دارد می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، برند حافظه و فلش مموری ها می تواند با هم متفاوت باشد. و یا اینکه حجم حافظه فلش مموری می تواند بر طول عمر آن تاثیر گذار باشد.

به عنوان مثال فلش مموری هایی که حجم پایینی دارند، ممکن است نسبت به فلش مموری هایی که حجم بالایی دارند از طول عمر کمتری برخوردار باشند. زیرا فلش مموری های با حجم پایین ممکن دائم ریست شوند، که همین اتفاق می تواند بر طول عمر آن تاثیرگذار باشد.

فلش مموری‌ها دارای ابزارهای داخلی برای نظارت بر عملکرد و افزایش عمر خود هستند

شاید برایتان جالب باشد که بدانید فلش مموری ‌ها در داخل خود دارای الگوریتم‌ هایی موسوم بهWear Leveling هستند که باعث می شوند تا فلش مموری عملکرد خود را دائم مورد بررسی قرار دهد. با کمک این الگوریتم ‌های نرم افزاری، یک حافظه فلش می تواند طول عمر خود را به حداکثر میزان ممکن افزایش دهد و از خراب شدن زودهنگام  آن جلوگیری کند. همچنین فلش مموری ‌ها فناوری ‌هایی برای نظارت بر عملکرد خود دارند که باعث می ‌شود تا خیلی سریع علائم مخرب را شناسایی کنند و در صورتی که نیاز به تعویض فلش مموری باشد، قبل از اینکه اطلاعات به طور از بین برود، امکان تعویض مهیا شود.

نگهداری فلش مموری

یکی از مهم ترین عواملی که می تواند بر طول عمر فلش مموری تاثیر بسیار زیادی داشته باشد، نحوه و شیوه ی نگهداری آن است. گاهی ممکن است که در اثر ویروسی شدن فلش مموری طول عمر آن تغییر کند و یا اینکه به طور ناگهانی عملکرد خود را از دست بدهد. به همین دلیل توصیه می شود تا فلش مموری های خود را به دستگاهی وصل کنید که از ویروسی نبودن آن کاملا اطمینان دارید.

البته ممکن است فلش مموری در اثر قطع وصل شدن مداوم به سیستم های کامپیوتری نیز دچار آسیب شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *