آیا طول محتوا وب سایت روی سئو تاثیرگذار است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
همه وب سایت‌ها به دنبال نمایش داده شدن در صفحه اول گوگل هستند و برای این هدف رقابت می‌کنند. در مسیر رسیدن وب سایت‌ها به این هدف، یکی از اساسی‌ترین مسائل سئو است. از بین تمامی فاکتورهای سئو، تولید محتوا اهمیت به خصوصی دارد. به همین دلیل تقریبا همه کسب و کارها فارغ از نوع فعالیتشان به تولید محتوا برای وب سایت خود روی می‌آورند تا از این طریق کاربران زیادی را از سمت گوگل به سایت خود هدایت کنند. به این دسته کاربران و ترافیک، ترافیک ارگانیک گفته می‌شود که برای گوگل اهمیت زیادی دارد.
یکی از سوالات اساسی در بحث تولید محتوا، طول مناسب محتواست. این سوال تقریبا ذهن همه تولیدکنندگان محتوا را درگیر کرده است. با سی می پلاس همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

آیا طول مناسبی برای محتوا وجود دارد؟

واقعیت این است که گوگل هیچ‌گاه الگوریتم‌ها و فاکتورهایی که برای محاسبه سئو در نظر می‌گیرد را به صورت واضح توضیح نمی‌دهد. بنابراین همه چیز به تجربه و تجزیه و تحلیل نتایج جستجوها در این موتور جستجو محدود می‌شود.
اگر به نتایج جستجو در صفحه اول گوگل، مخصوصا در زبان‌های غیرفارسی توجه کنید می‌بینید که معمولا محتواهای طولانی‌تر و بالای 1000 کلمه در صفحه اول نمایش داده می‌شوند.
این مسئله در زبان فارسی کمی متفاوت است و معمولا تولیدکنندگان محتوا سعی می‌کنند مطالب خود را بین 200 تا 500 کلمه تهیه کنند.

کیفیت را فدای کمیت نکنید

گوگل قبل از هر چیزی، حتی قبل از فاکتورهای سئو، به رفتار کاربران در وب سایت شما توجه می‌کند. بنابراین بهتر است محتوایی تولید کنید که فارغ از طول، سوال کاربر را پاسخ دهد.
ضمنا سوالات احتمالی که ممکن است حین خواندن مقاله شما در ذهن کاربر ایجاد شود را هم در نظر بگیرید و برای هر یک مطلبی آماده کرده و لینک این مقالات را در همان صفحه قرار دهید. این لینک‌های داخلی باعث می‌شود کاربر جواب همه سوالات خود را در وب سایت شما پیدا کند.
 گوگل به این لینک‌های داخلی و البته رفتار گردشی کاربر در وب سایت اهمیت می‌دهد. گوگل برای بررسی نرخ پرش کاربران (تعداد کاربرانی که تنها بعد از بازدید از یک صفحه وب سایت، از سایت خارج شده‌اند) فاکتوری تحت عنوان bounce rate را تعریف کرده است.
بانس ریت می‌تواند عددی بین 0 تا 100 باشد اما از هر دو طرف هر چه به 0 یا 100 نزدیک باشید، شرایط خوبی ندارید. اگر به 100 نزدیک باشید یعنی همه کاربرانتان تنها با بازدید از یک صفحه، سایت شما را ترک کرده‌اند. از آن طرف اگر بانس ریت وب سایت شما نزدیک به صفر باشد یعنی کاربران صفحه‌ای از وب سایت را در یک تب باز کرده‌اند اما آن را به کلی فراموش کرده‌اند. بنابراین بهترین حالت ممکن بانس ریت حدود 50 تا 60 درصد است.
 ضمنا هر چه تعداد لینک‌های داخلی یک صفحه بیشتر باشد، کاربران را راحت‌تر به بخش‌های دیگر وب سایت هدایت می‌کند. گذشته از گردش کاربر در وب سایت، هرچه به یک صفحه ارزشمند لینک دهید و یا اینکه صفحه‌ای که در گوگل در صفحه اول است به شما لینک دهد، آن صفحه ارزشمندتر خواهد شد. بنابراین احتمال نمایش آن در صفحه اول گوگل بیشتر می‌شود.

طول محتوا وابسته به موضوع است

کاربران از جستجو در گوگل تنها یک هدف دارند، یافتن جواب سوال خود. پس سعی کنید بدون حاشیه چینی اضافی پاسخ سوال آن‌ها را بدهید.
این پاسخ بسته به موضوع گاهی در کمتر از 300 کلمه می‌گنجد و گاهی حتی در 1000 کلمه هم نمی‌توان توضیحات دقیقی داد. مثلا اگر کاربری به دنبال حل یک مشکل در ویندوز خود است مسلما به دنبال یه سری دستور عمل پشت سر هم و کوتاه و البته تصاویر برای فهم بهتر است. در مقابل اگر کاربری به دنبال آموزش سئو است نیاز به توضیحات طولانی و دقیق دارد، توضیحاتی که تمام جوانب و احتمالات را در نظر بگیرد و همه را بررسی کند.

ورد پرس چه طول محتوایی را مناسب می‌داند

اگر تا کنون با ورد پرس کار کرده باشید می‌دانید که ورد پرس برای سئو هم ابزاری در اختیارتان قرار می‌دهد. از نظر ابزار سئو ورد پرس محتوا نباید کمتر از 300 کلمه باشد.
ورد پرس به شما امکان می‌دهد که تعدادی از مقالات را به عنوان مهمترین مقالات و نقطه قوت وب سایت خود معرفی کنید. ورد پرس برای این دست مقاله‌ها می‌خواهد که حتما محتوای شما بیش از 900 کلمه داشته باشد.

کلام آخر

طول محتوا مناسب یکی از رازهایی است که گوگل فاش نکرده است اما در زبان انگلیسی تقریبا 10 نتیجه جستجو اول گوگل بیش از 2000 کلمه داشته اند اما در زبان فارسی معمولا مقالاتی با طول 500 تا 1000 مقالات خوبی به حساب می‌آیند؛ اما هنوز هم تاکید می‌کنیم که همه چیز به موضوع  محتوا بستگی دارد.
در آخر بهتر است محتوای رقیبان خود را بررسی کنید. ببینید لینک‌های اول گوگل در موضوع مورد نظر شما تقریبا چه طولی دارند. شما هم سعی کنید محتوایی در همان اندازه تولید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *