برای افزایش عمر باتری لپ تاپ چه کار کنیم؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

اگر شما هم از آن دسته کاربرانی هستید که برای انجام بسیاری از کارهای روزمره خود به لپ تاپ نیاز دارید، حتماً متوجه شده اید که عمر کوتاه باتری لپ تاپ، یکی از مشکلات رایج این دستگاه است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

از طرفی این مشکل در مواقع و مکان هایی که به پریز برق دسترسی ندارید؛ بیشتر ذهن شما را درگیر می کند و در اینجاست که شما هم مانند دیگر کاربران لپ تاپ می پرسید؛ برای افزایش عمر باتری لپ تاپ چه کار کنیم؟

با ویرامگ همراه باشید؛ ما در این مطلب قصد داریم با ارائه چند توصیه مهم و کاربردی به شما کمک کنیم که عملکرد و عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید، پس تا انتهای مقاله با ما بمانید.

 

اولین بار باتری لپ تاپ را کاملاً شارژ کنید

پس از خرید لپ تاپ جدید یا باتری برای آن، توصیه می کنیم که باتری را به طور کامل شارژ کنید. شارژ کامل باتری در افزایش طول عمر آن تاثیر بسیار زیادی دارد. همچنین سعی کنید در هنگام شارژ شدن باتری، از آن استفاده نکنید.

اگر قرار است برای مدت طولانی از لپ تاپ استفاده نکنید، باتری را خارج کنید

چنان چه به هر دلیلی قصد استفاده از لپ تاپ را برای یک مدت طولانی ندارید، توصیه می کنیم برای افزایش عمر باتری، آن را از لپ تاپ خارج کنید. البته توجه داشته باشید؛ باتری را در حالی که تقریباً ۴۰ در صد شارژ دارد، از دستگاه بیرون بیاورید.

اجتناب از دمای شدید

دمای شدید علاوه بر کاهش عمر باتری باعث آسیب به دیگر قطعات لپ تاپ نیز می شود. بنابراین توصیه می کنیم که در هنگام استفاده زیاد از لپ تاپ از فن خنک کننده استفاده کنید و از قرار دادن آن در مکان های که احتمال افزایش دما وجود دارد، خودداری نمایید.

 

 

به جای Sleep کردن لپ تاپ آن را در حالت Hibernate قرار دهید

هنگامی که برای مدت کوتاهی قصد استفاده از لپ تاپ را ندارید، بهتر است به جای Sleep کردن، آن را در حالت Hibernate یا خواب زمستانی قرار دهید. زیرا لپ تاپ در حالت Sleep برای تامین برق RAM از انرژی باتری استفاده می کند، ولی در حالت Hibernate با توجه به این که سیستم عامل بر روی هارد ذخیره شده است، نیازی به استفاده از انرژی باتری نیست.

در صورت عدم استفاده از بلوتوث و وای فای آنها را غیر فعال کنید

چنان چه در هنگام کار با لپ تاپ نیازی به بلوتوث و یا وای فای ندارید، توصیه می کنیم حتماً آنها را غیر فعال کنید. به دلیل این که فعال بودن این امکانات نیاز به مصرف انرژی باتری دارد و در نتیجه به دنبال آن عمر باتری کاهش می یابد.

تعداد برنامه های در حال اجرا را به حداقل برسانید

اجرا شدن یک برنامه در لپ تاپ، نیاز به مصرف انرژی ذخیره شده در باتری دارد. بنابراین طبیعی است که به دنبال اجرا شدن چند برنامه به طور همزمان، انرژی ذخیره شده در باتری زودتر به اتمام برسد. به عنوان یک راهکار برای افزایش عمر باتری لپ تاپ پیشنهاد می دهیم تا جایی که امکان دارد، تعداد برنامه های در حال اجرا را به حداقل برسانید.

 

عمر باتری لپ تاپ

از تخلیه کامل شارژ باتری لپ تاپ اجتناب کنید

لازم است بدانید که دشارژ کامل باتری باعث کاهش عمر مفید آن می شود. بنابراین در هنگام کار با لپ تاپ، قبل از این که شارژ باتری به طور کامل تخلیه شود، آن را به شارژ وصل کنید.

در هنگام شارژ شدن باتری از کار کردن با لپ تاپ اجتناب کنید

حتی الامکان از استفاده لپ تاپ زمانی که به پریز برق وصل است، خوداری کنید. همیشه بعد از این که باتری کاملا شارژ شد، دو شاخه را از پریز جدا کنید و سپس از لپ تاپ استفاده نمایید. البته این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که اگر قرار است چند ساعت پشت سر هم از لپ تاپ کار بکشید، باتری آن را در بیاورید و مستقیماً از جریان برق استفاده نمایید.

 از آداپتور مناسب استفاده کنید

اگر می خواهید عمر باتری لپ تاپ شما افزایش یابد، توصیه می کنیم از آداپتور اصل یا آداپتوری که مشخصات آن با باتری لپ تاپ همخوانی دارد، برای شارژ کردن آن استفاده کنید. زیرا عدم هماهنگی در ولتاژ ممکن است موجب اضافه بار و در نتیجه آسیب به باتری و لپ تاپ شود.

همیشه لپ تاپ را تمیز نگه دارید

مسدود شدن تهویه لپ تاپ باعث تولید حرارت بیشتر و در نتیجه کاهش عمر باتری آن می شود. پس به عنوان یک راهکار برای افزایش عمر لپ تاپ لازم است همیشه آن را تمیز نگه دارید؛ تا از ورود گرد و غبار به داخل دریچه ها و مسدود شدن آن جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *