تکنولوژی اینترنت نسل ۵ و برتری ۵G  نسبت به ۴G

زمان مطالعه: 3 دقیقه

امروزه بخش بخش وسیعی از پیشرفت تکنولوژی بر روی فضای مخابرات و اینترنت است. سال ها است که تکنولوژی های نسل ۳،۲ و۴ ( ۲G,3G,4G) به عنوان بخش وسعی از تکنولوژی های مخابراتی شناخته شده اند.با ویرامگ همراه باشید؛ تا شما را با مزیت های اینترنت نسل ۵ آشنا کنیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

از جمله امکاناتی که بر روی اینترنت نسل ۲(۲G)  قرار داده شده، امکان انتقال صوت و پیامک از طریق ارتباطات وایرلس بود، و در اینترنت نسل ۳ (۳G) امکان برقراری تماس صوتی از جمله امکانات کاربردی بود که بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفت.

 

 

بیشتر بخوانید:  اینترنت اشیا

 

و در نهایت اینترنت نسل ۴ (۴G LTE) به امکانات اینترنت ۳G سرعت بخشید به صورتی که سرعت انتقال دیتا در اینترنت نسل ۴ کاملا مشهود بود.

اینترنت نسل ۵ یا ۵G ادامه ای از نسل اینترنت ۴G است.

اینترنت نسل ۵ ، نسل بعدی اینترنت همراه هست. سرعت اتصال به اینترنت در نسل ۵G بسیار افزایش یافته است. در اینترنت ۵G  از فرکانس های قویتری نسبت به اینترنت ۴G برخوردار است.

 

اینترنت نسل 5

مزیت های اینترنت نسل ۵نسبت به اینترنت نسل ۴ چیست؟

یکی از مزیت های اینترنت نسل ۵ یا ۵G نسبت به اینترنت های نسل قبل این است که با توجه به فراگیر شدن تکنولوژی های اینترنت اشیاء، محدودیت های بسیار کمی برای را بر روی این تکنولوژی ایجاد می کند.

برای اینترنت نسل ۵ پیش بینی شده است حدود یک میلیون کاربر در هر کیلومتر مربع بتوانند به یک شبکه اینترنت متصل شوند. این پیش بینی با در نظر گرفتن اتصال یک میلیون کاربر، بدون افت سرعت در نظر گرفته شده است به صورتی که هرکاربر به سرعتی برابر با ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشد. این امکان بر روی اینترنت ۵G قرار گرفته و در اینترنت ۴G وجود ندارد.

محدودیت اینترنت نسل ۵ نسبت به اینترنت نسل ۴

یکی از محدودیت هایی که در اینترنت ۵G وجود دارد، این است که برای اتصال به نقاط دسترسی بیشتری احتیاج هست. نقاط دسترسی یا همان Access Points  باید در فواصل نزدیک تری نصب شوند.

سرعت اینترنت نسل ۵

  اینترنت ۲G با سرعتی برابر با ۶۴ کیلوبیت بر ثانیه معرفی شد. نسل بعدی اینترنت یعنی۳G  با سرعت معادل با ۲ مگابیت بر ثانیه ارائه شد. سرعت در اینترنت نسل ۳ برای کاربران اینترنت همراه قابل قبول بود و مورد استقبال قرار گرفت.

پس از اینترنت ۳G اینترنت ۴G ارائه شد. اینترنت نسل ۴  با سرعتی حدود ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه ارائه شد.

 

پس از آن اینترنت ۴٫۵G معرفی شد، که تفاوت زیادی در مقایسه با نسل۴ نداشت.

در نهایت اینترنت نسل ۵ یا ۵G معرفی شد با سرعتی برابر با ۱ گیگابیت بر ثانیه معرفی شد، که می تواند تا سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش یابد. اینترنت ۵G تحولی عظیم در تکنولوژی های مخابراتی و اینترنتی ایجاد کرد. سرعت باور نکردنی در اینترنت۵G می تواند پیشرفت و فراگیر شدن تکنولوژی اینترنت اشیاء کمک قابل توجهی کند.

 

بیشتر بخوانید:  برای افزایش عمر باتری لپ تاپ چه کار کنیم؟

 

متاسفانه در کشور ما ایران هنوز کابران به دلیل محدودیت های متعددی از گوشی های همراه فاقد تکنولوژی نسل۴ استفاده می کنند.

امروزه زندگی همه افراد وابسته به اینترنت است. و برای کاربران این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که از اینترنتی که پاسخگوی نیازهایشان باشد. برای مثال تماشای انواع فایل های ویدئویی به صورت آنلاین. استفاده از تکنولوژی اینترنت ۵G تا حد قابل توجهی می تواند نیاز کاربران را رفع کند.

تاخیر در اینترنت ۵G و ۳G

میزان تاخیر در سرعت اینترنت نسل ۴ تاخیری برابر با ۴۰ تا ۶۰ میلی ثانیه است، که در بعضی از موارد این تاخیر مشکلاتی را به همراه دارد.

در اینترنت ۵G  تاخیر در سرعت به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده است. به طوری که این تاخیر در اینترنت نسل۵ به ۱۰میلی ثانیه کاهش پیدا کرده است. که در مقایسه با اینترنت ۴G حدودا به یک چهارم کاهش یافته است.

ظرفیت اتصال کاربران

امروزه تعداد دستگاه هایی که برای استفاده باید به شبکه اینترنت متصل شوند، رو به افزایش است. و این نکته بسیار مهم است که کاربران بتوانند بدون محدودیت سرعت از امکانات اینترنت بهره مند شوند. در شبکه های ۵G در مقایسه با نسل های قبل، ظرفیت اتصال کاربران بسیار مورد توجه قرار گرفته است، و کاربران بدون محدودیت سرعت و محدودیت اتصال به شبکه از اینترنت پر سرعت بهره مند می شوند.

دستگاه هایی که می توانند به اینترنت متصل شوند، ممکن است شامل: گوشی های هوشمند، تبلت، لپ تاپ، تلوزیون، کامپیوتر های شخصی، عینک های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، ساعت های هوشمند، و یا انواع لوازم خانگی و لوازم بازی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *