نوموفوبیا: ترس دور شدن از موبایل

زمان مطالعه: 3 دقیقه

برای اولین بار اصطلاح نوموفوبیا را محققان انگلیسی در سال ۲۰۱۰ رواج دادند. این واژه مخفف عبارت No Mobile Phobia است. این بیماری یک نوع از بیماری های فوبیا است، که اگر فردی به آن مبتلا باشد وقتی از تلفن همراه خود دور می شود دچار اضطراب و نگرانی شدید خواهد شد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید؛ تا شما را با اصطلاح نوموفوبیا (ترس دور شدن از موبایل ) و معضلات آن، بیشتر آشنا کنیم.

 

بیشتر بخوانید: ۴ راه اتصال به اینترنت بدون استفاده از گوشی های هوشمند

 

البته باید گفت در بین روانشناسان درباره این که آیا واقعا اضطراب شدید هنگام دور بودن از تلفن همراه فوبیا به حساب می آید یا خیر اختلاف نظر هست. ولی به نظر می آید که با توجه به تعریفی که در DSM-IV از فوبیا ارائه شده است؛ اضطرابی که به خاطر دور بودن از تلفن همراه برای شخص بوجود می آید را می توان جزء فوبیای خاص دانست.

این فوبیای ویژه به معنای ترس و اضطراب غیرطبیعی ناشی از بودن در موقعیت های خاص است.

به هر حال فارغ از این که روانشناسان چه دسته بندی هایی انجام می دهند، باید بپذیریم که بسیاری از ما وقتی تلفن همراهمان را در دست نداریم یا نزدیکمان نیست دچار اضطرب و نگرانی شدیدی می شویم و ممکن است حتی رفتار های ناهنجار بروز دهیم.

 

نتیجه تحقیقات دانشمندان در مورد نوموفوبیا

مطالعاتی که در آمریکا انجام شده است نشان می دهد ۶۵ درصد از مردم وقتی می خوابند، تلفن همراهشان را نزدیک خود نگه می دارند. در ایران هنوز آماری در این زمینه ارائه نشده است اما نمی توانیم در این آمار تفاوت چندانی بین ایران و آمریکا قائل شویم.

برای افراد مختلف میزان استرسی که از دور بودن از تلفن همراهشان حاصل می شود متفاوت است. اما به گفته پژوهشگران می توان آن را با میزان استرس ناشی از رفتن به مطب دندانپزشک یا استرس دغدغه های ازدواج برابر دانست.

برخی افراد با نبودن تلفن های همراهشان احساس می کنند توانایی صحبت با دیگران را از دست می دهند. اگر گم شوند، در خیابان بمانند، برنامه هایشان تغییر کند و… نمی توانند به دوستان و یا خانواده شان خبر دهند.

بعضی دیگر معتقدند که وصل بودن به دنیا یکی ازنیاز های اساسی است و کسی که موبایل در دسترس یا همراهش نیست اتصال خود به دنیا را از دست می دهد و در مدتی که موبایل در کنارش نیست در انزوا به سر می برد.

 

نوموفوبیا: ترس دور شدن از موبایل

 

بیشتر بخوانید: چگونه سرعت گوشی اندروید خود را بالا ببریم؟

 

عده ای دیگر برای جست و جو در اینترنت و دسترسی به سایت ها و کسب اطلاعات و اخبار از تلفن همراه استفاده می کنند. این دسته وقتی از گوشی خود دور می شوند احساس می کنند که گنجینه اطلاعاتشان در دستشان نیست.

برخی دیگر هم از موبایل استفاده های متعددی مانند ضبط صدا، ثبت تصاویر، نوشتن یادداشت، ماشین حساب و … می کنند. این افراد وقتی تلفن همراهشان پیششان نیست یک ابزار کاربردی را ازدست می دهند و از آن ها سلب آسایش می شود.

در نهایت باید گفت انواع بحث ها، تحقیقات و گزارش هایی که در زمینه استفاده از ابزار های هوشمند ارائه می شوند؛ یک نکته کلیدی مشترک را به همراه دارند و آن این است که شیوه استفاده ما از ابزار های هوشمند است که تعیین می کند موبایل ها و سایر ابزار های هوشمند تا چه اندازه سبب بروز مشکل در سلامتی، ایجاد استرس، کاهش تمرکز و توجه، افسردگی و سایر بیماری های روانی می شوند، نه اندازه و شدت استفاده از این ابزار ها.

بیشتر بخوانید

استفاده از تکنولوژی برای داشتن برنامه خواب منظم ما تقریبا یک سوم از تمام زندگی خود را در حال خواب هستیم و هنوز اطلاعات بسیار کمی از مکانیزم آن را داریم.با ویرامگ همراه باشید تا به بهبود کیفیت خوابتا...
فناوری جدید اپل: قابلیت جدید آیفون x و اپل واچ ۳ آیفون در مراسمی که برای معرفی آیفون های جدید برپا شده بود، از قابلیتی جدید رونمایی کرده که نام آن را AirPower  گذاشته است. این قابلیت به معنای توانایی...
۴ راه اتصال به اینترنت بدون استفاده از گوشی های هوشمند حدودا ده سال می گذرد از زمانی که اولین گوشی آیفون رونمایی شد. امروزه استفاده از گوشی های هوشمند بسیار بیشتر شده است، تا جایی که بیش از یک میلیارد نفر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *