هر جا گیاهان گوشتخوار را دیدید، فرار نکنید!!!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

دنیای گیاهان دنیای جالب و شگفت انگیزی است و پر از گل های عجیب و غریب است که حتی برخی از افراد از وجود آن ها هیچ اطلاعی ندارند؛ اما در طول عمر هر فرد حداقل یک بار در کارتون، فیلم ها و سینما نام گیاه گوشتخوار را شنیده است و می دانیم که چنین گلی هست اما از خصوصیات و نام آن هیچ اطلاعی نداریم. در اینجا باویرامگ همراه باشید؛ به معرفی گیاهان گوشتخوار می پردازیم و چند نمونه از آن را برای شما توصیف می کنیم  با ما باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

گیاهان گوشتخوار را بشناسید

گیاهانی در جهان پیرامون ما رشد می کنند که مشهور به گیاهان گوشتخوار هستند؛  این گیاهان هنگامی که حشره، پرنده یا حیوان مورد علاقه آن ها بر روی برگ های آن بنشیند، به طور ناگهانی برگ های خود را می بندند و تیغ های خود را در بدن جاندار فرو می کنند و شیره جانش را که از خون یا نوعی لنف تشکیل شده است توسط خار های خود می مکند.

 

بیشتر بخوانید:  چرا برج پیزا کج است؟

 

گیاهان گوشتخواری وجود دارند که اگر پرنده یا حشره باب میل شان بر روی برگ هایشان ننشیند هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهند. هم چنین اگر سنگ یا جسمی به اندازه وزن پرنده و حشره بر روی سرشاخه آن ها بگذارید واکنشی از سوی آن ها دیده نمی شود.

 

گیاه کوزه ای آمریکای شمالی گل ساراسینا
گیاه کوزه ای آمریکای شمالی گل ساراسینا

ویژگی های فیزیکی گیاهان گوشتخوار

گیاهان گوشتخوار دارای آرواره های قوی می باشند که تغییر شکل یافته برگ ها هستند و توانایی این را دارند که در زیر یک ثانیه حشرات نشسته در دام خود را اسیر سازند و از آن ها به عنوان منبع غذایی استفاده کنند.

این گیاهان اغلب در باتلاق ها که مواد مغذی خاک بسیار محدود است  و جایی که نور خورشید و آب به آسانی در دسترس است زندگی می کنند. لذا این گیاهان به شکار حشرات می پردازند تا نیتروژن و مواد مغذی دیگر مورد نیاز را دریافت کنند. گیاهان گوشتخوار گونه های آن به حدود ۶۰۰ تا می‌رسد که در این بخش به معرفی چند نمونه از این گیاه می پردازیم.

گیاه کوزه ای آمریکای شمالی گل ساراسینا

این گیاه گوشتخوار برگ هایی به شکل قیف دارد که یک ساختار رشدکننده هودمانند بالای آن قرار دارد که مانع از ورود آب باران می شود. آب باران  شیره گوارشی را رقیق می کند و در شکار این گیاه اختلال ایجاد می کند.

گلدهی این گیاه در اوایل بهار شروع می شود و پس از اتمام آن، به تولید کوزه ها تا اواخر پاییز می پردازد و در آخر پاییز نیز گیاه پژمرده می شود و انرژی باقی مانده را صرف ذخیره سازی در ریزوم می کند.

این گیاه در دریاچه‌ها و جنوب شرق کانادا و سواحل شرقی تگزاس رشد می کند.

 

گیاه کوزه ای کالیفرنیا

گیاه کوزه ای کالیفرنیا

این گیاه ساختاری بالون مانند دارد و دو برگ در انتهای آن همانند دندان های نیش عمل می کند. حشرات هنگامی که قسمت بالای برگ که به رنگ قرمز و صورتی است را می بینند به آن جذب می شود؛ علاوه بر این، دو قسمت برگ مانند جلوی گیاه نیز دارای بویی معطر و شکر و نکتار است که به  جذب حشره کمک می کند.

پس از این که حشره جذب شد وارد تله می شود؛ برگ های بالای گیاه شفاف است و آسمان دیده می شود. حشره اقدام به پرواز می کند،  به آن سمت می رود و داخل آن گیر می کند و راهی برای خروج ندارد؛ پس از آن که حشره خسته شد، قسمت های نرم توسط گیاه خورده می شود و قسمت های سخت آن دفع می شود.

این گیاه در باتلاق ها رشد می کند و گونه کمیابی به شمار می آید؛ به نام کبری لیلی نیز خوانده می شود و می توان آن را در ایالت های شمال کالیفرنیا و اورگن پیدا کرد.

 

گیاه گوشتخوار :گل سفالوتوس
گل سفالوتوس

گل سفالوتوس

این گیاه مانند گل های کوزه ای شکار می‌کند؛ یعنی این که حشره هنگامی که وارد کوزه شد دیگر توانایی خروج را ندارد و در همان جا هضم می‌شود زائده هود مانند بالای کوزه ها از نفوذ باران جلوگیری می کند؛ این گیاهان ارتفاع زیادی از زمین ندارند و به همین دلیل در طبیعت به شدت تخریب می شوند. در باتلاق ها و بین ترک های سنگ ها زندگی می کنند؛ محل رویش گل سفالوتوس در ناحیه کم وسعت خلنگزارهای استرالیا است.

 

گیاهان گوشتخوار

ونوس حشره خوار

از شناخته شده ترین گیاهان گوشتخوار که از حشرات تغذیه می کند ونوس حشره خوار می باشد. این گیاه از دو برگ برای تله تشکیل شده است؛ به محض این که حشره ای به محرک های درخشان برخورد کند تله بسته می شود تا زمان هضم حشره بسته باقی می ماند.

این گیاه توانایی شمارش را دارد؛ به این معنی که سه عدد کرک در وسط تله گیاه می باشد که با برخورد حشره به این سه کرک تله بسته می شود؛ حشره باید حتماً به سه کرک  برخورد کند تا بسته شود  و زمانی که بسته شد تا هضم حشره بسته باقی می ماند.

توجه کنید که تله این گیاه ۳ تا ۴ بار می تواند قبل از مردن شکار کند؛ لذا با مداد، خودکار و اشیای  دیگر انرژی گیاه را تلف نکنید. نگهداری این گیاه در منزل آسان است و فقط به خاک خیس و ضعیف اسیدی و  نور کافی و رطوبت نیاز دارد.

محل رشد این گیاه مرداب های ساحل شرقی آمریکا است و این گیاه را می توان در گلخانه ها نیز پرورش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *