پایتخت گردشگری هوشمند سال ۲۰۱۹

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 پایتخت گردشگری هوشمند کجاست؟

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

لیون در شرق فرانسه واقع شده و سومین شهر بزرگ این کشور است. لیون توسط دو رود بزرگ فرانسه یعنی رون، سون و تپه های La croix-Rousse و Fourviere به دو ناحیه تقسیم می شود.

جاذبه های گردشگری زیادی که از شهر لیون، در یونسکو ثبت شده است و مراکز تفریحی آن باعث می شوند لیون ارزش حداقل یکبار سفر کردن را هم داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید:  جاذبه های اسپانیا: ۵جاذبه گردشگری برتر اسپانیا

 

اما نکته ای که این جا قصد داریم در رابطه با شهر لیون بیان کنیم این است که این شهر به عنوان پایتخت گردشگری سال ۲۰۱۹ جهان انتخاب شده است. اگر می خواهید به دلایل این برگزیدگی پی ببرید؛ با ویرامگ همراه شوید.

 

هلسینکی فنلاند دومین پایتخت هوشمند در جهان
هلسینکی فنلاند دومین پایتخت هوشمند در جهان

 

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، لیون به عنوان نخستین پایتخت گردشگری هوشمند سال ۲۰۱۹ انتخاب شد و این انتخاب دارای دلایلی خاص بوده است.

در این رقابت ۳۸ شهر شرکت کردند که در میان آن ها لیون از فرانسه اول و شهر هلسینکی فنلاند دوم شدند. قطعا به این موضوع آگاهی دارید که گردشگری در سال های اخیر در اروپا با رشد چشمگیری مواجه بوده است و بخش زیادی از درامد های کشور های اروپایی را صنعت گردشگری تامین می کند.

 

بیشتر بخوانید:  تایلند: ۶ مکان دیدنی جزیره بهشتی (پوکت)

 

نخستین رقابتی که برای انتخاب پایتخت گردشگری در دنیا انجام شد سال ۲۰۱۸ بود که در آن رقابت شهر های اروپایی زیادی شرکت کرده بودند. شاخصه هایی که برای انتخاب پایتخت گردشگری مد نظر قرار می گیرند عبارت اند از اهمیت قائل شدن برای محیط زیست، رفاه ساکتان محلی و رعایت توسعه پایدار.

اروپا از آن جهت که شرایط مناسبی برای گردشگری داراست. برای این که از غافله عقب نماند، باید آخرین تحولات و تغییرات در این زمینه را در نظر بگیرد تا بتواند موقعیت خود را حفظ کند. در سال های اخیر، طبق گزارش کمسیون اروپا، گردشگری در اروپا یکی از بزرگترین منابع تولید ناخالص ملی است.

 

لیون از فرانسه
لیون از فرانسه

 

همانطور که پیشتر گفتیم، در این رقابت ۳۸ شهر که جمعیتشان بیش از ۱۰ هزار نفر بود شرکت کردند و در میان آن ها شهر لیون در رتبه اول قرار گرفت.

شهر هایی که در این رقابت جزو برترین ها بودند روند دیجتال سازی، میراث فرهنگی و خلاقیت را بهتر از دیگر شهر ها دنبال کردند.

پایتخت های برتر گردشگری یعنی لیون و هلسینکی قادرند با به اشتراک گذاشتن ایده هایشان با دیگر شهر های اروپایی درباره گردشگری هوشمند باعث شوند تا دیگر شهر های دنیا هم در زمینه گردشگری و هوشمند سازی شهری پیشرفت کنند.

 

بیشتر بخوانید:  ۵ جاذبه گردشگری تفلیس

 

هدف از انتخاب چنین پایتختی مشخص کردن یک چهارچوب برای تبادل بهترین شیوه های گردشگری در بین شهر های اروپایی است.

این چهارچوب، شامل الگوبرداری از یکدیگر، شبکه سازی، ایجاد فرصت های همکاری و انجام دادن مشارکت های جدید می باشد که به تقویت پایداری و رقابت به عنوان مقاصد گردشگری منجر خواهد شد.

از نظر جغرافیایی، شهر لیون در خاور مرکزی فرانسه واقع شده است. لیون سومین شهر بزرگ فرانسه بعد از پاریس و مارسی به حساب می آید.

مساحت این شهر چیزی در حدود ۴۸٫۸۷ کیلومتر مربع است. به خاطر شرایط جغرافیایی، شهر لیون دارای شرایط آب و هوایی اقیانوسی و مدیترانه ای است، به خاطر همین هوایی گرم تر از دیگر شهر های فرانسه دارد.

اگر قصد سفر به این شهر را دارید بهتر است در بهار یا اوایل پاییز این کار را انجام دهید. تابستان های این شهر گرم و خشک و زمستان های آن بسیار سرد هستند. البته اگر در فصل بهار هم قصد دارید به این شهر سفر کنید حتما لباس های مناسب همراهتان باشد چون احتمال بارش های ناگهانی هرآن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *