مقایسه مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

همه ما برای اتصال به اینترنت نیاز به مرورگر داریم. اولین مرورگری که همه با آن آشنا هستیم، اینترنت اکسپلورر است. اما اینترنت اکسپلورر به دلایل مختلفی از جمله سازگار نبودن با تمام وب سایت ها، دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما در کنار آن سال ها است که مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم توانسته اند با ارائه خدماتی بسیار بهتر از اینترنت اکسپلورر، تبدیل به دو مرورگر محبوب شوند. با مجله اینترنتی ویرامگ همراه باشید در ادامه به مقایسه مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس خواهیم پرداخت.

گوگل کروم و فایرفاکس توانسته اند به یک جایگاه همیشگی برای خود دست پیدا کنند. جالب است بدانید که هر دو مرورگر دارای طرفداران بسیار زیادی هستند. اما در واقعیت کدام یک برتری بیشتری دارد!؟

مقایسه گوگل کروم با فایرفاکس از نظر رابط کاربری

گوگل کروم و فایرفاکس از نظر رابط کاربری و مدیریت تب و سازگاری، رقابت بسیار نزدیکی با هم دارند. هم گوگل کروم و هم فایرفاکس تلاش کرده اند تا رابط کاربری بسیار ساده ای داشته باشند اما با اینکه اسکرول افقی برای تمام تب های فایرفاکس وجود دارد، اما کنترل اسکرول افقی در گوگل کروم بسیار آسان ‌تر است.

گوگل کروم در نسخه موبایل این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که تمام تب ‌های باز خود را در سایر دستگاه‌ های دیگر از طریق منوی تب مشاهده کنند، و در واقع نیازی به ارسال لینک و فایل نخواهد بود. این یک مزیت بزرگ برای گوگل کروم است زیرا کاربران می توانند به سادگی کار خود را از طریق دستگاه های دیگر مدیریت کنند.

مقایسه مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس

مقایسه گوگل کروم و فایرفاکس از نظر عملکرد و سرعت

مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس هر دو بسیار سریع کار می کنند، اما گفته می شود که گوگل کروم کمی در نسخه دسکتاپ و فایرفاکس کمی در نسخه موبایل سریع‌ تر هستند.  متاسفانه هر دو مرورگر منابع بسیار زیادی از سیستم های کامپیوتری و موبایل شما را اشغال می کنند.

 اما در کل فایرفاکس با باز کردن تب ‌های بیشتر برای کاربران، عملکرد بهتری نسبت به گوگل کروم از خود نشان می ‌دهد. تحقیقات نشان می دهد که میزان مصرف اینترنت در هر دو مرورگر تقریبا یکسان است. اما، فایرفاکس در نسخه موبایل به کاربران خود این امکان را می دهد تا تمامی تصاویر غیرفعال شوند، که همین ویژگی می تواند باعث شود تا مصرف اینترنت کاربران کاهش پیدا کند.

مقایسه مرورگر گوگل کروم و فایرفاکس از نظر امنیت

در مبحث امنیت باید شیوه ی محافظت از اطلاعات ورودی و بروزرسانی ‌ها بررسی شوند. گوگل کروم و فایرفاکس از نظر امنیت هم عملکرد مشابهی دارند، که شامل مرورگر امن و هشدار اتصالات نا امن نیز هست. هر دو مرورگر به طور مکرر به روزسانی می شوند که این مورد می تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش امنیت داشته باشد.

همچنین هم گوگل کروم و هم فایرفاکس این قابلیت را دارند تا پس از نصب نسخه برورسانی تمام اطلاعات از جمله آدرس وب سایت و رمزها در حالت ذخیره نگه دارند.

مقایسه مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس

جمع بندی

به طور کلی مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس هر دو از قابلیت های ویژه ای برخودار هستند، و به کاربران خود این امکان را می دهند تا بتوانند بدون هیچگونه مشکلی از امکانات آن ها استفاده کنند. البته برخی تحقیقات نشان می دهد که فایرفاکس می تواند حجم کمتری از حافظه و رَم(RAM) را اشغال کند. به همین دلیل اگر سیستم کامپیوتری و گوشی شما رم و حافظه ی پایینی دارد، بهتر است تا بجای استفاده از گوگل کروم از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید.

اما به طور کلی اگر محدویت در مصرف حافظه و رم ندارید، هر دو مرورگر می توانند عملکرد مشابهی داشته باشند و به نیاز های کاربران به خوبی پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *