واقعیت مجازی: تجربه‌ی جهانی ژرف‌تر یا فرار از واقعیت

زمان مطالعه: 3 دقیقه

امروزه اگر سری به وب‌سایت‌های فروش وسایل الکترونیکی بزنید خواهید دید که تجهیزات واقعیت مجازی جزو کالاهای اصلی پیشنهادی از سوی این وب‌سایت‌ها هستند و متخصصان و هواداران بازی‌های رایانه‌ای هم با تب‌وتاب ویژه‌ای به گفتگو دربارهٔ فرصت‌های پیشرو در این زمینه می‌نشینند. البته واقعیت مجازی در هر دو زمینه‌ی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هنوز در ابتدای راه بوده و چه‌بسا در آینده شاهد پیدایش غول‌های اینترنتی مشابه اپل و گوگل در این زمینه خواهیم بود و چه‌بسا شما جزو کسانی باشید که در این زمینه فعالیت کنید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

هرچند که تجهیزات سخت‌افزاری هنوز سنگین و حجیم هستند و تجربیات ما از این وسایل فاصله زیادی با تصویر ایده آل ما دارد و این تجهیزات قابلیت انتقال حس‌های محدودی دارند، کسانی که واقعیت مجازی را تجربه کرده باشند به‌خوبی به پتانسیل این فنّاوری آگاه‌اند و بی‌صبرانه چشم‌به‌راه آینده‌ای هستند که بتواند به ما امکان گریز از روزمرگی زندگی واقعی را بدهد؛ یا مجال نوآوری و تجربه زندگی پربارتری به ما بدهد. البته در اینکه این فنّاوری مضراتی هم خواهد داشت و در صورت کاربری نادرست سلامت تن و روان ما را تهدید خواهد کرد شکی نیست؛ ولی در درازای تاریخ هیچ‌گاه تهدیدهای برآمده از فنّاوری باعث نشده که آدمی از آزمودن و بازی با آن پرهیز کند.

یک بازی ایده آل در دنیای واقعیت مجازی می‌تواند به‌مانند زندگی قهرمان یک داستان گیرا مانند آواتار در دنیای فانتزی و تجربه‌هایی ماورایی باشد یا سفر در زمان و زندگی در مکان و زمان موردنظر خودتان. دیدن فیلم Ready Player One به کارگردانی استیون اسپیلبرگ را به کسانی که علاقه‌مند به این مبحث هستند پیشنهاد می‌کنم تا این موضوع را از نگاه این کارگردان سرشناس هم ببینید. پتانسیل واقعیت مجازی به این محدود نمی‌شود و اکنون شرکت‌های زیادی روی مدل‌سازی و سه‌بعدی سازی قطعات و شخصیت‌ها در این محیط کار می‌کنند. ملاقات، سخنرانی، گردشگری، آموزش و سرگرمی‌هایی مثل دیدن بازی در محیط واقعیت مجازی از دیگر مباحث داغ در این حیطه هستند که متخصصان زیادی درگیر بررسی پتانسیل‌های آینده آن‌ها هستند.

با گسترش دنیای مجازی و فراهم شدن امکان کار از راه دور، واقعیت مجازی فرصت‌های نوینی درزمینهٔ دورکاری و کسب درآمد آنلاین فراهم کرده و در صورت فراگیر شدن خدماتی مشابه Second Life یا «زندگی دوم» شاهد تأثیرات ژرفی بر زندگی آدمی در قرن بیست‌ویک خواهیم بود؛ و چه‌بسا شاهد افول هرچه بیشتر سلامت فیزیکی او در آینده باشیم. یکی از مشکلات اصلی این‌گونه فنّاوری‌ها آنی بودن کسب لذت است و این باعث کم طاقت شدن کاربران و اعتیاد به بی‌تحرکی شده. درصورتی‌که فنّاوری واقعیت مجازی هم بسان اینترنت به شیوه‌ای پیشرفت پیدا کند که این کاستی‌ها را داشته باشد آینده‌ای چندان روشن را نمی‌توان متصور شد.

از دید من فرهنگ‌سازی در این زمینه و تمرین کاربرد درست باید به‌صورت رسمی در مدارس آموزش داده شود تا نسل آینده آماده و آگاه باشد و بتواند به شکل بهینه از این فناوری استفاده کند؛ در غیر این صورت، برخورد منفعلانه با فنّاوری در دنیای کنونی پیامدی جدا از بیماری قشرهای مختلف و چالش‌های اجتماعی نخواهد بود. با پیشرفت این فنّاوری و ملموس شدن هر چه بیشتر واقعیت مجازی، نوع تجارب ما ژرف‌تر خواهد شد و آسیب‌های اجتماعی و در نقطه مقابل آن، فرصت‌های رشد بیشتر خواهند شد و چه‌بسا در آینده‌ای نزدیک شاهد تصویب قوانین و مقررات ویژه دنیای مجازی برای حفظ حقوق کاربران خواهیم بود.

 

عباس دهناد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *