پادکست چیست (podcast) و چطور پادکست بسازیم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر اهل تکنولوژی و فضای مجازی باشید، حتما تاکنون واژه ی پادکست (podcast) را شنیده اید، اما ممکن است که ندانید پادکست چیست. پادکست درواقع یک فایل صوتی است که ممکن یک داستان، روایت و یا گفتگویی چند نفره باشد. در این مقاله به شما خواهیم گفت پادکست چیست (podcast) و چطور پادکست بسازیم؟
با ویرامگ همراه باشید.
همانطور که می دانید محتوا دارای فرمت های مختلفی است که یکی از آن ها پادکست است. پادکست با توجه به داشتن چند ویژگی خاص توانسته است توجه مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند. مهم ترین ویژگی پادکست ها این است که به مخاطب این امکان را می دهد تا در زمانی که به فعالیت های دیگر مشغول است، بتواند به یک فایل صوتی گوش دهد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

آیا هر فایل صوتی یک پادکست است؟

یک فایل صوتی برای پادکست بودن نیاز دارد تا دارای چند ویژگی باشد:
۱- پادکست ها از اپلیکیشن های خاصی قابل دریافت هستند. این اپلیکیشن ها با هدف به اشتراک گذاری پادکست ساخته شده اند.
۲- پادکست ها فایل های صوتی با کیفیت بالا هستند. کسانی که قصد دارند تا به ساخت پادکست بپردازند، باید بدانند که برای ارائه فایل با کیفیت نیاز به تجهیزات ضبط صدا دارند.
۳- پادکست ها می توانند در مدت زمان های مختلفی ارائه شوند. به عنوان از چند دقیقه تا چند ساعت.

 پادکست چیست و چطور پادکست بسازیم؟
پادکست چه تفاوتی با رادیو دارد؟

پادکست ها شباهت های بسیار زیادی با رادیو دارند، به عنوان مثال اینکه ممکن است شما به یک مذاکره چند نفره گوش دهید. این مذاکره می تواند هم از طریق رادیو شنیده شود و هم تحت عنوان یک پادکست. اما صدایی که شما از رادیو می شنوید قابل برگشت نیست تا دوباره بتوانید به بخشی از آن گوش دهید و یا اینکه به برنامه مورد علاقه خود گوش دهید. این درحالی است که شما در هنگام گوش دادن به پادکست می توانید فایل را متوقف کنید و یا بخشی از آن را به عقب برگردانید و دوباره گوش دهید. همچنین پادکست به شما این امکان را می دهد تا موضوع مورد نظر خود را دنبال کنید.
به طور خلاصه تفاوت رادیو و پادکست شامل موارد زیر است:

• پادکست ها همیشه در دسترس شنونده ها قرار دارند و هر زمان که بخواهند می توانند به آن گوش دهند.
• پادکست ها محدودیت زمانی برای مخاطبان و شنونده ایجاد نمی کنند. این در حالی است که برنامه های رادیویی محدویت زمانی دارند.
• پادکست ها دارای موضوعات مختلفی هستند در حالی که رادیو در پخش برنامه های خود تنوع چندانی ندارد.
• پادکست ها از طریق موبایل و یا کامپیوتر قابل دریافت هستند.
• پادکست ها را می توان ذخیره کرد و آن ها را بارها و بارها شنید.
• ساخت پادکست در مقایسه با برنامه های رادیویی هزینه چندانی ندارد.

پادکست چیست و چطور پادکست بسازیم؟

چه برنامه هایی برای پادکست ساخته شده اند؟

برنامه های مختلفی برای ارائه پادکست طراحی و ساخته شده اند و شما می توانید به سادگی آن ها را دانلود و نصب کنید. برنامه های پادکست شامل موارد زیر هستند:

  • اسپاتیفای (spotify)
  • پاکت کست (Pocket Casts)
  • پادکست ادیکت (Podcast Addict)

چطور پادکست بسازیم؟

یکی از مزیت های پادکست این است که می توانید با گوشی تلفن همراه خود اقدام به ساخت پادکست کنید. یکی از بهترین اپلیکیشن هایی که می تواند به شما در این مسیر کمک کند، Anchor است. همچنین این اپلیکیشن به شما این امکان را می دهد که پادکست خود را به سایر دایرکتوری ها ارسال کنید.
شما می توانید پادکست های خود را به صورت حرفه ای تولید کنید، که البته تولید حرفه ای پادکست نیاز به تجهیزات بسیاز زیادی دارد. معمولا پادکست های حرفه ای در استدیو ضبط می شوند.
جمع بندی
پادکست ها یکی از انواع محتوا هستند که توانسته اند توجه مخاطبان بسیار زیادی را به سمت خود جلب کنند. شما به سادگی می توانید با استفاده از ابزارهای رایگان اقدام به ساخت پادکست کنید. توجه داشته باشید که گاهی پادکست ها می توانند کسب و کار شما را به طور کامل معرفی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *