کشف ژن ناشنوایی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

شنوایی بزرگ ترین نعمتی است که خداوند به انسان بخشیده است و مسئولیت این کار بزرگ فقط بر عهده عضوی به نام گوش نیست. گوش انسان شامل سه بخش بیرونی ، میانی، درونی است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید؛ در این مقاله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کشف های بزرگ دنیای پزشکی در زمینه درمان ناشنوایی ( کشف ژن ناشنوایی ) آشنا کنیم.

 

بیشتر بخوانید:  آلزایمر و راههای پیشگیری از آن

 

گوش و اجزای آن

بخشی از گوش بیرونی در قسمت خارج از جمجه قرار دارد و بخشی از قسمت گوش بیرونی و درونی و میانی در داخل استخوان جمجمه قرار گرفته است. گوش بیرونی شامل لاله گوش و مجرا است که به پرده صماخ ختم می شود.

گوش میانی نیز شامل سه استخوان چکشی، سندانی و رکابی است و گوش داخلی نیز شامل حلزون و مجرای نیم دایره است. در نظر داشته باشید که مشخص ‌ترین بخش دستگاه شنوایی، لاله گوش (pinnae) است که در دو طرف سر قرار دارد.

از این رو درباره ساختار آن باید بگوییم که هر لاله گوش از طریق یک مجرای کوچک به نام کانال گوش صدا را به بخش ‌های پنهان گوش در داخل سر که قسمتی از ان توسط استخوان گیجگاهی محافظت می شود، می ‌رساند.

حلزون گوش بخشی از سامانه شنوایی در گوش درونی است که شنوایی موثر را سبب می شود. به این ترتیب که امواج صوتی با به ارتعاش در آوردن مایع درون حلزون گوش باعث به حرکت درآوردن سلول های مژک دار می شود که این حرکت باعث ایجاد پیام شنوایی و انتقال آن توسط عصب شنوایی به لوب گیجگاهی مغز می شود.

 

بیشتر بخوانید:   زالو درمانی چیست و چه فواید و مضرراتی دارد؟

 

درمان ناشنوایی با کشف ژن ناشنوایی

همه ی انسان ها از شنیدن صدا ها لذت می برند اما در این میان افرادی نیز هستند که دچار ناشنوایی می باشند. کاهش شنوایی شایع ترین نارسایی حسی است که از هر ۵۰۰ نفر در سراسر جهان یک نفر به آن مبتلا می باشند.

افزایش سن و قرار گرفتن در معرض سر و صدا های بلند ( آلودگی صوتی) از عوامل اصلی ابتلا به کاهش شنوایی هستند که همان طور که گفتیم بسیاری افراد از این عارضه رنج می برند.

تحقیقات بسیار زیادی در این باره صورت گرفته است که نتایج خوبی نیز گرفته شده است خوشبختانه محققان چینی به تازگی موفق به شناسایی ژنی شده اند که این ژن مسئول ناشنوایی است؛ و از همین رو نیز با این کشف می توان به درمان اختلالات شنوایی بسیاری کمک کرد.

از این رو این محققان با توجه به شرایط و عوامل شنوایی به این یافته دست یافتند که واریان های ژن ABCC1  می توانند مانند یک پمپ، مواد سمی و مواد زائد متابولیت را از گوش درونی تخلیه کنند.

مجله بین المللی Genetics in Medicine یکی از معتبر ترین مجلات علمی است که این رویداد را منتشر کرد در این تحقیق مشخص شد که ژن ABCC1 واریان های مرتبط با کاهش شنوایی را دارا است و نقش مهمی در حفظ عملکرد حلزون گوش ایفا می کند.

 

بیشتر بخوانید:  سیر و خواص سیر را بشناسید

 

 

محققان چینی با آزمایش بر روی موش ها متوجه شدند که اختلال عملکرد این واریان ها می تواند به کاهش شنوایی منجر شود.

از سال های بسیار قبل نقش عوامل ژنتیکی مخصوصا در دهه ۱۹۹۰ و با کشف چند ژن مرتبط با ناشنوایی توجه جامعه عملی را به خود جلب کرد. با توجه به یافته های جدید و کشف مکانیزیم های نوین در عرصه شنوایی چگونگی عملکرد واریان های این ژن باعث ابداع درمان جدیدی برای میلیون ها نفر که دچار کاهش شنوایی هستند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *