با سیاهی پشت قابلمه خدافظی کنید…

زمان مطالعه: 3 دقیقه

قطعاً برای شما پیش آمده است که در آشپزخانه با سیاهی پشت قابلمه ها و ماهیتابه ها روبرو شده باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

پس از چند بار استفاده از ظروفی هم چون تفلون، چدن، استیل و… پشت این ظروف  دچار سیاهی تیرگی و لکه هایی می شود که به راحتی قابل پاک شدن نیستند.

ما در این جا چند روش برای تمیز کردن لک و تیرگی ها آوردیم با استفاده از این روش دیگر نیاز نیست که تا چند ساعت، درگیر تیرگی پشت ماهیتابه و قابلمه باشید و آن را بسایید که دستانتان درد بگیرد.

با ویرامگ همراه ما باشید تا با چند روش برای تمیز کردن پشت قابلمه ها شما را آشنا کنیم.

 

بیشتر بخوانید: ۱۳ نکته برای تمیز و مرتب کردن حمام

 

تمیز کردن پشت قابلمه

جوش شیرین و سرکه همیشه و همه جا

توجه کنید که قبل از استفاده از ترکیبات زیر ابتدا با آب داغ و سیم ظرفشویی ماهیتابه یا قابلمه را به خوبی بشویید. اگر تمیز نشد آن را با آب گرم خیس کنید. پس از آن روی آن مقداری جوش شیرین بریزید؛ در مرحله بعد روی جوش‌شیرین مقداری سرکه  بپاشید؛ کف ایجاد شده از واکنش جوش شیرین و سرکه است. ۱۵دقیقه صبر کنید و پس از آن سیم ظرفشویی را به مایع ظرفشویی آغشته کنید و پشت قابلمه را با آن تمیز کنید. پس از این کار پشت قابلمه تمیز و براقی خواهید داشت.

استفاده مستقیم از سرکه سفید

از دیگر روش ها که بیشتر برای قابلمه های چدنی و تفلون به کار می رود، استفاده مستقیم از سرکه سفید است؛ به این شکل که سرکه سفید را روی محل تیره بریزد و پس از آن با ابر یا اسفنج آن را تمیز کنید. البته در این روش نیاز به زور بازوی زیادی می باشد.

 

بهترین و سریع ترین روش پاک کردن و تمیزی سیاهی پشت قابلمه

درصد پاک کردن وتمیزی سیاهی پشت قابلمه در این روش از از دو روش بالا بیشتر است. در این روش شما به دو قاشق غذاخوری جوش شیرین، مقداری فویل آلومینیوم، ۴ قاشق غذاخوری آبلیمو و ۲ یا ۳ لیوان آب نیاز دارید. این مواد را در ظرف بزرگی که قابلمه یا ماهیتابه شما در آن جا شود با یکدیگر مخلوط کنید.

اگر مواد بالا زیاد نبود، آن را دو برابر کنید تا یک چهارم ظرف را پر کند. سپس آن را بر روی شعله قرار دهید تا به جوش آید. پشت قابلمه را درون مواد قرار دهید حرارت را کم کنید تا آب بالا نیاید. بسته به سیاهی پشت قابلمه ۶ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید؛ سپس قابلمه را بیرون آورده و با سیم آغشته به مایع ظرفشویی پشت آن را بدون هیچ زحمتی پاک کنید.

در این روش سعی کنید قسمت چدنی قابلمه آغشته به مواد نشود، زیرا ممکن است آسیب ببیند. این روش برای سیاهی پشت قابلمه های استیل نیز روش خوبی است.

 

تمیز کردن پشت قابلمه با گاز پاک کن

اگر سیاهی پشت قابلمه شما زیاد نیست گاز پاک کن ها می تواند گزینه مناسبی برای سیاهی باشد. محل سیاه را با گاز پاک کن کمی آغشته کنید تا محلول گاز پاک کن چربی ها را در خود حل کند. پس از آن با اسکاج روی آن بکشید و آن را تمیز نمایید. اما چه باید کرد تا این سیاهی ها و لکه های پشت قابلمه به وجود نیاید؛ همراه ما باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

جلوگیری از سیاهی و لک

در ابتدا سعی کنید از شعله پخش کن برای زیر ماهیتابه یا قابلمه استفاده کنید تا دچار ایجاد لک و سوختگی زیر قابلمه نشوید. هنگامی که شروع به آشپزی می کنید، ابتدا ظرف مورد نظر را با شعله کم گرم کنید؛ هیچ وقت از ابتدا شعله را زیاد نکنید چون کار به سطح نچسب آسیب می زند و پشت آن را نیز لک می کند. هیچ وقت ظرف غذا را با شعله زیاد رها نکنید؛ چون در این حالت ممکن است غذا سر رود و مواد به سطح زیر و یا کناره های ظرف بچسبد و ایجاد سیاهی و لک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *