مضرات مواد شوینده شیمیایی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

استفاده مکرر از شوینده های شیمیایی مختلف آن هم توسط بانوان باعث از بین رفتن چربی و رطوبت پوست آن ها می شود.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

شما کدبانوی منظم خانه اگر جزو آن دسته از خانم هایی هستید، که به امور بهداشتی خانه سخت گیرید. حتما از مواد شوینده ای که به پوستتان آسیب می زند گله مند هستید. پس با ویرامگ همراه باشید و این مقاله را تا آخر بخوانید.

اصولا خانم هایی که حساس و وسواسی هستند، به سراغ مواد شوینده ای می روند که قدرت پاک کنندگی و تمیز کنندگی قوی ای داشته باشد.

در کنار این موضوع از خشکی پوست دست، ترک پوست و لکه های های پوستی گله مند هستند.

 

بیشتر بخوانید: ۱۳ نکته برای تمیز و مرتب کردن حمام

 

 

وقتی که مواد شوینده به راحتی روی سطوح مختلف چربی ها و لکه ها را از بین می برند چطور انتظار دارید به پوست ما که انقدر حساس و لطیف است، آسیب نزنند.

شوینده ها موادی هستند که برای پاک کردن آلودگی و چربی اضافی و به طور کلی برای تمیزی پوست استفاده می شوند.

نکته مهم انتخاب شوینده مناسب است که بسته به صورت یا برای شست و شوی مو ها باید دانست که چه شوینده ای مناسب تر است.

شوینده های قدیمی، که زمان زیادی است در جامعه عرضه می شوند صابون ها هستند که در اثر ترکیب کردن اسید های چرب با گلیسرول به دست می آید.

 

بیشتر بخوانید: ۱۴ نکته برای تمیز و مرتب کردن آشپزخانه

 

می توان گفت که صابون نمکی است که در اثر اضافه کردن باز و اسید به همدیگر به دست می آید.

از خصوصیات دیگری که صابون دارد این است که یک مولکول دو سر دارد که یک سر آن در آب حل می شود و سر دیگر آن در چربی، به این ترتیب می تواند از یک طرف آلودگی ها که معمولا از جنس چربی هستند را در خود حل کند و از طرف دیگر با حل شدن مولکول صابون در آب آن آلودگی که از روی پوست برداشته شده است حل و پاک می شود.

صابون ها همانطور که گفتیم یکی از قدیمی ترین شوینده ها هستند به همین دلیل از نظر خصوصیات شیمیایی خیلی مناسب برای پوست نیستند.

می توان گفت PH طبیعی یا اسیدیته پوست چیزی حدود ۴٫۵ است که این یعنی پوست مقداری اسیدیست.

ولی صابون ها برعکس اسیدیته ای حدود ۸ تا ۹ دارند  و در واقع قلیایی هستند.

اگر احیانا این ماده قلیایی روی پوستی که خصوصیات اسیدی دارد قرار بگیرد، قطعا می تواند تهدیداتی را به دنبال داشته باشد.

بنابراین ما در صابون موارد تحریک پوستی و اگزمای پوستی را بیشتر داریم.

 

مواد شوینده

 

شوینده های جدیدی که وارد بازار شده دیگر حاوی مواد صابونی نیستند، شوینده های جدید حاوی موادی هستند که می توانند به خوبی چربی را برطرف و آلودگی را از روی پوست پاک کنند.

این مواد به شکل محلول های پاک کننده و یا قالب های غیر صابونی در بازار موجود هستند که اشکال عمده آن ها قیمت زیادشان است. این باعث می شود تمایل به استفاده از صابون همچنان بیشتر باشد.

 

بیشتر بخوانید: ترفندهای خانه داری با لیمو ترش

 

در بعضی از شهر ها ممکن است از آب چاه برای شست و شو استفاده شود. هر چه میزان مواد معدنی آب چاه بیشتر باشد، امکان ترکیب شدن با مولکول های صابون در آن وجود دارد و آن وقت است که مشاهده می کنیم صابونی که مثلا در آب تهران مشکلی ندارد، در آب شهرستان ممکن است که حالت پوسته ریزی را روی مو ها ایجاد کند.

بنابراین در شرایط آبی مختلف، ممکن است استفاده از صابون ضرر آفرین تر باشد.

شاید بگویید ما سال ها از صابون استفاده می کنیم و مشکلی نداریم. باید بدانید که اگر چه شاید بعضی ها با استفاده از صابون مشکلی برایشان پیش نیامده باشد اما باید دانست که اسیدیته صابون برای پوست آسیب زاست و می تواند در افراد ایجاد عارضه کند.

استفاده مکرر از مرطوب کننده ها و نرم کننده ها می تواند به سلامت پوست ما کمک کند، اما ما باید روش استفاده صحیح را بدانیم.

خیلی مواقع بعضی خانم ها پس از استفاده از مرطوب کننده ها و نرم کننده ها پس از چند دقیقه دستشان را می شویند و به کارهایشان می رسند.

باید بدانید وقتی از این نرم کننده ها استفاده می کنید باید صبر کنید تا این مرطوب کننده و نرم کننده کاملا جذب پوست شما شود تا تاثیر خود را بگذارد.

موادی مانند گلیسیرین، روغن زیتون و روغن بادام نرم کننده های طبیعی بسیار خوبی برای پوستتان هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *