14 نکته برای تمیز و مرتب کردن آشپزخانه

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تمیز و مرتب کردن آشپزخانه خیلی سخت تر از اتاق نشیمن و یا جاهای دیگر هر خانه است؛ اما اگر شما نکات زیر را انجام دهید، خیلی سریع تر و آسان تر از غذا درست کردن می توانید آشپزخانه خود را تمیز کنید و زمان بیشتری را برای استراحت صرف کنید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

ما در این مقاله 14 نکته برای مرتب کردن و ساماندهی آشپزخانه شما آماده کردیم که زندگی را برایتان آسان تر می کند.

 • قطرات چربی به بالای کابینت های شما چسبیده؟ میخواهید بالای کابینت ها را تمیز کنید، اما نمی دانید چطور؟ این مشکل به سادگی حل میشود؛ اگر که روی آنها را با روزنامه بپوشانید میتوانید آنها را از شر چربی خلاص کنید.
 • روی تمام لوازم فلزی خانه اثر انگشتتان هست؟ روی یک پارچه تمیز و نرم مقداری روغن بچه بریزید و آن را روی سطوح مورد نظر بکشید. این باعث می شود اثر انگشتهایی که روی سطوح هستند پاک شوند.
 • از آهنر ربا برای بدست آوردن فضای بیشتر برای ذخیره سازی استفاده کنید. اما چگونه؟ شیشه های ادویه وقوطی های فلزی را با آهن ربا کنارهم قرار دهید. با وجود اینکه بنظر عجیب می رسد ولی یک کار بسیار مفید است؛ رویکردی هوشمندانه برای ساماندهی همه چیز است.
 • ظروف پلاستیکی را به همراه سرهایشان در کنار کشو قرار دهید و یا از تقسیم کننده های پلاستیکی برای تقسیم کردن کشوها استفاده کنید؛ اینکار باعث می شود که فضای بیشتری برای چیزهای مختلف بدست آورید.

 

 • یک تخته برش بالای سینک آشپزخانه قرار دهید. اینکار باعث می شود یک فضای مخفی آزاد برایتان ایجاد شود؛ درواقع فضای آزاد مخفی شما را گسترش می دهد. وقتی آن را بالای سینک قرار می دهید، میتو اند از شکستن ظروفی که به پایین پرت میشوند، و یا از بهم ریختگی ظروف جلوگیری کند .
 • برای تمیز کردن زیر لوازم خانه مشکل دارید؟ بجای اینکه آنها را بلند کنید یا جا به جا کنید ( که ممکن است در اثر سنگین بودن آسیب ببینه) شما میتوانید زیر وسایل را با یک چوب تمیز کنید. چگونه ؟ یک جوراب قدیمی را روی سر چوب بکشید بعد با آن زیر وسایل را تمیز کنید.
 • از سقف خود استفاده کنید. از قفسه هایی که بالای سر شما وصل میشوند استفاده کنید؛ اینکار برای افرادی مناسب است که در خانه های کوچک زندگی می کنند. میتوانید از این قفسه ها در آشپزخانه استفاده کنید. این روش برای اینکه تابه ها و قابلمه ها را سریع پیدا کنید فوق العاده است.
 • اگر یک تبلت قدیمی دارید که از آن استفاده نمی کنید آن را به دیوار آویزان کنید. شما می توانید یادداشتها، دستور غذاها، لیست خرید و خیلی چیزهای دیگر را در آن ذخیره کنید و فورا به آنها دسترسی پیدا کنید. این یک کارعالی برای خلاص شدن از بهم ریختگی کاغذهاست.
 • از رنگ تخته سیاه برای دیوارها استفاده کنید؛ یک جایگزین ارزان و آسان برای تبلت. یکی از دیوارهای خود را (یا یک طرف یخچال یا کابینت) با رنگ تخته سیاه رنگ کنید. با این کار شما می توانید از آن برای نوشتن یادداشتها، دستور پخت غذا ، لیست خرید و …. استفاده کنید. این روش بسیار آسان است چون می توانید ببینید چه کار باید انجام دهید و یا چه چیزی باید درست کنید.
 • ماکروویو خود را به آسانی با جوشاندن یک فنجان آب در آن تمیز کنید. بخار آب، دیوارهای ماکروویو را منقبض میکند و باعث میشود ذرات غذای چسبیده به آن به راحتی تمیز شود. از این ترفند میتوانید برای تمیز کردن فر هم استفاده کنید.

 

 •  یک ایده جالب برای فضاهای کوچک بی مصرف در آشپزخانه (مثلا فضای  باریک بین یخچال و کابینت )، استفاده از سوپری های ریلی است. این مجموعه شامل قفسه های باریکی است که خارج از دید است ولی هر زمان که نیاز دارید در دسترس شماست.
 • به آسانی و فقط با استفاده از سرکه سفید می توانید از شر لکه های قهوه یا چای ته لیوان خلاص شوید.
 • از بوی بد سطل زباله خود خسته شده اید؟ قبل ازاینکه پلاستیک جدید را در سطل بگذارید از یک کاغذ خشک کن استفاده کنید تا بوی تازگی بدهد.
 • توی آشپزخانه بوی بد می آید و نمی دانید چطور از شر آن خلاص شوید؟ پوست پرتقال را در فر بپزید؛ اینکار باعث میشود که بوی بد آشپرخانه به سرعت از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *