تاثیر رنگ ها در دکوراسیون بروی روح انسان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تاثیر رنگ ها تاثیرات زیادی بر روح و روان انسان دارد. انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون خانه، اداره یا محل کار می تواند آرامش محیط را دوچندان کند و احساس آرامش را به ارمغان بیاورد. با ویرامگ همراه ما باشید تا زیباترین رنگ ها برای دکوراسیون را بشناسید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

رنگ و آرامش

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از رنگ های گوناگون در خانه می تواند تاثیر مثبتی در کاهش استرس و افزایش انرژی و همچنین خواب راحتی را به همراه داشته باشد. لذا اگر رنگ در و دیوار خانه و دکوراسیون آن خسته شده اید، می توانید بهترین ترکیب رنگ را با استفاده از قانون ۶۰۳۰ در دکوراسیون خانه داشته باشید.

 

 

قانون شصت سی چیست؟

طبق این قانون هنگام انتخاب رنگ برای محیط رنگ ها به نسبت ۶۰ درصد، رنگ غالب محیط و ۳۰ درصد رنگ های ثانویه و ۱۰ درصد رنگ های فرعی تقسیم می شوند.

پس در محیط خانه ۶۰ درصد را دیوارها و کف پوش ۳۰ درصد را اثاث و لوازمی هم چون مبلمان و ۱۰ درصد وسایلی هم چون گلدان، مجسمه یا وسایل دیگر تشکیل می دهند.

رنگ متناسب با ابعاد خانه

استفاده از رنگ های تیره در چیدمان خانه های کوچک توصیه نمی شود؛ زیرا محیط را کوچک تر نشان می دهد. برای بزرگ تر نشان دادن خانه می توان از رنگ های ملایم و روشنی هم چون آبی کم رنگ، سبز کم رنگ و سفید خاکستری برای زمینه محیط استفاده کرد. همچنین برای جلوه دادن بین رنگ های خنثی توصیه می شود از وسایل رنگی استفاده کنید.

رنگ زمینه خانه

با انتخاب مناسب رنگ برای می توانید تنوع رنگ گسترده تری برای انتخاب رنگ سایه داشته باشید. پس برای هماهنگی راحت بین وسایل بهتر است از رنگ های ملایم و خنثی برای کفپوش و دیوارها استفاده کنید.

این بدین معنا نیست که فقط از رنگ های خاکستری یا سفید استفاده کنیم، بلکه می‌توان از سایر رنگ ها با تناژی ملایم استفاده کنید.

همچنین استفاده از رنگ های تند هم چون نارنجی و قرمز بر روی دیوار ها ممکن است در نگاه اول زیبا و جذاب به نظر برسند، اما پس از مدتی آزاردهنده خواهد بود. استفاده از این رنگ ها برای سایر وسایلی هم چون مبلمان جلوه بیشتری در زمینه خنثی خواهند داشت.

اتاق نشیمن

بخشی از خانه است که بیشتر در معرض دید قرار دارد و رنگ این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با بکار بردن رنگ های متناسب در کنار هم می توان اتاق را بسیار شیک و جذاب کرد.

اتاق خواب

در اتاق خواب ها می توانید از تنوع رنگی بالا استفاده کنید و با سلیقه خود رنگ ها را در کنار هم قرار دهید. در کنار این سلیقه و علایق نکات زیر را نیز مد نظر داشته باشید.

  • در اتاق زوج های جوان سرویس خواب با رنگ قهوه ای در کنار تزیین اتاق با رنگ سفید و طرح های مختلف رنگ بنفش و ترکیب آن ها سبب ایجاد فضای دل انگیز و خوابی راحت می شود.
  • ترکیب رنگ سفید و صورتی به ایجاد فضای رمانتیک و زیبا کمک می کند و متناسب با روحیات خانم ها است.
  • استفاده از رنگ های ملایم و آرام برای ایجاد فضای آرام بخش مناسب است.
  • در انتخاب رنگ اتاق خواب سن و جنسیت را فراموش نکنید. به عنوان مثال، انتخاب رنگ سفید و صورتی برای دخترها و رنگ های تند و تیزی هم چون آبی، قرمز و نارنجی برای پسرها مناسب است.

در ادامه به این می پردازیم که کدام رنگ ها را می توان با یکدیگر ترکیب کرد تا بتوانید زیباترین رنگ ها را برای دکوراسیون خانه خود انتخاب کنید؛ با ما باشید.

کرم قهوه ای رنگی که از مد نمی افتد

قهوه ای رنگی است که در بیشتر دکوراسیون ها دیده می شود و ترکیب آن با رنگ کرم ترکیبی محبوب و همیشگی است و هنوز هم بسیاری از افراد این ترکیب را می پسندند.

برای این که یکنواختی و دلگیری فضای خانه از بین برود استفاده از رنگ هایی هم چون نارنجی می تواند محیط را دلنشین تر می کند. همچنین استفاده از یک رنگ سبز آبی یا فیروزه ای می تواند جلوه خانه را زیباتر کند و از حالت سنتی فضا را بیرون بیاورد. استفاده از رنگ طلایی نیز می تواند فضای خانه را باشکوه و مجلل کند.
خاکستری، بنفش و فیروزه ای  می‌توانند آرامش را در فضای خانه ایجاد کند و فضای شیک را بسازد.

ترکیب صورتی و سبز در کنار انتخاب هوشمندانه رنگ وسایل می تواند اتاق نشیمن را به اتاقی جذاب تبدیل کند.

رنگ قهوه ای نیز می تواند به این ترکیب زیبایی دوچندان ببخشد.

ترکیب زرد با سایر رنگها

رنگ زرد در کنار طیف های رنگ بنفش می تواند ترکیب زیبا را به وجود آورد. طیف رنگی بنفش می تواند لطافتی خاص به دکوراسیون ببخشد. طیف های تیره آن می‌تواند خانه را باشکوه و مجلل کند. در کنار ترکیب این دو رنگ از رنگ سبز یا سفید نیز استفاده کنید.

توجه کنید که از رنگ زرد بیش از اندازه استفاده نکنیم؛ زیرا استفاده زیاد آن باعث ایجاد خستگی و استرس می شود.

 

ترکیب سفید با سایر رنگ ها

می‌توان گفت سفید رنگی است که با تمام رنگ ها ست می شود و یکی از بهترین انتخاب ها برای زمینه است. سفید و آبی، سفید و قرمز، سفید و سبز، سفید و زرشکی ترکیب های متناسب به نظر می رسند. اگر ترکیب مناسبی پیدا نمی‌کنید سفید بهترین مکمل خواهد بود.

ترکیب آبی با سایر رنگ ها

ترکیب رنگ آبی و سبز به همراه سفید می‌تواند فضای فوق‌العاده آرامش بخش را به شما ببخشد. به دلیل سردی ذاتی این رنگ ها ترکیب آن ها با یکدیگر حس ذهنی خنکی را به شما القا می کند. در کنار طیف های مختلف رنگ قهوه ای و وسایل چوبی، ترکیب رنگ آبی و نارنجی می تواند محیط را چشم نواز کند.

به دلیل این که آبی جزو رنگ های سرد است؛ برای این که گرما به محیط ببخشید می توانید از رنگ های سرخ آبی، نارنجی یا زرد برای وسایل فرعی هم چون پرده‌ها، گلدان و مجسمه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *