کار با نمد: تزئیین اتاق کودک با استفاده از دست ساز های نمدی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اتاق کودک، اتاقی است که باید برای آن چیدمانی ویژه در نظر داشته باشید. منظور از چیدمان ویژه چیدمانی شاد، جذاب و متنوع است. دست ساز های نمدی (کار با نمد)، یکی از ابزار های چیدمان هستند؛ که می توانند جلوه خاصی به اتاق کودکان دهند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

آویز های نمدی، در طرح ها، رنگ ها و اشکال گوناگون در بازار وجود دارند. اگر قصد دارید کار با نمد را یاد بگیرید و  خود، آویز هایی برای اتاق کودکتان درست کنید. با ویرامگ تا آخر این مطلب همراه باشید.

کار با نمد، ساخت عروسک نمدی

 

ترفندهای کار با نمد

کار با نمد، یکی از دست ساز های نسبتا جدید به حساب می آیند؛ که مدتی هست در اتاق کودکان چه دختر و چه پسر دیده می شوند.

 

بیشتر بخوانید: هنر در خانه، آموزش ساخت گلدان با قاشق یک بار مصرف

 

تزئینات نمدی ساده، رنگارنگ و در عین حال متنوع هستند. برای ساخت آن ها از پارچه های نمدی رنگارنگ و هنر خیاطی و عروسک دوزی استفاده می شود. از دست ساز های نمدی بعضا به صورت آویز های تزئیینی نیز استفاده می شود.

این آویز ها، می توانند با زیبایی شان، جلوه و نشاط اتاق کودک را افزایش دهند یا برای سرگرمی کودک هنگامی که در تخت خواب خوابیده مورد استفاده قرار گیرند. از سازه های نمدی علاوه بر تمام این ها می توان روی در اتاق کودکان نیز استفاده کرد.

باید این را بدانید استفاده از چیدمان نمدی در اتاق کودک، علی الرغم دیگر چیدمان های مرسوم چندان هزینه بردار نیست و خرج چندانی روی دستتان نخواهد داشت. اگر شما خودتان طرز کار با نمد و درست کردن دست سازه های نمدی را بلد هستید، پس تنها هزینه مواد اولیه آن را خواهید پرداخت.

 

 

بیشتر بخوانید: سنگ ساخته‌های خلاقانه، خلاقیت با سنگ

 

پارچه های نمدی جزو پارچه های پشمی، گرم، سبک، جذب کننده رطوبت، محکم و با دوام به حساب می آیند. از نمونه های دو میلی متری این پارچه ها معمولا در ساخت عروسک، ست لحاف- تشک ، کوسن، وسایل تزئینی، و… استفاده می شود.

از انواع پنج میلی متری این پارچه ها که دارای انعطاف کمتری نیز هستند، در ساخت وسایلی مثل کیف، زیر لیوانی، زیر بشقابی، گلدون، جای لوازم آرایشی، جامدادی و… استفاده می شود.

بنابراین اگر قصد دارید خودتان کار با نمد را یاد بگیرید و این دست سازه ها را درست کنید باید از پارچه های دو میلی متری استفاده کنید.

آموزش ساخت چند مدل عروسک نمدی

وسایل مورد نیاز:

  • نمد
  • سوزن نمد دوزی
  • نخ (همرنگ با نمد)
  • چسب حرارتی
  • قیچی
  • کاغذ یا مقوا
  • پشم شیشه برایپرکردن داخل عروسک
  • مهره های سیاه (برای چشم ها)
  • رژ گونه
  • خطکش برای وارد کردن پشم شیشه

برای ساخت عروسک های نمدی، می توانید از تصاویر الگو پرینت گرفته، آن ها را روی یک مقوا بگذارید و طرحتان را روی آن بکشید، سپس دور تا دور آن را ببرید و برش بزنید. الگوهایی که به دست آمده اند را با دوخت دندان موشی به هم بدوزید.

روی تصاویر، اعدادی نوشته شده، این یعنی اگر روی یک الگو عدد ۲ نوشته شده است به آن معناست که باید دو بار الگو را روی نمد گذاشته و ببرید. سعی کنید برای این که کارتان راحت تر باشد ابتدا سراغ دوخت سر عروسک بروید.

در ادامه برایتان الگوهایی قرار می دهیم:

خلاقیت با نمد

تنوع ساخت در هنر نمد دوزی، به اندازه ای بالا است که پای خود را از یک جسم بی حرکت تزئینی فرا تر گذاشته و وارد بازی ها و سرگرمی های مادر و فرزند هم شده است.

مادران زیادی هستند که همراه با کودکانشان این دست سازه های هنری را درست می کنند. حتی ساخت دست سازه های نمدی در برخی از کلاس های پرورش خلاقیت کودکان نیز آموزش داده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *