ویترای: آموزش نقاشی روی شیشه

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تزئیین ظروف شیشه ای با نقاشی و رنگ (ویترای) ، یکی از هنر های بشری است که مدت ها در بین اقوام مختلف حضور داشته و آثار زیادی از این دسته در موزه های مختلف جهان وجود دارد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید تا نقاشی روی شیشه را به شما آموزش دهیم.

نقاشی بر روی بطری ها، لیوان ها و در کل ظروف شیشه ای یا حتی آینه های کوچک کار چندان پیچیده و سختی نیست که می توان آن را با به یاد داشتن چند تکنیک ساده ظرف چند ساعت در منزل انجام داد. به نقاشی روی شیشه و وسایل شیشه ای ویترای نیز می گویند.

 

بیشتر بخوانید: سنگ ساخته‌های خلاقانه، خلاقیت با سنگ

 

برای انجام این هنر، نیازی به ابزار و یا وسایل خاصی ندارید. تنها مقداری رنگ مخصوص این کار و وسایلی مثل قلم مو و اسفنج می توانید؛ نقاشی روی شیشه را انجام دهید.

شما می توانید از ظروف بسیار معمولی و حتی کم ارزش برای نقاشی و تزئین استفاده کنید.  مناسب ترین ظرف ها برای این کار ظرف های کم قیمتی هستند که اشکالی خاص و ویژه دارند.

 

ویترای

وسایل لازم برای نقاشی روی شیشه:  

رنگ ویترای، که در دو پایه تینر و آب در بازار هستند.

خمیر دورگیر، برای شروع کار بهتر است یک دورگیر مشکی و طلایی خریداری کنید.

پالت، برای این که داخل آن رنگ ها را بریزید.

قلم مو، سعی کنید حتما نوک آن گرد باشد. می توانید از مدل های مختلف قلمو از شماره صفر تا … استفاده کنید. بهتر است همیشه یک قلم موی شماره ۴ و ۸ و صفر داشته باشید.

شیشه، بهتر است از یک شیشه صاف استفاده کنید. سپس قاب بگیرید، روی پارچ، لیوان، شیشه خالی سس، مربا، آینه و… نیز می توانید انجام دهید.

یک شیء نوک تیز، برای این که بتوانید حباب های روی رنگ ها را از بین ببرید، چرا که پس از خشک شدن کار دیده خواهند شد.

مراحل انجام کار نقاشی روی شیشه:

۱- آماده سازی

برای آماده سازی شیشه مورد نظر، ابتدا آن را با آب و صابون بشویید؛ تا از هرگونه چربی و گرد و خاک در امان بماند. با استفاده از یک مداد نوک پهن یا ماژیک، طرحی که مد نظرتان هست را روی کاغذ بکشید. سعی کنید که طرح خود را برای تنوع و زیبایی بیشتر از ۶ قسمت تشکیل دهید.

حال طرحی که کشیده اید، را داخل ظرف قرار دهید (بچسبانید) به شکلی که از بیرون ظرف قابل رؤیت باشد. اگر شیشه مسطح است به زیر شیشه بچسبانید.

از خمیر های دورگیری طرح را روی شیشه پیاده کنید و از این که خط دور هر قسمت به طور کامل بسته شده است مطمئن شوید، این کار برای جلوگیری از خروج رنگ ها از سطوح و قاطی شدن آن ها انجام می شود.

 

بیشتر بخوانید: تزیین منزل با وسایل دور ریختنی به همراه چند ایده‌ جذاب و ارزان قیمت

 

نکته: فشار وارد شده بر تویوپ دورگیر باید یکنواخت باشد تا طرح یکسان از آب درآید.

پس از انجام دورگیری، بگذارید چند ساعت در همان حالت بماند تا خشک شود، سپس مقداری رنگ در پالت بریزید. برای این که رنگ را رقیق کنید، می توانید مدیوم مخصوصشان (Thinner) را استفاده کنید.

قلم مویی پهن انتخاب کنید، آن را داخل بطری رنگ، به شکلی که کاملا به رنگ آغشته شود فرو ببرید. دقت کنید که اندازه رنگی که برداشته می شود متوسط باشد، چرا که اگر زیاد باشد رنگ آن جاری و اگر کم باشد اثر قلم مو روی شیشه باقی خواهد مانند.

سپس با حرکت دست، سطح را به طور پیوسته و منظم رنگ کنید. برای به دست آوردن رنگی که مد نظر دارید می توانید رنگ های متعدد را با هم مخلوط کنید.

۲- رنگ آمیزی

قلم مو هایی که کاملا انعطاف پذیر هستند و از موی مصنوعی یا ترکیبی از طبیعی و مصنوعی ساخته شده اند، مناسب این کار می باشند.

البته باید دقت داشت که نوع قلم مویی که انتخاب می کنید به طور مستقیم با سطح مورد نظر شما ارتباط دارد. برای این که سطوح بزرگتر را رنگ کنید می توانید از قلم مو های ابری استفاده کنید. برا رنگ کردن سطوح کوچک تر، از قلم مو هایی با اشکال مختلف استفاده نمایید.

پس از حدود ۳۰ دقیقه خمیر های برجسته دورگیری خشک می شود. در این زمان شما قادر خواهید بود، رنگ آمیزی با رنگ های ویترای را آغاز کنید. از قلم موی سر گرد، برای پخش کردن رنگ به شکل یکنواخت استفاده کنید.

این نکته را مد نظر داشته باشید که در رنگ آمیزی روی آیینه یا شیشه، نباید قلم موی خود را روی سطح شیشه ای بکشید، بلکه باید توسط آن، رنگ را روی شیشه بگذارید و آرام هدایت کنید تا بخش مورد نظر از رنگ پر شود و حباب نزند.

۳- پختن

پس از تمام شدن مرحله رنگ آمیزی، نباید به مدت ۸ ساعت به جسم مورد نظر دست بزنید، تا رنگ آن خشک شود.

برای بهتر انجام شدن این امر بهتر است جسم را در یک اتاق با هوای خشک و دور از گرد و غبار بگذارید. جسم شیشه ای را در یک فر سرد بگذارید و دمای آن را روی ۱۶۰ درجه سانتی گراد قرار دهید.

وقتی دمای فر به درجه ای که تنظیم کرده اید رسید، بگذارید که جسم شیشه ای به مدت ۴۰ دقیقه در فر بماند. پس از ۴۰ دقیقه در فر را باز کنید و اجازه دهید جسم سرد شود. شیشه تا دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد نسبت به گرما مقاومت می کند بنابراین دمای ۱۶۰ درجه آن را خراب نمی کند.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *