اسکن هسته ای چیست آیا برای بدن مضر است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

شاخه ای از تصویربرداری پزشکی، پرتونگاری مولکولی و فیزیک پزشکی، پزشکی هسته ای است که برای درمان بیماری ها از این علم استفاده می کنند. از شاخه های علوم پایه پزشکی می توان به اسکن هسته ای و داروسازی هسته ای اشاره کرد. در پزشکی هسته ای یکی از پرکاربردترین رادیوایزوتوپ ها تکنسیم است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

 

بیشتر بخوانید:  آلزایمر و راههای پیشگیری از آن

 

این علم می تواند از عملکرد های متابولیکی بدن اطلاعات تصویری را ارائه دهد؛ در حالی که در مدالیته های تصویربرداری پزشکی همچون MRI، مقطع نگاری رایانه ای  معمولاً آناتومیکال و اطلاعات ساختاری تولید می کنند. با ویرامگ همراه باشید؛ تا آخر این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید آیا اسکن هسته ای برای بدن ضرر دارد یا خیر؟

 

اسکن هسته ای از تیروئید

تصویربرداری پزشکی هسته ای

اسکن تیروئید، اسکن های ریوی، اسکن موگا، اسکن سستامیبی تکنسیم، اسکن مغزی و اسکن استخوان از پرکاربردترین اسکن هسته ای هستند.

 

اسکن هسته ای استخوان و مغز

در اسکن استخوان مواد پرتوزا را تزریق می کنند و در مغز استخوان جمع می شوند و با استفاده از یکی روش های تصویربرداری تشخیص داده می شوند.

در اسکن مغز مواد پرتوزا را تزریق می کنند و پس از آن که از سد خونی مغزی عبور کرد در آسیب دیدگی های مغزی همچون تومورها جمع می شوند؛ سپس می توان آن را از یکی از روش های تصویربرداری تشخیص داد.

اما با وجود این همه مزایا در پزشکی هسته ای آیا اسکن هسته ای خطرناک است یا خیر؟ با ما باشید تا جواب این سوال را بیابید.

آیا اسکن هسته ای ایمن است یا خطرناک؟

باید بدانیم که برای درمان بیماری های مختلف از انواع مواد رادیواکتیو استفاده می شود؛ به عنوان مثال برای تشخیص بیماری های غده تیروئید عنصر ید lodine رادیواکتیو، برای تشخیص بیماری های استخوانی بیشتر از عنصر تکنسیم رادیواکتیو گاهی از گالیوم و یا ایندیوم استفاده می شود. همچنین برای تشخیص بیماری قلبی از تالیوم رادیواکتیو استفاده می شود. لذا در انجام اسکن هسته ای از مواد رادیواکتیو متفاوتی استفاده می شود.

 

اسکن هسته ای

سرعت تجزیه بالا از ویژگی‌های همه مواد رادیواکتیو استفاده شده در این زمینه هستند. عمر این مواد معمولاً از چند روز بیشتر نیست و در گاهی از اوقات نیز به چند ساعت هم کم می شود. لذا مراکزی که در آن ها از روش اسکن هسته ای استفاده می کنند، مواد مورد نیاز خود را به طور روزانه تامین می کند.

به این نکته توجه کنیم که هر روش درمانی در کنار مزایای که دارد معایبی را هم داراست. هنگامی که ماده رادیواکتیو به بدن تزریق می شود از خود اشعه گاما منتشر می کند که برای  بدن مضر بوده و به سلول های بدن آسیب می رساند؛ دانشمندان و پزشکان سعی می کنند که عوارض آسیب‌ها را با تکنیک های مختلف به حداقل برسانند.

 

بیشتر بخوانید:  زالو درمانی چیست و چه فواید و مضرراتی دارد؟

 

اشعه گاما که از اسکن هسته ای به بدن می رسد مساوی است با ۲۰۰ بار رادیوگرافی معمولی که وارد بدن می شود. اگر چه این عدد مقدار زیادی است اما آسیبی به بدن بیمار وارد نمی کند.

به منظور جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی از اشعه رادیواکتیو، غلظت ماده تزریقی را به بیمار بسیار کم می کنند و از حداقل میزان ماده رادیواکتیو استفاده می شود.

اگر چه با این کار نسبت تصویربرداری با این میزان اندک مشکل می شود؛ لذا برای به دست آوردن تصویر مناسب معمولا بیمار تا حدود یک ساعت در مقابل دوربین این دستگاه قرار می‌گیرد تا اشعه کافی به صفحه دوربین برسد. در این مدت دوربین در جهات مختلف می چرخد و زوایای متفاوتی از بدن بیمار را مشاهده می کند. در طول تصویریرداری  بیمار باید در جای خود ساکن و بدون حرکت باشد.

اسکن هسته ای برای خانم های شیرده اگر انجام شود، بایستی تا دو روز بعد از انجام آن شیر خود را دوشیده و دور بریزند؛ همچنین این اسکن  برای جنین مضر است و در صورت بارداری یا احتمال به باردار بودن بایستی که به پزشک خود اطلاع دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *