اعتیاد چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تصمیم داریم که در مقاله امروز درمورد یک بیماری فوق العاده پیچیده به نام اعتیاد با شما صحبت کنیم، پس با ویرامگ همراه شوید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

  موفقیت در درمان اعتیاد بستگی به علم، هنر، تجربه، عشق و از همه مهم تر انسجام و تعهد کاری گروهی که به سراغ درمان بیمار می روند، دارد. به طور کلی می توان گفت که درمان اعتیاد یک کار گروهی و منسجم است که اگر گروه مسیر را درست برود، قطعا به نتیجه مطلوب خواهند رسید.

با توجه به این که اعتیاد یکی از بیماری ها و آسیب های فراگیر اجتماعی محسوب می شود. اگر فردی که مبتلا به این بیماری است از عمق مشکلات و عوارض ناشی از آن مطلع نباشد، نمی تواند بپذیرد که به این بیماری مبتلا شده و پروسه درمانش به نتیجه نمی رسد.

پس این بیماری، زمانی درمان مطلوب را به دست می آورد که فرد مبتلا به اعتیاد بپذیرد که بیمار است و اقدام به درمان کند و بعد از آن کادر درمانی به درمان او همت می گمارند تا به نتیجه برسد.

بیشتر بخوانید: در گوشی با نامزدها

همه ما وقتی که اسم اعتیاد به گوشمان می رسد، با توجه به زمینه هایی که از قبل داریم، آنچه در زندگی اطرافیان خود دیده ایم، مطالبی که مطالعه کرده ایم و چیزهایی که شنیده ایم، چیزهایی در ذهنمان شکل می گیرد.

اغلب وقتی که اسم اعتیاد و معتاد به گوشمان می رسد، یاد فردی می افتیم که چهره بسیار بهم ریخته ای دارد و کارتن خواب است. اگرچه یکی از چهره های اعتیاد همین است؛ اما باید دانست که اعتیاد یک فرایند و پدیده است که یک طیف دارد و ناگهان کسی به این سطح از اختلال نمی رسد.

شناسایی این پدیده و ابعادش و همینطور فرایندی که منجر به بروز آن می شود بسیار مهم است که بعدا ما بتوانیم، مبتنی بر آن برخورد مناسب و رویکرد پیشگیرانه داشته باشیم و اگر احیانا با نشانه های آن مواجه شدیم باید بدانیم که چه باید بکنیم.

اعتیاد به اینترنت و گوشی
اعتیاد فقط مصرف مواد مخدر نیست!!!

مفهوم اعتیاد

مسئله اعتیاد به یک اختلال رفتاری باز می گردد. ما در اعتیاد، رفتاری را مشاهده می کنیم که آنقدر فراگیر شده و آنقدر ابعاد گسترده ای به خود گرفته است که در ابعاد دیگر زندگی فرد سایه افکنده است و باعث می شود که فرد عملکرد های طبیعی خود را از دست بدهد.

حالا این رفتار صرفا یک رفتار قبیح و نامتعارف نیست. بلکه برخی رفتار های مقبول اجتماعی هم می تواند به گونه ای گسترش پیدا کند که روی بقیه کار ها و اعمال دیگر زندگی اثر بگذارد، مثلا اگر بخواهم منظورم را بهتر انتقال بدهم این است که استفاده از اینترنت، گوشی تلفن، بازی های کامپیوتری، خرید کردن و… هیچکدام قبیح نیست.

اما اگر این پدیده آنقدر گسترده شود که زندگی انسان را در بر بگیرد، انسان را از کار های دیگرش بیندازد و روابطش را با اطرافیان، پدر و مادر و .. . مختل کند، دیگر یک رفتار عادی و متعارف نیست. بلکه پدیده ای است که ابعاد گسترده و فراگیر به خودش گرفته است و علی رغم این که مشکلاتی برایش بوجود آورده است ولی، فرد را مجبور به تکرار و ادامه ان رفتار می کند، به جایی می رسد که فرد قادر به کنترل آن رفتار نیست.

ما نام این پدیده رفتاری را اعتیاد می گذاریم، که ممکن است آن رفتاری که اعتیاد وار انجام می شود استفاده از اینترنت، بازی های رایانه ای و مصرف مواد باشد.

دیدیم که وقتی درباره اعتیاد صحبت می کنیم، با یک فرایند و پدیده مواجهیم که یواش یواش خود را نشان می دهد. پس ما اگر بدانیم که چه نشانه ها و ویژگی هایی دارد، می توانیم با آن برخورد مناسبی داشته باشیم، زمینه های بروزش را شناسایی و مسدود کنیم.

اگر احیانا به این رسیدیم که ما یا یکی از اطرافیانمان به این پدیده مبتلا شده است، آن وقت می توانیم بهبود و درمان او را انجام دهیم.

پیشنهاد ما این است که اگر کسی به این بیماری مبتلاست و اگر می خواهد این بیماری را درمان کند و به سراغ درمان اعتیاد برود، حتما ابتدا به مشاور مراجعه کند، تحقیق و بررسی کند و اول از همه علت بیماری خود را بداند تا بتواند بیماری را درمان کند.

یادتان نرود خانواده های افراد مبتلا به بیماری اعتیاد نقش موثری در درمان او دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *