بیماری اوتیسم و معرفی علائم شایع آن

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اوتیسم بیماری است که در بیست سال اخیر در بین افراد جامعه شایع شده است. متاسفانه در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است. در اصل بیماری اوتیسم یکی از بیماری‌های مجهول حال حاضر است که نه دلیل واقعی آن کشف شده است و نه حتی به صورت دقیق و صد در صدی می‌توان علائم آن را در همه بیماران دید و نه درمانی برای آن یافت شده است. با این وجود علائم اولیه‌ای وجود دارد که با آگاهی از آن‌ها می‌توان بیماری را سریع‌تر تشخیص داد. با ویرامگ همراه باشید تا اوتیسم و علائم آن را به شما معرفی کنیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

 

بیماری اوتیسم چیست؟

بیماری اوتیسم و یا اختلالات طیف اوتیسم، بیماری است که روی پردازش اطلاعات فرد تاثیر می‌گذارد. اغلب بیماران اوتیسم در ارتباط با دیگران و تعاملات اجتماعی مشکل اساسی دارند. احساسات این افراد مانند افراد عادی نیست معمولان بیماران اوتیسم علایق محدودی دارند و از رفتارهای تکراری خوششان می‌آید.

برخی معتقدند که این بیماری یک حالت تشدید یافته مغز مردانه است. این افراد معتقدند که انسان‌ها در یک طیف دوگانه جای می‌گیرند. توانایی درک احساسات و همدلی یک طرف این طیف است که به زنان نسبت داده می‌شود و طیف دیگر درک جزئیات ساختاری دنیای اطراف است که به مردان نسبت داده می‌شود.

به این ترتیب این افراد معتقدند بیماران اوتیسم کاملا در انتهای طیف مردانه قرار دارند. بنابراین این بیماران نمی‌توانند احساسات دیگران را درک کنند.

 

زمان تشخیص بیماری اوتیسم

علائم بیماری اوتیسم معمولا در ۷ تا ۱۸ ماهگی قابل تشخیص است اما از ۲۴ تا ۳۶ ماهگی بیشتر می‌توان به این تشخیص‌ها اعتماد کرد.

متاسفانه در حال حاضر هیچ تست پزشکی و یا آزمایش خونی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد بنابراین پزشکان با بررسی رفتارهای کودک از طریق غربال‌گری توسعه یافته، می‌توانند این بیماری را تشخیص دهند.

 

علائم بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم علائم و نشانه‌های مختلفی دارد که شدت آن‌ها در افراد مختلف، متفاوت است اما در کل علائم مختلف این بیماری، مهارت‌ها و رفتارهای اجتماعی بیمار را نشانه می‌گیرد. برخی از علائم شایع این بیماری به شرح زیر است.

 

بی تفاوتی در نوزادان

نوزادان به شادی معروف هستند و اولین لبخند نوزادان معمولا در سه ماهگی اتفاق می‌افتد. این شادی و لبخند در هفت ماهگی بیشتر می‌شود.

بیماران اوتیسم اما در کودکی چهره بی‌تفاوتی دارند و هنگامی که آن‌ها را صدا می‌کنید واکنشی از خود نشان نمی‌دهند و صدا کردن اسم آن‌ها باعث خندیدنشان نمی‌شود.

 

مشکل در دید و بی تفاوتی نسبت به حرکت اشیا

معمولا در یک سالگی قدرت بینایی در نوزادان کامل می‌شود. درواقع از ابتدایی که نوزاد به دنیا می‌آید تا مدت‌ها اشیا را به صورت خاکستری می‌بینند اما دید نوزاد در یک سالگی کامل می‌شود.

نوزادان از سه ماهگی به اشیا و افراد اطراف خودشان واکنش می‌دهند و آن‌ها را تعقیب می‌کنند. این درحالی است که کودکانی که به بیماری اوتیسم مبتلا هستند معمولا نسبت به این اشیا بی‌تفاوت هستند. حتی در صورتی که جسمی را جلو صورت آن‌ها بگیرید و حرکت دهید، این کودکان نسبت به آن واکنشی نشان نمی‌دهند.

 

مشکل در ادای کلمات

معمولا نوزادان در حدود ۹ ماهگی می‌توانند با ادای کلمات با اطراف خود ارتباط برقرار کنند و کلمات ساده را بیان کنند.

کودکان اوتیسم اما در این سن همچنان ساکت هستند و تمایلی به سخن گفتن ندارند.

حتی بعد از مدت‌ها که این کودکان شروع به ادای کلمات می‌کنند، باز هم کلمات نامفهومی را به زبان می‌آورند.

آمارها نشان می‌دهد که حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از بیماران اوتیسم، هیچ‌گاه در طول زندگیشان سخن نمی‌گویند. البته این افراد مفهوم‌ها را درک می‌کنند اما قادر به بیان آن‌ها نیستند.

مسئله تکلم بسیار مهم است. معمولا کودکان در ۲ سالگی دیگر می‌توانند راحت‌تر جمله بسازند اما بیماران اوتیسم با این مسئله مشکل دارند.

 

سایر علائم بیماری اوتیسم

  • به صداهای بلند پاسخ نمی‌دهند
  • تعقیب چشمی ندارند
  • لبخند نمی‌زنند
  • تقلید کردن بلد نیستند
  • به چهره‌های جدید توجه نمی‌کنند
  • به اشیا اشاره نمی‌کنند
  • رفتارهای تکراری غیر معمول مثل تکان دادن دست یا چرخاندن اشیا را انجام می‌دهند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *