بیماری پیسی (برص) چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به بیماری که در آن لکه های سفید رنگ به دلیل از دست رفتن رنگدانه های پوست ایجاد می شود بیماری پوستی پیسی، ویتیلیگو یا برص می گویند. برص ممکن است در جای جای بدن دیده شود. شایع ترین مناطقی که دچار این بیماری پوستی می شود پاها، صورت، لب، دست ها و بازوها است. اگر می خواهید در مورد بیماری پوستی پیسی علل ابتلا به آن و روش درمان آن آشنا شوید با ویرامگ همراه ما باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

بیشتر بخوانید:  مبارزه با زوال عقل با انجام تمرینات بدنی

بیماری پوستی پیسی (برص) چیست؟

رنگدانه هایی که عامل ایجاد رنگ مو، پوست و چشم هایی می باشد ملانین نام دارد و توسط سلولهای رنگدانه ساز به نام ملانوسیت ایجاد می شوند. اگر این سلول ها نتوانند رنگدانه تولید کنند و یا از بین بروند رنگ پوست روشن تر شده یا به طور کامل سفید می شود. همچنین بیماری برص واگیر نیست و از فردی به فرد دیگر از طریق ارتباط پوستی سرایت  نمی کند.

چه عواملی باعث ایجاد پیسی می شود؟

از بین رفتن سلول های رنگدانه پوست باعث به وجود آمدن پیسی می شود. از بین رفتن رنگدانه ها هنوز ناشناخته است اما چهار نظریه در مورد آن وجود دارد

  • ممکن است سلول های رنگدانه ساز خودشان عامل از بین رفتن خودشان باشند؛ یعنی در هنگامی که رنگدانه در حال ایجاد و ساخته شدن است، موادی سمی در کنار آن شروع به رشد کند که باعث از بین رفتن سلول شود.
  • اختلال در دستگاه ایمنی بدن و حمله آن به سلول های رنگدانه ای
  • وجود نقص ارثی و آسیب دیدن سلول های رنگدانه ساز
  • هنگامی که سیستم ایمنی بدن درگیر با یک ماده خارجی است، ممکن است در کنار آن رنگدانه پوست را نیز از بین ببرد.

بیماری برص می تواند در هر سنی شروع شود اما شروع از سنین پایین تر باعث درمان سخت تر آن می شود؛ همچنین استرس های عصبی می تواند بیماری پوستی برص را تشدید کند. اغلب بیماری پیسی با از دست رفتن ناگهانی رنگدانه ها در یک نقطه از پوست شروع می شود که می تواند ادامه دار باشد یا خود به خود متوقف شود. اگر مایلید بدانید چه نوع روش درمانی برای پیسی وجود دارد با ما باشید.

بیشتر بخوانید:  نوشیدن آب مقطر ضرر دارد؟

روش درمان بیماری برص

تحقیقات زیادی در مورد روش درمان پیسی و دلایل پیدایش آن در حال انجام است، اما روش درمانی موثری که بتواند باعث بهبود همه بیمارها شود هنوز ناشناخته است؛ ولی راه های مختلف درمانی برای پیسی وجود دارد.

پنهان کردن

یکی از این روش ها پنهان کردن لکه های پیسی است. استفاده از فرآورده های برنزه کننده یا سایر رنگ ها می تواند سبب شود تا این بیماری کمتر دیده شود. همچنین استفاده از مواد آرایشی مقاوم که با پوست قابل انطباق است می ‌توان به پنهان کردن پیسی کمک کند. این رنگ ها پس از مدتی کم رنگ می شوند یا به طور کلی از بین می روند. پس برای پنهان ماندن باید به طور مداوم از آنها استفاده نمود.

نابود کردن رنگدانه های باقیمانده

در برخی از افراد بیماری پیسی گسترش زیادی در سطح پوست پیدا کرده است. لذا رنگ زدایی از نواحی طبیعی پوست سبب یکدست شدن آن می شود و روشی دائمی و برگشت ناپذیر است. فرد باید از تماس با نور آفتاب اجتناب کند.

کورتون موضعی

نواحی کوچکی که مبتلا به بیماری پیسی هستند با داروهای موضعی که دارای کورتون هستند بهبهود می یابند. توجه داشته باشید که استفاده طولانی از این دارو می تواند باعث نازک شدن پوست و ترک های پوستی شود. لذا استفاده از آن باید تحت نظر پزشک متخصص باشد.

درمان پیسی در کودکان

درمان پیسی در کودکان با استفاده از مواد رنگ کننده برای پوشاندن لکه ها و استفاده از ضد آفتاب می تواند موثر باشد.

روش های طب سنتی نیز می تواند برای بیماری برص موثر باشد. در طب سنتی باید ابتدا فرد به اصلاح مزاج خود می‌پردازد و دستورات تغذیه را رعایت کند. همچنین دچار استرس و اضطراب نشود و به موقع بخوابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *