انواع سردرد ها

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 معمولا وقتی دچار سردرد می شوید چه می کنید؟ مسکن می خورید، سرتان را می بندید؟ یا یک چرت می زنید تا بهبود پیدا کنید؟ چند درصد از شما برای ریشه یابی سردرد ها با پزشک مشورت می کنید؟

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

سردرد یکی از شایع ترین بیماری های انسان هاست، تقریبا می توان گفت کسی را نمی توان پیدا کرد که تا کنون سردرد نگرفته باشد. پیر یا جوان، شب یا روز، در خانه یا مدرسه زن یا مرد این تجربه را حس کرده اند، سردرد گاهی می گیرد و گاهی ول می کند.

با ویرامگ همراه باشید؛ تا بیشتر شما رو با انواع سردرد ها و درمان آنها آشنا کنیم.

اما بعضی از سردرد ها مستمر هستند و ادامه دارند، بعضی وقت ها خفیف می شوند و بعضی وقت ها شدید و آزار دهنده جلوه می کنند. یک وقت هایی ۲۰ دقیقه شدید می شود و گاها سه روز هم ادامه دارند.

سردرد اگر مداوم باشد و قطع نشود نشان دهنده یک مشکل جدی است و چیزی نیست که نادیده گرفته شود. از طرف دیگر یک سرما خوردگی ساده یا کم خوابی، سردرد جزئی ایجاد می کند که نیازی به درمان ندارد و خود به خود بهبود میابد.

اگر سردرد های شدید و تکراری دارید ممکن است به میگرن مبتلا باشید، به خصوص اگر با تهوع و استفراغ همراه باشد، سردرد ممکن است علامت فشار خون بالا باشد.

سینوزیت می تواند سردرد شدید ایجاد کند. اگر دچار یک سرماخوردگی شدید گشتید و همراه آن به تب، خلط، سرفه و تنفس بدبو مبتلا شدید، ممکن است به سینوزیت دچار شده باشید. نشانه سردرد سینوزیتی این است که با خم شدن به جلو سردردتان دو چندان شود.

حتما شنیده اید که بعضی افراد بر اثر یک ضربه به سرشان بر اثر تصادف یا افتادن از بلندی، مکررا دچار سردرد می شوند. اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان اینچنین گشتید، حتما باید فورا به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر به همراه سردرد سرگیجه هم داشته باشید که به هیچ عنوان علامت خوبی نیست و باید به طور جدی پیگیری شود.

عفونت پرده اطراف مغز و نخاع را مننژیت می گویند. این بیماری بسیار خطرناک است که یکی از علائم آن سردرد می باشد. اگر شنیدید کسی سردرد، تب، استفراغ، گیجی و تشنج دارد، توصیه کنید زودتر به بیمارستان مراجعه کند زیرا  مننژیت خطر مرگ دارد.

امروزه استرس و اضطراب با زندگی مردم عجین شده است و در رفتارشان نمایان گر است. همین استرس و اظطراب می تواند باعث سردرد های مکرر شود. خوشبختانه اکثر سردرد ها علت حاد و وخیمی ندارند و بیشتر به علت گرفتگی عضلات گردن پشت و فک ایجاد می شوند  

باور های اشتباه در مورد سردرد

این باور که فقط خانم ها به میگرن مبتلا می شوند کاملا اشتباه است. هم مردان و هم زنان به میگرن مبتلا می شوند.

اگر چه ۷۵ درصد از مبتلایان خانم ها هستند و شیوع میگرن در خانم ها ۲٫۵ برابر اقایان است، هنوز هیچ عاملی برای این تفاوت در دو جنس پیدا نشده است. این ذهنیت که بچه ها به میگرن دچار نمی شوند غلط است. میگرن در هر سنی رخ می دهد، حتی کودکان کم سن که قادر نبیستند مشکلاتشان را به زبان بیاورند.

 این که مبتلایان به میگرن، افرادی خاص، تیزهوش و تحریک پذیرند و افرادی با شخصیت میگرنی هستند اشتباه است. هیچ تفاوت شخصیتی بین افراد مبتلا به میگرن و سایر افراد وجود ندارد.

این تفکر که میگرن درمان ندارد و فقط باید با آن مدارا کرد اشتباه است.

امروزه هم در بحث پیشگیری و هم در بحث امور تغذیه، هم از نظر دارویی، میگرن و سایر سردرد ها قابل پیشگیری و درمان هستند.

سردرد به تنهایی یک بیماری نیست بلکه یک علامت بالینی از یک بیماری است و نمی توان برای آن علائم بالینی برشمرد.

درمان سردرد

چه کنیم تا سردرد را سریعتر بهبود ببخشیم؟

تا کنون از پزشک درباره راه های بهبود سردرد پرسیده اید؟

با یک سری اقدامات می توان از بسیاری از سردرد ها پیشگیری کرد ولی بعضی از سردرد ها هستند که هیچ راه پیشگیری ندارند.

 بیمارانی که میگرن دارند از خیلی چیز ها باید پرهیز کنند، آن ها نباید قهوه شکلات، پنیر، سویا، آجیل، پرتقال و غذاهای کنسرو شده بخورند.  

مصرف الکل به شدت میگرن را تشدید می کند، در عوض باید از مواد غذایی سالم که حاوی منیزیم هستند و سبزی های برگ سبز استفاده کنند.

جوانه گندم، گردو، خرما، موز و اسفناج حاوی مقادیر زیاد منیزیم هستند.

ورزش های ملایم راه مناسبی برای پیشگیری از انواع سردرد است.

از طرف دیگر ممکن است ورزش سنگین سردرد ایجاد کند، یادمان باشد بیمارانی که مرتبا دچار سردرد می شوند نباید گرسنگی بکشند یا یک وعده غذایی خود را حذف کنند.

خوردن سه وعده غذا برای جلوگیری از کاهش قند خون این افراد الزامی است.

مصرف سیگار و دخانیات باید متوقف شود.

از بیخوابی و کم خوابی دوری شود. برنامه خواب و بیداری منظمی را برنامه ریزی کنید.

هر عاملی که موجب استرس و اضطراب در شما می شود را حذف کنید.

یوگا، ماساژ درمانی، تنفس عمیق و مصرف بعضی مکمل های غذایی از سردرد پیشگیری می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *