رژیم غذایی کودکان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

رژیم غذایی حیاتی ترین عامل برای سلامتی است، نباید تنها به غذاهای  آماده متکی باشیم. درست کردن غذا  برای کودکان راز و رمز خاصی ندارد. غذا درست کردن برای کودک با استفاده از مواد غذایی تازه به کودکان کمک می کند که به طعم غذاهای پخته شده در خانه عادت کنند. غذا درست کردن در خانه برای کودکان هم مقرون به صرفه است و هم زمان زیادی نمی برد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

انواع فراوانی از پوره های بسیار خوب وجود دارد که نیاز به پختن ندارند، متاسفانه برای بسیاری از کودکان غذاهای آماده و هله هوله بخشی از رژیم غذایی عادی است. خانواده ها هر روز کمتر با هم یک سفره ی غذا می نشینند و کودکان را اغلب به غذاهای آماده و فست فودها عادت می دهند. کودکان منتقدان دقیقی هستند و هرچند به ندرت علاقه ای دارند که بدانند غذای شان سالم هست یا نه، اما به طعم غذا حتما اهمیت می دهند.

بهترین رژیم برای نیازهای کودک حال رشد، رژیم غذایی متعادل است در نخستین سال تولد کودک شیر مادر، شیر خشک منتبع اساسی تغذیه او می باشد، اما هنگامی که او را از شیر می‌گیریم باید به تدریج رژیمی برای او برقرار کنیم که پنج گروه عمده ی مواد مغذی را تامین کند، مانند کربوهیدرات ها، ویتامین ها، چربی، مواد معدنی و پروتئین .

به یاد داشته باشید که نیازهای کودک شما با خود شما متفاوت است به بزرگسالان توصیه می شود که رژیم غذایی با فیبر زیاد و و چربی کم داشته باشند اما کودکان زیر ۵ سال نیاز به چربی بسیار بیشتر و کالری و مواد مغذی برای رشد سریع در سال‌های اولیه عمر دارند. کودک در شش ماهه اول عمر برای تامین نیازهای غذایی خود کاملا وابسته به شیر مادر و شیر خشک است.

ممکن است چهار یا پنج ماهگی شروع به از شیر گرفتن، کودک خود کنید در این سن کودکان تجربه مزه های مختلف در حد بسیار کم می‌کنند بسیار مهم است که این کار تاثیری در مقدار شیر مصرفی نگذارد. مواد مغذی مورد نیاز کودکان عبارتند از:

 

آب

کودکان خردسال در معرض آب زدایی بدن قرار دارند، ضروری است که مراقب جذب مایعات برای آنها باشید. اگر کودک از شیر مادر تغذیه می کند شیر مایعات لازم بدن کودک را تامین می کند، اما اگر از شیر خشک برای تغذیه کودک استفاده میکنید نیاز است که گاه به گاهی جرعه ای آب به او بدهید‌.

زیرا شیر خشک چندان رفع تشنگی نیست وقتی که کودک شما به رژیم غذایی عمدتاً جامد عادت کرد، لازم خواهد بود مصرف مایعات را افزایش دهید بهترین رفع کننده تشنگی برای کودکان آب لوله کشی جوشیده و سرد شده است که هم ارزان و هم در دسترس است.

کودکان خود را به نوشیدن آب تشویق کنید. هرچند نوشیدنیهای گیاهی و میوه ای زیادی برای داده میشود اما بیشترانها دارای قند است، که به رشد دندانها اسیب میرساند و کودک را به مزه های شیرین عادت می دهد.به کودکان خود آب معدنی ندهید و در پخت و پز از آن استفاده نکنید مگر اینکه آن را بجوشانید، زیرا از نظر میکروبهای موجود در آن مطمئن نیستید.ممکن از مقدار سدیم موجود درآن بیش از مقدار مورد نیاز بدن کودک باشد.

چربی

چربی برای رشد اهمیت حیاتی دارد‌. چربی اشباع عمدتا از منابع حیوانی و غذاهای آماده حاوی روغن نباتی بدست می آید. چربی اشباع نشده از منابع گیاهی و دریایی بدست می آید. چربی اشباع کلسترول خون را افزایش میدهد و مصرف بالای آن برای بزرگسالان باعث بیماری قلبی میشود.

استفاده از گوشت های کم چرب و روغنهای گیاهی به جای کره برای سرخ کردن غذا در رژیم غذایی کودک او را به تغذیه سالم تشویق میکند. شیر و پنیرمنبع خوبی برای کلسیم،پروتئین و ویتامینها هستند و چربیهای اشباع شده دارند. کودکان ۱ ساله باید ۵۰% انرژی مورد نیاز خود را از چربی بدست آورند‌ ولی این انرژی در کودکان ۲_۵ سال به  ۳۵% می رسد.

پروتئین

پروتئین برای رشد و مرمت بافتهای بدن ضروری است. اگر پروتئین بدن کافی نباشد مقاومت بدن در برابر بیماریها و عفونت کاهش میابد.
سویا تنها غذای گیاهی است که همه اسید آمینه های لازم را دارد. دیگر غذاها باید باهم ترکیب شوند تا پروتئین های لازم بدن تامین شود.مثلا غلات را با مقدار بسیاز کمی پروتئین حیوانی مخلوط کنیم،پروتئین کامل تامین میشود.

پروتئین در بدن ذخیره نمیشود بنابراین غذاهای پروتئین دار باید در اکثر روزها مصرف شود. اما مصرف پروتئین زیاد برای کلیه های کودک مضرر است.

کربوهیدارت

کربوهیدراتها منبع عمده تامین انرژی بدن هستند.دو نوع کربوهیدارت وجود دارد: کربوهیدرات تصفیه شده و کامل. هر دو نوع به قند خون تبدیل میشوند و تولید انرژی میکنند.

کربوهیدارتهای تصفیه شده مثل نان سفید و بیشتر شیرینهای کارخانه ای.این مواد در هنگام فرایتدهای تهیه و آماده سازی الیاف طبیعی انها گرفته شده و بیشتر مواد غذایی ارزشمند آنها از  دست می رود.

کربوهیدراتهای کامل سرشار از انرژی هستند که ویتامینها، مواد معدنی و الیاف آنها حفظ شده است‌ و برای بدن مفید هستند.این نوع کربوهیدراتها باید حدود ۶۰% رژیم غذایی کودک را تشکیل دهند.

ویتامین

ویتامین ها برای سالم موندن بدن لازم هستند. دو نوع ویتامین داریم،ویتامینهای محلول در آب که در اثر حرارت از بین میروند  بنابراین غذاهای حاوی این ویتامین ها را نباید زیاد پخت. ویتامینهای محلول در چربی در بدن ذخیره میشوند و مقدار زیاد آنها برای بدن مضر است.

ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A, D, E, K  و ویتامین محلول در آب مثل ویتامین ث و ب کمپلکس، ویتامین A، برای رشد، بینایی، مبارزه با عفونت،استحکام استخوان و … لازم است.

ویتامین ب کمپلکس، برای رشد، سلامت دستگاه عصبی و کمک به هضم غذا  لازم است. ویتامین D، برای جذب کلسیم و فسفر در جهت سلامت استخوانها و دندانها لازم هستند‌.

آهن

آهن هم برای رشد جسمانی و هم برای رشد ذهنی کودک لازم است. همه کودکان در بدو تولد دارای ذخیره  آهن هستند که تا ۶ ماهگی دوام دارد.بعد از این مدت باید از طریق غذا آهن مورد نیاز کودکان را تامین کرد  وگرنه دچار عارضه کم خونی میشود. کم خونی در کودکان باعث خستگی و ضعف میشود.

کودکان نارس بیشتر در معرض کمبود آهن قرار دارند زیرا دخیره آهن در بدن آنها ۶ هفته دوام دارد و ممکن است پزشک  توصیه کند که تا یک سالگی  از مکمل آهن استفاده کنید.

کلسیم

کلسیم برای تشکیل استخوانها و دندانها مهم است.مصرف ۴۰۰ میلی لیتر شیر در روز برای کودکان ۱تا ۵ سال کلسیم مورد نیاز آنها را تا مین میکند.

روی

روی برای رشد طبیعی و کارکرد دستگاه ایمنی لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *