نوشیدن آب مقطر ضرر دارد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آبی که ما مصرف میکنیم دارای مواد معدنی و مواد مغذی است اما هنگامی که این ناخالصی ها را به وسیله جوشاندن زیاد و تبدیل شدن به بخار از دست  می دهند، تبدیل به آب مقطر می شود؛ اما آیا خوردن آب مقطر سلامتی بدن را به خطر می اندازد یا برای سلامتی ضروری است؟ با ویرامگ همراه باشید، تا با فواید و مضرات آب مقطر آشنا شوید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

آب معدنی یا آب مقطر

آب مقطر از بخار آب جوش به وجود می‌آید؛ با جوشیدن آب، ناخالصی ها و مواد معدنی آن نابود می‌شود و آب تصفیه شده خالصی به جا می ماند. برخی از افراد معتقدند که مواد معدنی موجود در آب های آشامیدنی برای بدن ضروری است و برخی دیگر بر این باورند که برای پاکسازی بدن از مواد شیمیایی غیر ضروری باید مصرف آب تصفیه شده در برنامه غذایی تعبیه شده باشد. فکر می کنید کدام یک از این دو نظر درست تر است؟

بیشتر بخوانید:  وزن ایده آل و چگونگی محاسبه وزن

خوردن آب مقطر

خطرات نوشیدن آب مقطر

در آب مقطر مواد معدنی هم چون منیزیم و کلسیم وجود ندارد و کمبود این ها باعث این می‌شود که عملکرد متابولیک بدن کاهش یابد و تعادل الکترولیت ها به هم بخورد که نتیجه آن افزایش خروجی ادرار است.

مزه ناخوشایند آب مقطر باعث می شود که افراد آب کمتری بنوشند، هنگام تعریق بدن یا افزایش ادرار که سبب از دست دادن آب بدن می شود در کنار آن مواد معدنی همچون سدیم نیز از دست می روند و با نوشیدن آب باید جایگزین شود. اما آب مقطر فاقد هرگونه مواد معدنی است و این مواد معدنی خارج شده را جبران نمی کند. اگرچه می توان این مواد را از انواع غذا و نوشیدنی در طول روز دوباره به دست آورد اما هنگامی که آب تنها ماده غذایی برای شخص باشد، ممکن است خطر آفرین باشد.

بیشتر بخوانید:  ورزش‌های ساده برای آب کردن چربی های شکم

از دیگر مضرات خوردن آب مقطر این است که تعادل مواد معدنی خون و بافت ها با تغییرات PH به هم می خورد. هنگامی که فرد به شدت آب مقطر مصرف کند و نتواند مواد مغذی مناسب را دریافت کند به علت این که PH آب زیاد است حالتی به نام اسیدوز به وجود می آید؛ این مشکل خیلی نادر است اما در صورت مصرف بیش از اندازه آب مقطر ممکن است رخ دهد. PH خون باید بین ۷.۳۵ تا ۷.۴۵ بماند در حالی که PH آب مقطر ۷ است.

هنگامی که PH خون به زیر ۷.۳۵ برسد اسیدوز رخ می دهد، تغییراتی را در تعادل الکترولیت و مواد معدنی بدن ایجاد می کند که باعث ایجاد خستگی، سردرد، اختلال در ضربان قلب، احتباس مایعات، کمبود مواد مغذی و پیامدهای شدیدتری هم چون نارسایی اندام می شود.

هم چنین از مضرات زیست محیطی آب مقطر به جا گذاشتن مقدار زیادی آب سخت و نمک است که اکوسیستم منابع آبی را تخریب می کند؛ اما فواید آب مقطر برای بدن چیست؟ با ویرامگ همراه باشید.

مواد معدنی موجود در آب

فواید نوشیدن آب مقطر

یکی از فوائد خوردن آب مقطر کاهش خطر مواد شیمیایی مضر است.  آب مقطر در مقایسه با آب آشامیدنی دارای هیچ گونه مواد شیمیایی خاصی نیست.

از دیگر فواید آن می‌توان به کاهش خطر بیماری اشاره کرد؛ عمل تقطیر عوامل بیماری زای آب را نابود می کند و بیشتر باکتری ها بیماری زا از بین می روند.

پاکسازی بدن از دیگر خواص آب مقطر است؛ آب مقطر هیچ گونه افزودنی ندارد و از آنجایی که این آب خالص است عده ای بر این باور اند که می تواند کمک کننده برای پاکسازی بدن باشد.

با این مضرات و فواید آب مقطر آیا آب مقطر بی خطر است؟

اگر آب مقطر در کنار یک رژیم غذایی متعادل باشد یک نوشیدنی بی خطر است. اما اگر آب مقطرتنها آبی باشد که شخص مصرف می کند به دلیل کمبود مواد معدنی و تغییراتPH  الکترولیت های بدن می تواند زیانبار باشد.

لذا ورزشکاران، نوزادان، کسانی که روزه می گیرند، بچه های کوچک و افرادی که مبتلا به سرطان هستند بهتر است که از مصرف آب مقطر اجتناب کنند. همچنین ترکیب آب مقطر و نوشیدن آن با سایر آب های دیگر مشکل ساز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *