چه وقت کودک من به غذا های جامد نیازمند می شود؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

نخستین سال زندگی دوره رشد و تکامل سریع است.وزن کودک در ۶ ماه اول زندگی، حداقل ۲ برابر می شود. در این مدت، شیر مادر یا شیر خشک منبع اصلی غذای کودک است و همه مواد مورد نیاز طفل را برآورده میکند. ولی در حدود ۴ ماهگی به بعد کودک به مرحله ای میرسد که نیاز به منابع کالری دیگری دارد. نخستین باری که کودک غذاهای جامد را می چشد، سر آغاز سیر تدریجی به سوی رژیم غذایی متشکل از غذاهای جامد است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

برای شیر گرفتن کودک عجله نکنید. توصیه پزشکان این است که تا ۱۶ هفته اول پس از تولد  طبیعی کودک باید از دادن غذاهای جامد خودداری کنید‌؛ به این علت که دستگاه گوارش و ایمنی کودک به اندازه کافی تکامل پیدا نکرده است و احتمال بروز حساسیت غذایی در این سن بیشتر است. اگر کودک شما نارس به دنیا آمده باشد، از شیر گرفتن او را باز هم دیرتر آغاز کنید. کودک باید برای مهارت جدید جویدن و بلعیدن غذا آماده شود.

علائم تشخیص

حدود ۱۶ تا ۲۰ هفتگی، کودک علائمی از آمادگی برای چشیدن غذا های جامد از خود نشان میدهد. مثلا اگر شبها کامل میخوابیده است، حالا شبها بیدار میشود و شیر میخواهد.دیگر با خوردن شیر راضی نمی شود و هر روز نا آرامتر می شود. در چهار هفته اول شیر گرفتن، پوره هایی که فقط از یک نوع ماده غذا درست شده اند را به کودک بدهید‌. از دادن میوه هایی که احتمال ایجاد حساسیت دارند خودداری کنید.

از سبزیجات ریشه ای برای درست کردن پوره استفاده کنید زیرا آنها طعم شیرین طبیعی را به پوره میدهند و نرم و یکدست هستند. سیب و گلابی اولین میوه های ایده ال هستند‌. میتوانید از مخلوط خرده برنج با غذاهای دیگر استفاده کنید.

بهتر است برای کودکان خود در خانه غذا تهیه کنید به این علت که از سالم بودن مواد غذایی و تمیز بودن آن اطمینان دارید در صورتی که غذاهایی که در کارخانه ها برای کودکان تهیه میشود اغلب دارای مواد افزودنی است و حالتی یکنواخت و بی طعم هستند.

تهیه پوره وقت گیر نیست، می توانید به مقدار زیاد پوره تهیه کنید و  برای یک هفته در فریزر نگهداری کنید. به یاد داشته باشید که در ابتدا کودک می تواند غذاهای “شبه جامد”  مثل ماست شل را بخورد.کم کم می توانید میزان رقیق بودن آن را تغییر دهید و پس مدتی میتوانید از همان غذایی که برای اعضا خانواده تهیه می کنید برای کودک استفاده کنید فقط باید  برای کودک  از ادویه استفاده نکنید و وقتی خواستید به کودک غذا بدهید آن را در مخلوط کن بریزید و به صورت پوره در آورید.

می توانید نخستین بار، با استفاده از سر انگشت خود طعم غذاهای جامد را به کودکتان بچشانید و کم کم از قاشق پلاستیکی و کاسه استفاده کنید. قاشق های پلاستیکی لبه های گرد دارند که به لثه های لطیف کودک آسیبی نمی رساند.

برای غذا دادن به کودک بهتر است زمان مشخصی را انتخاب کنید تا تمام حواستان به غذا دادن به کودک باشد. مواظب باشید تا دمای غذایی که به کودک میدهید زیاد نباشد، غذای کودک ولرم باشد کافی است. زمانی که کودک خسته و یا بی رمق است زمان مناسبی برای  غذا دادن به کودک نیست. هنگام غذا دادن به کودک با لحن محبت آمیز با او صحبت کند.اگر زمان آرامی را برای غذا دادن به کودک انتخاب کنید او احساس آرامش و اطمینان خواهد کرد. او را روی پاهای خود قرار دهید نوازش کنید.تنه و سر او را به خود تکیه دهید تا بلع برایش راحت باشد.

ممکن است کودک شما در نخستین مرتبه از خوردن غذاهای جامد امتناع کند ولی شما صبور باشید و روز بعد مجدد امتحان کنید. ضروری است که  در این زمان مقدار شیری  را که به کودک میدهید کاهش ندهید؛ زیرا غذاهای جامد جایگیزین حتی بخشی از شیر روزانه کودک نیست.                                                       .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *